Kostel sv. Mikuláše v Amsterdamu: nesouměrný kostel v centru města, jehož tři věže nepřehlédnete

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 17. 2. 2020 • Přečteno 3762x

Římskokatolický kostel byl postaven v letech 1884–1887 dle předlohy architekta Adrianuse Bleijse.

Vyberte si z našich 12 zájezdů do AmsterdamuZobrazit zájezdy

Kostel, který svým asymetrickým zjevením poutá zrak všem, kteří jej zahlédnou. Bazilika stojí v samotném centru města a pro svůj zajímavý interiér si ji oblíbili i mnozí filmaři. Pojďme si dnes přiblížit historii této památky. 

Basiliek van de Heilige Nicolaas

Budovu kostela tvoří křížové trojlodíBudovu kostela tvoří křížové trojlodí

Římskokatolický kostel byl postaven v letech 1884–1887 dle předlohy architekta Adrianuse Bleijse a stojí diagonálně přímo naproti hlavnímu nádraží. Je součástí vnitřní městské farnosti sv. Mikuláše a od prosince roku 2012 se pyšní titulem bazilika. Zajímavostí je, že kostely se stejným názvem jsou v Amsterdamu celkem tři. Ten první dnes známe pod označením Oude Kerk, z druhého se stalo muzeum Ons 'Lieve Heer op Solder. 

Budovu kostela tvoří křížové trojlodí v různých neo stylech. Na přední straně jsou dvě věže, které nejsou zcela symetrické a odborníci našli jistou odchylku, která dokazuje, že jsou obě mírně nakřivo. V průčelí mezi nimi je tzv. okno růže, které zobrazuje plastiku Krista. V zadní části je vyšší osmistranná věž s barokní kopulí. Netypická je v této stavbě kazatelna v jižní části kostela, ty totiž nebývají v římskokatolických církvích obvyklé. 

Dlouhá léta nebyla celá stavba nijak udržovaná, a není tedy divu, že její stav byl víc než chatrný. To se změnilo až v 90. letech minulého století, kdy byla dokončena nákladná restaurace interiérů i exteriéru baziliky. Díky tomu se zde mohou konat i časté kulturní akce, především veřejná koncertní vystoupení. Pokud sem zamíříte, zkontrolujte, zda nemáte náhodou štěstí na nějaký varhanní či gospelový koncert, určitě by to stálo za to. 

Vícejazyčné bohoslužby a jiné módní trendy

Kromě neděle jsou dveře kostela otevřeny denněKromě neděle jsou dveře kostela otevřeny denně

Na webu samotného kostela se dočtete, že interiér jasně ukazuje sílu církve a její snahu o obrození po staletích útlaku, kdy museli svou víru schovávat, či dokonce zapírat. V době, kdy byl kostel postaven, se architektura i celkový design kostela snaží o to, aby prolnutí stavebních stylů a uměleckých trendů deklarovalo snahu o renesanci víry.

Když do budovy vstoupíte a necháte vašim očím dostatek času, aby si zvykly na tamní šero, můžete spatřit několik uměleckých skvostů. Sochy, vitráže a obrazy. Tyto interiéry jsou natolik zajímavé, že si je dokonce vybrali někteří filmaři pro svá díla. Točil se zde například film Čtvrtý muž.

Kromě neděle jsou dveře kostela otevřeny denně, mše se slouží ve 12.30 v angličtině, v pátky ve španělštině. Vstup do baziliky je zdarma, ale ti, kdo chtějí objevit její kouzla a poznat ji detailněji, je k dispozici audio průvodce, který vám za 3 eura převypráví její dějiny a představí skrytá zákoutí, a to buď v angličtině, nebo holandštině.

Snadno se sem dostanete pěšky, ale i busem, v případě, že volíte automobilovou dopravu, nejjednodušší bude zaparkovat na Parking Amsterdam Centre.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Holandsko / Nizozemsko (Amsterdam)

Amsterdam vás dostane

Vyberte si jeden z našich 12 zájezdů do Amsterdamu

Zájezdy do Amsterdamu

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 14. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kostel-sv.-mikulase-v-amsterdamu/Doporučujeme z Holandska

Nejnovější z HolandskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024