Čtvrť červených luceren v Amsterdamu – co můžete čekat?

Kateřina Lefebvre Kateřina Lefebvre, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 54301x

Nevinný místní název označuje asi nejznámější čtvrť červených luceren v Evropě.

Vyberte si z našich 9 zájezdů do AmsterdamuZobrazit zájezdy

A jedno varování:

Nezkoušejte slečny ve výlohách fotit – během sekundy se vynoří svalnatý muž a vy přijdete o foťák!

De Wallen – zídky. Nevinný místní název označuje asi nejznámější čtvrť červených luceren v Evropě. Rozkládá se kousek od přístavu, na východ od ulice Damrak. V kulisách sex shopů, peep show, sex divadel či muzea erotiky se tu v osvětlených výlohách a oknech nabízejí spoře oděné ženy a dívky všeho věku, ras i proporcí (v některých případech i pohlaví) a návštěvníci jejich služeb hojně využívají.

Nic tu není ponecháno představivosti a Nizozemci jsou hrdí na svoji otevřenost a toleranci – činnosti, jako je prostituce či prodej lehkých drog, berou jako lidské, tedy není důvod je pokrytecky potlačovat.

Na rozdíl od mnoha podobných míst po celém světě se tu však jedná o legální byznys a dámy ze své činnosti odvádějí daně. Jejich výši určuje město s ohledem na aktuální objem turistického ruchu. Pracující zde mají i své odbory, které chrání jejich zájmy před státem, ale také kontrolují, zda tu vše probíhá podle pravidel – nelegální jsou například pasáci, kteří mohou být odsouzeni až k šesti letům vězení. Stát ženám nabízí pravidelné lékařské prohlídky a monitoruje jejich pracovní podmínky a postupy.

Jak to všechno začalo?

Historie prostituce je v Amsterdamu zmapována už od 13. století. Tehdy ženy s červenými lampami chodily do nově rozvíjejícího se přístavu za námořníky. A proč právě s červenými lucernami? Lépe se prý v tomto světle blýskají zuby a ženy jsou tak přitažlivější! Od roku 1478 se prostituce regulovala zákonem. Město vymezilo prostor kousek od přístavu a ty, které opustily zónu jim vyhrazenou, byly ostudně přivedeny zpět za potupného zvuku trumpet.

Snahám o kontrolu tohoto odvětví se více či méně dařilo po celá staletí. Roku 2008 Amsterdam vyhlásil Project 1012. Číslo v názvu nemá nic společného s místní činností, ale označuje poštovní kód této čtvrti. Záměrem tohoto projektu je snížit počet místních prostitutek na polovinu a jejich pracoviště proměnit v bary, obchody a umělecké galerie.

Kostel – srdce čtvrti červených luceren

Ve změti neonu, barev a všemožných lákadel turista snadno přehlédne krásu této oblasti – domy ze 14. století, úzké dlážděné uličky či kanály obklopené stromy.

Podaří-li se návštěvníku bez morální, ale někdy i estetické úhony projít masami polonahých těl, dostane se uprostřed této čtvrti k nejstarší stavbě v Amsterdamu Oude Kerk, tedy Starému kostelu. Současná podoba kostela je ve stylu gotiky a byla postavena na místě původního dřevěného kostelíka z 12. století a pak jeho kamenné přestavby ze století třináctého. Ještě dříve na tomto místě bylo pohřebiště.

Právě v tomto kostele se roku 1345 stal zázrak. Nemocný muž nemohl pozřít hostii, a proto ji hodil do ohně. Hostie však neshořela a z tohoto kostela se stalo poutní místo.

Hned před kostelem je do dlažby zasazena plastika v podobě bronzového ňadra. Neznámý autor ji tu instaloval v únoru roku 1993. Jen o pár metrů dál mohou turisté obdivovat sochu s názvem Belle, umístěnou sem na počest všech prostitutek i prostitutů. Na pamětní desce pod ní je vyrytý nápis v angličtině: Respektujte sexuální pracovníky celého světa.

Čtení: Zájezdy do Holandska – srovnání a doporučení

Náš pán v podkroví

Mnoho návštěvníků Amsterdamu překvapí, že jen kousek od těchto míst, v srdci této zvláštní čtvrti, se nachází další, tentokrát tajný, kostel. Říká se mu Amstelkring, ale jeho pravý název zní Náš pán v podkroví. Toto podivuhodné jméno souvisí s událostmi roku 1578. Tehdy zvítězila reformace a katolíkům bylo akceptováno praktikování jejich víry pouze v soukromí – tak, aby dům, v němž se bohoslužby odehrávaly, nebyl zvenčí vůbec poznatelný.

Proto začaly vznikat tajné kostely, z nichž se ovšem dochoval pouze tento v podkroví kupeckého domu. Odměnou za zdolání strmého úzkého schodiště je nádherný pohled na malou půdní kostelní loď s elegantními balkony a s bohatě zdobenými varhanami.

Hlídané místo neřesti

Paradoxně je tato část Amsterdamu nejbezpečnější z celého města – 24 hodin denně tu prochází policejní hlídky a pracuje zde také množství soukromých strážců, které si najímají samy dívky. I když člověk zrovna neplánuje využití nabízených služeb v této oblasti, stojí za to se sem zatoulat a užít si místní atmosféru.

Pár slečen je tu k vidění po celý den, ale vše začne ožívat až k večeru a největší ruch je tu od jedenácté hodiny večerní do dvou až tří hodin ráno. Jen je dobré si pořád uvědomovat, že toto je jen jedna ze zajímavostí, které Amstrerdam nabízí.

Kateřina Lefebvre

Kateřina LefebvrePrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Baví mě život. Všude tam, kde právě jsme.

Holandsko / Nizozemsko (Amsterdam)

Amsterdam vás dostane

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do Amsterdamu

Zájezdy do Amsterdamu

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 1. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ctvrt-cervenych-luceren/Doporučujeme z Holandska

Nejnovější z HolandskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024