Lublaň: důležitý uzel různých kultur

Markéta Jargusová Markéta Jargusová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 16422x

Lublaň je hlavní město Slovinska, které uchvátí svým secesním rázem, pulzujícím životem a hromadou památek.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do LublaněZobrazit zájezdy

Víte, že…

Lublaň má pouze 300 000 obyvatel, což z něj dělá jedno z nejmenších hlavních měst Evropy?

Lublaň – hlavní město Slovinska leží zhruba uprostřed země. Lublaň je dopravním uzlem, centrem průmyslu, obchodu, kultury i politiky. V Lublani se budete cítit trochu jako na Balkáně, trochu jako ve Vídni, ale nasajete i středomořskou atmosféru. Všechny tyto vlivy utvářely hlavní město Slovinska.

Typickými znaky Lublaně jsou muzea, secesní a barokní stavby, kostely a mosty přes řeku.

Výhodou je i snadná dostupnost turisticky vyhledávaných míst, jako jsou jeskyně, jezera a hrady. Střed města zvládne projít pěšky i turista začátečník. Pomyslnou třešničkou na dortu je fakt, že téměř všichni, nejen v Lublani, mluví anglicky. Nejspíše proto, že ve Slovinsku nekvete pšenka dabingu.

Po městě na dvou kolech

Cyklistika jako způsob přepravy vede na plné čáře. Vyhýbejte se proto chůzi po cyklistických stezkách, cyklisté vás za to nebudou mít rádi a dají vám to také patřičně najevo.

Ve městě fungují stojany s městskými koly, které jsou k mání za opravdu malý poplatek. Stojany jsou téměř všude, stejně jako plošiny vedle schodů, sjezdy a výjezdy z chodníků. Nutno dodat, že město je v podstatě bez kopců.

Lublaňský drak

Symbolem města je drak a na vlastní oči ho lze spatřit například na Dračím mostě, slovinsky Zmajski most, kterým je přemostěna řeka Ljubljanica a draci na něm stojí již od počátku 20. století a dnes je chráněn jako technická památka.

Říká se: „kdo hledá, najde…“, a proto se vydejte hledat dalšího draka na kopec nad centrem města, tam se totiž nachází Lublaňský hrad. Na ten vede dokonce i lanovka, protože cesta na hrad je sice krásná a klidná, ale dosti strmá.

Čtení: Zájezdy do Slovinska – srovnání a doporučení

A zase ten Plečnik!

Řeku Lublanici, která protéká centrem města, zdobí nejen Dračí most, ale i známé Trojmostí. Jehož autorem je světoznámý architekt Jože Plečnik, jenž přispěl také k současnému vzhledu Pražského hradu. V hlavním městě Slovinska toho má na triku však mnohem více. Trojmostí, oficiálně Tromostovje, již zmiňováno bylo. Mezi další známá díla architekta, která jsou v Lublani k pokochání je park Tivoli, Národní knihovna, letní divadlo Křižanke a samozřejmostí jsou mnohé pomníky, kašny, kostely, ale také se věnoval interiérům.

Centrum města

Prešernov trg  dlážděné hlavní náměstí se nachází téměř uprostřed města. A pokud stojíte v jeho středu, máte v zorném poli nejen Trojmostí, ale i mnoho secesních budov a františkánský kostel. Ten nepřehlédnete díky červené barvě a schodišti, které je téměř vždy okupováno lidmi pozorujícími herce, hudebníky a jiné formy pouličního umění.

Stejně tak se vysedává na soše France Prešerna, po kterém je náměstí pojmenováno, neboť se jedná o největšího slovinského básníka. Pokud budete mít schůzku na náměstí, pravděpodobně budete očekáváni u tohoto památníku. Vedle červeného kostela stojí nejstarší obchodní dům ve městě, Centromerkur, který přitahuje pozornost skleněným přístřeškem ve tvaru lastury.

Kongresni trg je také častým místem schůzek v centru, nachází se tam totiž park Hvězda, jak jinak než dílo Plečnika. Nemůžete si zde nevšimnout Zemského paláce, nyní sídlo rektorátu lublaňské univerzity. Za Kongresním trgem jsou předměstské části, např. Trnovo, kde se budete cítit jako na vesnici.

Lublaň a její staré město

Poté už stačí jen odcupitat přes Trojmostí na pravý břeh řeky a z Prešernova náměstí se ocitnete ve Starém městě. Kde čekají na návštěvu barokní stavby a kostely, které jsou rozsety kolem kopce, na kterém se tyčí středověký hrad.

Město má i mrakodrap

Známá je v Lublani také Miklošičeva cesta plná secesních budov a je i hojně obletovaná turisty dychtícími po panoramatech, neboť z Miklošičevy ulice vede Stefanova ulice, na které stojí Nebotičnik. Mrakodrap vysoký 70 metrů, z nějž se vám naskytne exkluzivní výhled na zasněžené vrcholky Alp, hrad budete mít jako na dlani a o rozhledu do širého okolí nemluvě.

Lublaňský underground

Významnou kulturní položku tvoří oblast zvaná Metelkova se zajímavou minulostí a hostelem Celica, který byl zrekonstruován z věznice, což připomíná také to, že jsou pokoje označovány jako cely. Hostel je možné si prohlédnout i v případě, že nehodláte nocovat, pořádají každodenní prohlídky.

Okolí řeky Lublanice

Vyhlášené jsou kavárny a bary, které se nachází po obou stranách řeky. Je dost možné, že čas strávený lenošením v pohodlných sedačkách na břehu řeky a pozorováním městského ruchu i plynoucí řeky vám zabere mnohem více času, než jste původně plánovali.

Markéta Jargusová

Markéta JargusováExpert Radynacestu.cz

Když necestujete, nevíte, jaké to je. Baví mě objevovat a zkoušet všechno nepoznané.

Slovinsko (Lublaň)

Architektonický květ Lublaň

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Lublaně

Zájezdy do Lublaně

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 26. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/lublan/Doporučujeme z Slovinska

Nejnovější z SlovinskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024