10 tipů, kde v Evropě strávit adventní svátky: na nejlepší kaštany, pitný med i fascinující hru světel

Jitka Bajtková Jitka Bajtková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 1. 11. 2023 • Přečteno 7664x

Uniknout ze stereotypu, zažít nevšední chvíle s přáteli či rodinou, poznat jiné zvyky a kulturu, ochutnávat, nakupovat, a především se bavit. O adventu ve světě!

25 zájezdů na téma: Advent Zobrazit zájezdy

Zažijte magickou atmosféru romantických vánočních trhů v historických centrech evropských měst. S adventními zájezdy se můžete rozjet do celé Evropy, kde vás čeká vánoční pohádka na vlastní kůži. Naši průvodci pro vás vybrali ty nejlepší zážitky od vánoční klasiky až po nevšední místa a tipy pro opravdové cestovatele. 

1. Španělsko: kouzelná hra světel v Madridu

Objevte rozsvícený MadridObjevte rozsvícený Madrid

Rozzářené ulice z vánočního autobusu, tradiční cukroví na tržištích a světelná show na fasádě radnice je jen hrstka zážitků, které vás naplní vánoční atmosférou ve španělské metropoli. Tentokrát ale není řeč o všemi obdivované Barceloně, nýbrž o Madridu, jednom z nejzelenějších měst Evropy.

Chci jet

2. Francie: svátky ve velkém stylu v Nice

Vánoční náladě zaručeně propadnete v NiceVánoční náladě zaručeně propadnete v Nice

Francie, to není jen Paříž! Zažijte vánoční trhy v Nice, pátém největším městě země galského kohouta, nebo adventní vesničku, kterou každoročně staví v Cannes. Na výzdobě tu opravdu záleží, soutěží totiž o nejkrásněji nazdobený exteriér. Velkolepou výzdobu slibují i v pompézním Monte Carlu. Dopřejte si netradiční předvánoční čas mezi palmami na Azurovém pobřeží.

Chci jet

Čtení: Zájezdy do Anglie – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Švýcarska – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Francie – srovnání a doporučení

3. Itálie: předvánoční rozjímání

Ve vánoční Neapoli nesmíte minout ulici San Gregorio ArmenoVe vánoční Neapoli nesmíte minout ulici San Gregorio Armeno

Za ledovou zimní romancí můžete zamířit také do Itálie, země, kde křesťanství má velkou tradici a vánoční svátky se těší oblibě. Do samého centra všeho svátečního dění, do Říma, vás naláká návštěva Kolosea, dějiště gladiátorských her, Vatikánu, nejmenšího státu světa, a hodit mincí si můžete do fontány di Trevi. A ještě jednu pozvánku tady máme, a to do Neapole. Zastavte se na hlavním náměstí Piazza del Plebiscito, kde se o Vánocích odehrává spoustu koncertů, a udělejte si procházku po nejznámější vánoční ulici Via San Gregorio Armeno, proslulé neapolskými betlémy.

Chci jet

4. Švýcarsko: Vánoce po gurmánsku

Malebná vinařská vesnička Riquewihr v AlsaskuMalebná vinařská vesnička Riquewihr v Alsasku

Advent můžete prožít i v zemích, které jeho oslavami nejsou proslulé, ale o to je čas strávený tam zajímavější. Nakombinujte si hned dvě kouzelná místa do jednoho adventního výletu: Alsasko a Švýcarsko. Procházka po malebné vinařské vesničce Riquewihr v Alsasku kolem typických hrázděných domů, které jsou v tomto období krásně nasvícené, vám umožní nasát předvánoční atmosféru, no a do Švýcarska si pak jen o kus dál zajeďte za gastrozážitky v podobě ementálu a tradičních sušenek Kambly.

Chci jet

5. Chorvatsko: do Záhřebu za nejlepšími trhy

Trhy v Záhřebu jsou považovány za jedny z nejkrásnějšíchTrhy v Záhřebu jsou považovány za jedny z nejkrásnějších

Vánoční trhy v Záhřebu jsou považovány za jedny z nejkrásnějších v Evropě. Čím jsou výjimečné? V uličkách starého města najdete tradiční dřevěné stánky, které nabízí svařák či punč i ručně vyrobené dárky. Doporučujeme ochutnat místní klobásy nebo istrijskou sušenou šunku. A těšit se můžete také na 3D projekci v uličkách nebo koledy s místními.

Chci jet

6. Rakousko: Vídeň je „must see“

Vídeň žije adventem naplnoVídeň žije adventem naplno

Už když se vysloví její jméno, ucítíte svařené víno a uslyšíte rolničky. Vídeň je symbolem adventu. Pokud i vám schází na seznamu navštívených měst, napravte to ještě letos. Vídeň má ze všech měst nejnabitější program. A to i pro nejmenší návštěvníky.

Chci jet

7. Slovinsko: most přes minulost

Typickými mosty vás přivítá adventní LublaňTypickými mosty vás přivítá adventní Lublaň

Cesta do Slovinska o svátcích nabídne prohlídku historického jádra města Lublaň a návštěvu místních adventních trhů. Centrum města, včetně mostů přes řeku Ljublanici, je obehnáno tisíci světýlek, uličkami se line vůně svařeného vína a na Gallusově nábřeží mají slaměný betlém. 

Chci jet

8. Polsko: tisíce světel

Festival světel ve VaršavěFestival světel ve Varšavě

Jen kousek za hranicemi, v Polsku, na vaši návštěvu čekají města, která se předhánějí v adventních přípravách. Varšava a Krakow.  Druhé jmenované vám nabídne naprostou vánoční klasiku v podobě náměstí s trhy na Rynku Glownem. Ten je místem, kde jsou soustředěny stánky, kulturní program i návštěvníci. Pochutnat si můžete na vánočním punči, pitném medu (neplést s medovinou), ovoci v čokoládě, klobáse, pstruhu, prejtech či plackách. 

Aby návštěva Varšavy naopak nebyla úplná klasika, namíchejte si do programu zážitek navíc: prohlídku královského paláce Wilanów, polského Versailles. Barokní palác je obklopen zahradami, kde každou zimu probíhá festival světel, tzv. Królewski Ogród Światła. Na ploše více než 14 hektarů se tady rozsvítí na 400 000 led žárovek!

Chci jet

9. Maďarsko: na nejlepší pečené kaštany

Kouzelná adventní BudapešťKouzelná adventní Budapešť

Adventní Budapešť zve na procházku nejkrásnější „pešťskou“ ulicí Vaci, odkud se dostanete k náměstí s vánočními trhy. Pravou atmosféru maďarské metropole si vychutnáte u baziliky sv. Štěpána. Zahřejete se horkou medovinou a ochutnáte nejlepší pečené kaštany v Evropě. Pokud ani to jako sladká tečka adventního putování nestačí, pak se vypravte do barokního městečka Győr (Ráb) nebo k slovenským sousedům do Bratislavy.

Chci jet

10. Anglie: umění v ulicích

Covent Garden vás přivítá nádhernou výzdobouCovent Garden vás přivítá nádhernou výzdobou

Londýn o adventu je uměleckým dílem sám o sobě. Oči se ale zablesknou při pohledu na výzdobu Covent Garden, jediného místa, kde beztrestně působí pouliční umělci. Nechte i vy na sebe zapůsobit britské Vánoce. Na bohatě prostřeném vánočním stole nemůže chybět pečený krocan s nádivkou a brusinkovou omáčkou ani tradiční anglický vánoční pudink. A k tomu všemu si ještě Angličané hrdlem prolévají litry svařeného vína… Nežinýrujte se a přiťukněte si na šťastné Vánoce s nimi! 

Pokud se ale chystáte vyrazit s dětmi, dejte si raději máslový ležák ve studiích Harryho Pottera, která jsou v době adventní snad ještě čarovnější než obvykle. 

Vydejte se letos nasát tu pravou atmosféru Vánoc v duchu tradic starého kontinentu. Na adventních zájezdech procházejte voňavé trhy, kochejte se světelnou výzdobou ulic a mlsejte vánoční cukrovinky všeho druhu. Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Chci jet

Jitka Bajtková

Jitka BajtkováExpert Radynacestu.cz

Krása se musí prožít… ale za rohem nečeká.

Adventní zájezdy

Vyberte si jeden z našich 25 zájezdů na téma: Advent

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. listopadu

Adventní zájezdy do Anglie

Prožijte advent v Anglii

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Anglie na téma: Advent

Zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. prosince

Švýcarsko

Vrchol Evropy... Švýcarsko

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Švýcarska

Zájezdy do Švýcarska

Nejbližší volný zájezd již 7. června

Adventní zájezdy do Francie

Prožijte advent ve Francii

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Francie na téma: Advent

Zájezdy do Francie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 6. prosinceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-tipu-kde-v-evrope-stravit-adventni-svatky/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024