Fo Guang Shan He Hua Temple: buddhistická svatyně v centru Amsterdamu

Kateřina Lefebvre Kateřina Lefebvre, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 7552x

Postaven byl roku 2000 a slavnostně ho otevřela sama královna Beatrix.

Vyberte si z našich 8 zájezdů do AmsterdamuZobrazit zájezdy

Víte, že...

Na hlavní bráně u vstupu do chrámu je tabulka, která prosí návštěvníky, aby nevstupovali do svatyně s masem mrtvých zvířat. Zkontrolujte si proto batohy a tašky, jestli v nich nemáte salámy či svačiny s masem. Jestli byste je přinesli dovnitř, znesvětili byste celý chrám.

Na východním okraji čtvrti červených luceren, v uličce vedoucí na náměstí Nieuwmarkt, čeká na turisty překvapení. Mezi výklady čínských občerstvení plných visících kachen a jiných podivných stvoření, minou mezi řadovými domy ukrytý buddhistický chrám.

Postaven byl roku 2000 a slavnostně ho otevřela sama královna Beatrix. Výstavba tehdy stála 9 milionů guldenů (což odpovídá dnešním asi 4,1 milionům euro), z čehož 6 milionů zaplatila organizace Fo Guang Shan a o zbytek se postarali podnikatelé a soukromí dárci.

Slovní hříčka v názvu

Název chrámu je trošku slovní hříčkou. He hua značí lotosový květ, tedy důležitý buddhistický symbol. Kořeny této rostliny vychází z půdy a květ na hladině směřuje svou krásu k nebi. Celá květina se stala ideálním ztělesněním osvícení, a proto je tak často na něm zobrazovaný Buddha.

Výraz He však má ještě jeden význam – je to čínský znak pro Holandsko. Název by šlo tedy vyložit i jako „holandský květ budhismu“.

Chrám tisíciruké a tisícioké bohyně utrpení

Tato svatyně vznikla jako první svého druhu v Nizozemsku a zároveň je největším chrámem postaveným v čínském palácovém stylu v Evropě. Vše tu má své místo a důvod. Vše odpovídá tradici a vychází z ní.

Na úrovni ulice přivítá návštěvníky tzv. brána hor, odkazující na obvyklé umístění buddhistických klášterů v horách. Ta má tři části. Prostřední, velká, je vyhrazena původně jen pro mnichy a jeptišky, dvěma menšími po stranách prochází laikové. Dle tradice představují zároveň tři klenoty buddhismu: Buddhu, dharmu, tedy učení, a sanhgu – společenství mnichů.

Poté návštěvníka čeká zdolání zdobeného schodiště, které připomíná, že jen postupné stoupání krok po kroku vede k osvícení.

Hlavní svatyni dominuje socha Avalokišvary Bódhistatvy, v Číně známé pod jménem Kwan Yin. Svýma tisíci očima vidí všechno utrpení světa a svýma tisíci rukama pomáhá trpícím. Každá pozice její ruky vyjadřuje prvky buddhistické nauky. Často mívají hlubší význam, který nelze vyjádřit slovy. Stejně tak symbolické jsou i předměty, které v rukou drží.

Svatyni hlídají po stranách této místnosti dvě sochy legendárních ochránců dharmy a chrámu Wei Tuo en qie-Lan. Ve dvou okolních pagodách s malovanými nikami jsou umístěny stovky malých soch Buddhy, což značí univerzálnost Buddhovy přirozenosti, která je přítomná ve všem.

Čtení: Zájezdy do Holandska – srovnání a doporučení

Svastika – nacisty zneužitý symbol

Mnoho návštěvníků v interiéru chrámu překvapí časté zobrazení svastiky. Ta však je starým buddhistickým symbolem, vyjadřujícím množství významů, jako je slunce, překonávání zla či jednotnost vesmíru a nemá co do činění s nacistickou ideologií.

Ne vše je určeno návštěvníkům

Celý komplex je daleko rozsáhlejší než prostory, které si mohou návštěvníci prohlédnout. Zahrnuje svatyni Jade Buddha, meditační prostory, učebny, síň předků, knihovny, jídelnu a ložnice. Návštěvníci, kteří chtějí přispět na provoz chrámu, si uvnitř mohou koupit ovoce či vonné tyčinky, které jim doma budou připomínat tento nevšední chrám v evropském velkoměstě.

Kateřina Lefebvre

Kateřina LefebvrePrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

To nejlepší z jihozápadní Anglie
6. – 11. 9. 2024

Vyberte si z mého zájezdu

Holandsko / Nizozemsko (Amsterdam)

Amsterdam vás dostane

Vyberte si jeden z našich 8 zájezdů do Amsterdamu

Zájezdy do Amsterdamu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 17. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/fo-guang-shan-he-hua-temple/Doporučujeme z Holandska

Nejnovější z HolandskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024