Nieuwe Kerk v Amsterdamu: to je kostel, muzeum i místo pro vysokou politiku

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 10. 2. 2020 • Přečteno 2447x

Kostel leží v jednom z rohů náměstí Dam, hned vedle Královského paláce.

Vyberte si z našich 9 zájezdů do AmsterdamuZobrazit zájezdy

Ačkoli Amsterdam nevyniká co do počtu ani známosti svých architektonických památek, některé znát ani nemusíte a věřte, že byste je při návštěvě města určitě neminuli. Pojďte se přesvědčit sami. 

Multinárodní město

Nachází se na náměstí DamNachází se na náměstí Dam

Kostely jsou nepochybně jednou z nejoblíbenějších turistických destinací všude na světě. O co víc to platí v evropských metropolích, jakou Amsterdam nepochybně je. Holandské hlavní město je kulturním a ekonomickým centrem země, žije v něm tři čtvrtě milionu lidí, kteří se hlásí k takřka dvěma stovkám národností. Obdivuhodné číslo, nemyslíte? Tomu říkáme rozmanitost a multikultura. 

V samotném srdci města leží náměstí Dam. Sbíhají se zde dvě hlavní ulice, a to Damrak a Rokin. Toto prostranství je nejčastějším dějištěm různých setkání, kulturních akcí, výročí nebo oslav. Jedno z nejvýznamnějších míst má obdélníkový tvar, dlouhé je 200 metrů a široké 100 metrů.

Právě zde se také nachází významné budovy, které nepřehlédnete, a to ani kdybyste chtěli. Co zde tedy uvidíte? V první řadě Královský palác, který kdysi sloužil jako radnice, avšak dnes již plní funkci výhradně královského sídla. Jistě vás zaujme i obchodní dům nebo památník na připomínku obětí 2. světové války. Ti, kdo hledají pobavení, jistě zamíří do muzea voskových figurín Madame Tussauds.

Nový kostel

{FOTO-35327}

Leží v jednom z rohů náměstí Dam, hned vedle Královského paláce. Je druhým nejstarším kostelem ve městě. O jeho výstavbě rozhodl biskup z Utrechtu v době, kdy bylo zřejmé, že kostel Oude Kerk již nedostačuje stále se rozrůstajícímu počtu obyvatel. Roku 1408 tak začala jeho stavba, později byl zasvěcen svaté Marii a Kateřině.

V 15. století byl značně poničen požárem v a v roce 1645 dokonce zcela zničen, musel tedy být znovu postaven, tentokrát v novogotickém stylu. Udržující rekonstrukce pak proběhla ve 20. století. 

Čtení: Zájezdy do Holandska – srovnání a doporučení

Nejen bohoslužby, ale i muzeum a kulturní centrum

Kostel je známý pro své výstavy umění a kulturyKostel je známý pro své výstavy umění a kultury

Co se týká jeho poslání, je zcela pochopitelné, že díky své unikátní poloze na jednom z nejdůležitějších náměstí, a navíc v blízkosti Královského paláce, neslouží Nieuwe Kerk pouze církevním účelům. Je totiž známý pro své výstavy umění a kultury, jeho výstavní prostory ročně navštíví čtvrt milionu turistů.

Má nezpochybnitelnou pozici v oblasti národní politiky. Právě tady se konají významné oslavy a grandiózní shromáždění, zde se pořádají korunovace holandských panovníků. Zároveň tu naleznete hroby mnoha slavných osobností, včetně těch z královských rodin.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Holandsko / Nizozemsko (Amsterdam)

Amsterdam vás dostane

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do Amsterdamu

Zájezdy do Amsterdamu

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 1. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/nieuwe-kerk/Doporučujeme z Holandska

Nejnovější z HolandskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024