Begijnhof v Amsterdamu: oáza klidu skrytá před ruchem velkoměsta

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 10. 2. 2020 • Přečteno 4318x

Celý prostor vypadá jako jedna zahrada, lemována nízkými stromy, okrasnými keři, případně sochami.

Vyberte si z našich 5 zájezdů do AmsterdamuZobrazit zájezdy

Není nijak velká, nerostou zde cizokrajné rostliny ani zde neteče zázračný pramen. Pouze zajímavá historie a místní genius loci zde láká turisty i místní, teda jenom ty, kteří Begijnhof znají.

Představte si, že jen vy znáte tajné dveře od zahrady klidu, která vás ochrání před hlukem a shonem velkoměsta. Tak nějak by se dala stručně popsat tajemná zahrada v centru města. Tedy skoro.

Samozřejmě, že o její existenci ví celá řada lidí a její brána už není tajemstvím, leda tím veřejným, ale fakt, že se jedná o proslulé místo plné zklidnění a harmonie, to se jí upřít nedá. Vzhledem k historii Begijnhof, o kterou se opírá hned několik otazníků, rozhodně doporučujeme si najít pár minut času a do těchto míst zabloudit. 

Co je vlastně zač, ten tajemný Begijnhof?

Celý prostor vypadá jako jedna zahradaCelý prostor vypadá jako jedna zahrada

Jedná se o udržované nádvoří, které obklopují malinké domy. Celý prostor vypadá jako jedna zahrada, lemována nízkými stromy, okrasnými keři, případně sochami. O přesné době vzniku se vedou spory, pravděpodobné je 14. století. Původně zde žily ženy patřící ke katolickému sesterstvu. Povětšinou neprovdané nebo ovdovělé ženy se zde staraly o seniory a vedly velmi pobožný život, oficiálně však nebyly vázány řeholním slibem.

Pozoruhodné je, jakým způsobem se místní ženy postavily proti zákazu katolické víry v 16. století. Jelikož byly domy v jejich soukromém vlastnictví, nikdo nenašel páku, jak je jejich zakázané víry zbavit. Nadále si tedy žily dle svého. Musely se vzdát kaple, tzv. Begijnhof Kapel, která byla veřejně přístupná. V té době ale vzniknul takzvaný Skrytý kostel, který je přístupný prohlídce i dnes. Jeho název je Englese Kerk a byl postaven kolem roku 1392.

Při prohlídce nechejte fotoaparát doma

Zajímavá skladba domůZajímavá skladba domů

Vstupní bránu najdete na Spuiplein, v řadě bílých domů vás jistě zarazí jeden, který svou hnědou barvou poutá pozornost. Právě zde naleznete hlavní vchod. Prostory jsou veřejnosti otevřeny denně od 9.00 do 17.00. V tomto čase také můžete navštívit i místní kaple a kostel. 

Většina gotických fasád byla v 17. a 18. století zrekonstruována, v současné době je nejzajímavější dům s číslem popisným 34. Jedná se o nejstarší dochovaný dřevěný dům v Amsterdamu, pochází z roku 1425. Zaručeně jej poznáte, právě před ním stojí nejvíce lidí s foťákem v ruce, ale pozor, místní neradi vidí, když jejich dům někdo fotí.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Holandsko / Nizozemsko (Amsterdam)

Amsterdam vás dostane

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Amsterdamu

Zájezdy do Amsterdamu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 25. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/begijnhof/Doporučujeme z Holandska

Nejnovější z HolandskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024