Náměstí Waterloo v Amsterdamu: nejstarší bleší trh ve městě láká denně stovky turistů

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 10. 2. 2020 • Přečteno 3618x

Náměstí má relativně krátkou historii, neboť vzniklo v roce 1882, kdy byla navezena zemina mezi 2 kanály Leprozengracht a Houtgracht.

Vyberte si z našich 12 zájezdů do AmsterdamuZobrazit zájezdy

Hledáte-li autentický zážitek nebo originální suvenýr z cest, pak jste tady správně. Zajímavější místo a originálnější zboží totiž jen tak nenajdete. Vítejte na tržnici na náměstí Waterlooplein.

Nenechte se zmást názvem, se slavnou bitvou u Waterloo má toto místo společného pramálo, vlastně jen název. Ve skutečnosti se totiž jedná o bleší trh, nebo spíše tržnici, která byla založena relativně nedávno. Toto nově vzniklé místo bylo pojmenováno po slavné bitvě, ačkoli jeho poslání není nijak temné nebo pochmurné, jak tomu u válek bývá. Náměstí je plné života, hluku a obchodu. 

Historie krátká, ale výživná

Nakoupit můžete na bleším trhuNakoupit můžete na bleším trhu

Náměstí má relativně krátkou historii, neboť vzniklo v roce 1882, kdy byla navezena zemina mezi 2 kanály Leprozengracht a Houtgracht. Nachází se v blízkosti komplexu budov zvaného Stopera, kde sídlí radnice, koncertní sál, ale i luxusní bydlení pro ty nejnáročnější. Hned od svého vzniku bylo místo využíváno především pro obchodní záležitosti, velký vliv Waterlooplein získal v době, kdy se radnice rozhodla sem přemístit židovské obchodníky. Samozřejmě rozkvět místních obchodníků skončil s 2. světovou válkou a odlivem židů. 

Po válce se povaha místa proměnila a z váženého obchodního centra se stala tržnice, jakou si představíme dnes. Na prostranství naleznete přibližně 300 stánků nabízející nejrůznější sortiment. Najdete tady staré knihy a plakáty, ale také elektroniku, oblečení i pár kusů z Asie a Afriky. Taky zde prodávají starožitné šperky nebo třeba fotoaparáty. 

Tretky nebo klenoty? Tady najdete obojí

Mimo klasické zboží zde můžete také ochutnat i kuchyně cizích zemíMimo klasické zboží zde můžete také ochutnat i kuchyně cizích zemí

Pokud sem plánujete zajet, vyberte si kterýkoli den kromě neděle, v tu je totiž zavřeno a odešli byste s nepořízenou. Nejsnadněji se zde dostanete metrem nebo tramvají, ale aby byl váš zážitek co největší, doporučujeme zajet tady vodním taxi, přece jenom, ty nám v naší domovině stále schází, tak si je užijme alespoň na dovolené.

Na klasické potravinové obchody zde nenarazíte, ale v gastro autech můžete ukojit hlad a ochutnat třeba italské, libanonské nebo klidně řecké speciality. A nemyslete si, že se jedná o bezcenné harampádí, právě tady totiž pár šťastlivců našlo Lennonovu kytaru nebo originály podpisu Hemingwaye.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Holandsko / Nizozemsko (Amsterdam)

Amsterdam vás dostane

Vyberte si jeden z našich 12 zájezdů do Amsterdamu

Zájezdy do Amsterdamu

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 14. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/namesti-waterloo/Doporučujeme z Holandska

Nejnovější z HolandskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024