Nieuwe Kerk v Amsterdamu: to je kostel, muzeum i místo pro vysokou politiku

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 10. 2. 2020 • Přečteno 163x

Kostel leží v jednom z rohů náměstí Dam, hned vedle Královského paláce.

Vyberte si z našich 8 zájezdů do AmsterdamuZobraz zájezdy

Ačkoli Amsterdam nevyniká co do počtu ani známosti svých architektonických památek, některé znát ani nemusíte a věřte, že byste je při návštěvě města určitě neminuli. Pojďte se přesvědčit sami. 

Multinárodní město

Nachází se na náměstí DamNachází se na náměstí Dam

Kostely jsou nepochybně jednou z nejoblíbenějších turistických destinací všude na světě. O co víc to platí v evropských metropolích, jakou Amsterdam nepochybně je. Holandské hlavní město je kulturním a ekonomickým centrem země, žije v něm tři čtvrtě milionu lidí, kteří se hlásí k takřka dvěma stovkám národností. Obdivuhodné číslo, nemyslíte? Tomu říkáme rozmanitost a multikultura. 

V samotném srdci města leží náměstí Dam. Sbíhají se zde dvě hlavní ulice, a to Damrak a Rokin. Toto prostranství je nejčastějším dějištěm různých setkání, kulturních akcí, výročí nebo oslav. Jedno z nejvýznamnějších míst má obdélníkový tvar, dlouhé je 200 metrů a široké 100 metrů.

Právě zde se také nachází významné budovy, které nepřehlédnete, a to ani kdybyste chtěli. Co zde tedy uvidíte? V první řadě Královský palác, který kdysi sloužil jako radnice, avšak dnes již plní funkci výhradně královského sídla. Jistě vás zaujme i obchodní dům nebo památník na připomínku obětí 2. světové války. Ti, kdo hledají pobavení, jistě zamíří do muzea voskových figurín Madame Tussauds.

Myslíme dopředuVčas rezervujeme vstupenky tam, kde hrozí fronty. Získáte maximum bez zbytečných prostojů.Více o přípravě

Nový kostel

{FOTO-35327}

Leží v jednom z rohů náměstí Dam, hned vedle Královského paláce. Je druhým nejstarším kostelem ve městě. O jeho výstavbě rozhodl biskup z Utrechtu v době, kdy bylo zřejmé, že kostel Oude Kerk již nedostačuje stále se rozrůstajícímu počtu obyvatel. Roku 1408 tak začala jeho stavba, později byl zasvěcen svaté Marii a Kateřině.

V 15. století byl značně poničen požárem v a v roce 1645 dokonce zcela zničen, musel tedy být znovu postaven, tentokrát v novogotickém stylu. Udržující rekonstrukce pak proběhla ve 20. století. 

Nejen bohoslužby, ale i muzeum a kulturní centrum

Kostel je známý pro své výstavy umění a kulturyKostel je známý pro své výstavy umění a kultury

Co se týká jeho poslání, je zcela pochopitelné, že díky své unikátní poloze na jednom z nejdůležitějších náměstí, a navíc v blízkosti Královského paláce, neslouží Nieuwe Kerk pouze církevním účelům. Je totiž známý pro své výstavy umění a kultury, jeho výstavní prostory ročně navštíví čtvrt milionu turistů.

Má nezpochybnitelnou pozici v oblasti národní politiky. Právě tady se konají významné oslavy a grandiózní shromáždění, zde se pořádají korunovace holandských panovníků. Zároveň tu naleznete hroby mnoha slavných osobností, včetně těch z královských rodin.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Holandsko / Nizozemsko (Amsterdam)

Amsterdam vás dostane

Vyberte si jeden z našich 8 zájezdů do Amsterdamu

Zobrazit aktuální zájezdy do Amsterdamu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 2. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/nieuwe-kerk/

Doporučujeme z Holandska

Nejnovější z HolandskaNová dávka
Inspirace!

Tištěný katalog zájezdů, tipů, zážitků a rad na rok 2020.
Zdarma do Vaší schránky!

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!