Královský palác v Amsterdamu: turistická exkurze nebo návštěva krále? Zde je možné obojí

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 10. 2. 2020 • Přečteno 4521x

Palác je používán při státních návštěvách, při novoročních či jiných královských recepcích.

Vyberte si z našich 14 zájezdů do AmsterdamuZobrazit zájezdy

V samotném centru města na náměstí Dam, hned vedle Nieuwe Kerk, se nachází asi ta nejdůležitější budova v celém Holandsku. Je úzce spjata s chodem a slavnostními ceremoniály královské rodiny. Zveme vás na krátkou prohlídku paláce, róby a saka zanechte doma, dneska se prohlídka koná z pohodlí vašeho gauče.

Z historie letem světem aneb od radnice k paláci

Původně měl funkci radnicePůvodně měl funkci radnice

Celá stavba byla původně postavena jako radnice, zajímavostí je, že byla postavena na 14 000 kusech jakýchsi dřevěných kůlů nebo hromadách, nikoli na základech, jak je známe dnes. Byla otevřena v roce 1655 tehdejším starostou. Budova radnice už tehdy budila rozruch, mluvilo se o ní jako o největší administrativní budově v Evropě, jiní ji naopak hanili, protože tak velká stavba se do centra města prý nehodí. Ať tak či tak, její interiéry byly dokončeny dlouho poté, co skončila stavba zvenčí. 

Její funkce se ale rázem změnila v době, kdy bratr Napoleona Bonaparteho, jistý Louis Napoleon, se po zvolení králem přestěhoval do Amsterdamu a pojal tuto budovu za svůj domov a jmenoval ji Královským palácem.

Po několika peripetiích s absurdně krátkým vládnoucím obdobím a snahou vrátit radnici původním majitelům se s přihlédnutím k tomu, že se z Amsterdamu stalo hlavní město, palác definitivně dostal do vlastnictví krále, který prozíravě předpokládal, že se sídlo v hlavním město bude dříve či později hodit. Od roku 1936 je Královský palác majetkem Nizozemského království. 

Je libo bál, ceremoniál, výstavu nebo snad banketní večeři?

Interiéry paláceInteriéry paláce

Royal Palace Amsterdam je používán při státních návštěvách, při novoročních či jiných královských recepcích. Konají se tu slavnostní večeře, předávají se významná ocenění a také právě zde bývají ubytovány zahraniční hlavy států. Jak je vidět z tohoto výčtu, jedná se zkrátka o reprezentativní prostory královské rodiny. Při důkladném hledání se dočtete, že na akce takového významu se palác připravuje i týdny dopředu, z těchto důvodů může být případným návštěvníkům palác dočasně uzavřen.

Pro turisty je palác otevřen pouze některé dny v týdnu, nejsnazší bude si zapamatovat, že o víkendu se trefíte vždycky. Soboty a neděle totiž mají nejdelší otevírací dobu. Za poplatek 5 eur si prohlédnete veškeré přístupné místnosti, poznáte královský vkus i luxusně zdobený interiér. Mnoho uměleckých a hodnotných děl našlo svůj domov právě tady. Tak co, zkusíte sundat papuče a vypravíte se do této novodobé pohádky i doopravdy?

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Holandsko / Nizozemsko (Amsterdam)

Amsterdam vás dostane

Vyberte si jeden z našich 14 zájezdů do Amsterdamu

Zájezdy do Amsterdamu

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 3. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kralovsky-palac-amsterdam/Doporučujeme z Holandska

Nejnovější z HolandskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024