Kostel Oude Kerk v Amsterdamu aneb Když církevní kostel stojí ve čtvrti, kde se nabízí opravdu všechny světské radosti

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 10. 2. 2020 • Přečteno 3782x

Anglický název zní Old Church, česky Starý kostel, je úplně nejstarší stavbou v Amsterdamu.

Vyberte si z našich 12 zájezdů do AmsterdamuZobrazit zájezdy

Nejstarší městská stavba stojí na základech bývalého pohřebiště. Tak se zde prý stal zázrak, který svědci popisují, že hostie vhozená do ohně neshořela. Zkrátka církevní svatostánek, jak si jej každý představujeme, zde stojí v kontrastu veřejně propagovaného sexu a drog. Jak to jen může fungovat dohromady?

Kostel na pravém místě, jak se to vezme

Kostel ční ve čtvrti červených lucerenKostel ční ve čtvrti červených luceren

Anglický název zní Old Church, česky Starý kostel, je úplně nejstarší stavbou v Amsterdamu. Byl založený začátkem 13. století, vysvěcený byl zhruba o sto let později, kdy se jeho patronem stal svatý Nicolas. Kostel stojí v městské čtvrti, která je známá pod přezdívkou „čtvrť červených luceren“.

Je poněkud paradoxní, že nestarší církevní svatostánek stojí ve čtvrti, kterou pojmenovali podle zdejších uvolněných mravů. Pro ty, kteří neznají tradici s červenými lucernami, připomínáme, že právě takto se dříve označovaly hodinové hotely. Celé okolí je protkané erotickou tématikou a všeobecně známým prodejem lehkých drog. Nemusíte se však bát, veškerá tato činnost je zde legální a důkladně monitorována. Nezřídka zde narazíte na policejní hlídku, celá čtvrť platí za jednu z nejbezpečnějších v celém městě.

Oude Kerk a jeho historie

V minulosti nebyla jeho funkce pouze církevníV minulosti nebyla jeho funkce pouze církevní

Roku 1213 byla na místě dnešního kostela postavena kaple se hřbitovem. Teprve po její přestavbě na kamennou budovu byla vysvěcena. Postupem času se stavba rozrůstala. Přibyl chór a dvě postranní lodě. Dále pak přibyly i kaple sv. Jiří a sv. Sebastiana. Nakonec byl zvýšený i strop a kostelní věž a v současnosti Oude Kerk zaujímá rozlohu 3 300 m².

Velmi důležité pro celkový stav kostela bylo také 20. století. V jeho polovině byl jeho stav natolik vážný, že ho museli zavřít na celých 24 let, než se podařilo jej zachránit z hrozby zřícení. Další významný zásah proběhl v 90. letech. 

Jeho funkce nebyla v minulosti pouze církevní. V době válek sloužil jako zázemí a úkryt pro cenné obrazy a archiv vzácných svazků. Částečně též plnil roli matriky a burzy. Zkrátka krušné dějiny nutily k rychlému přizpůsobení. 

Čtení: Zájezdy do Holandska – srovnání a doporučení

Za prohlídkou nebo za kulturou

Na prohlídku si můžete objednat místního průvodceNa prohlídku si můžete objednat místního průvodce

Kromě vánočních a velikonočních svátků zde prohlídky probíhají denně, a to včetně víkendů. Základní vstupné se pohybuje kolem 15 eur. Jste-li vášnivými posluchači a rádi se dovídáte nové věci, doporučujeme si zamluvit vlastního průvodce, který vám ochotně popíše historické okolnosti ve spojitosti s místní architekturou, hudbou apod., takže budete odcházet s kompletními informacemi. 

Je mnohem lepší dostat se ke kostelu pěšky nebo veřejnou dopravou. My samozřejmě doporučujeme pěší procházku, protože tady alespoň doopravdy zažijete jinou kulturu na vlastní oči.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Holandsko / Nizozemsko (Amsterdam)

Amsterdam vás dostane

Vyberte si jeden z našich 12 zájezdů do Amsterdamu

Zájezdy do Amsterdamu

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 14. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/oude-kerk/Doporučujeme z Holandska

Nejnovější z HolandskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024