Candelaria: černou madonu střeží guančtí bojovníci

Zuzana Lazecká Zuzana Lazecká, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 11903x

Městečko, které proslulo nejvýznamnější církevní svatyní na Kanárských ostrovech, střeží deset bronzových bojovníků.

Vyberte si z našich zájezdů na TenerifeZobrazit zájezdy

Tentokrát si uděláme výlet na východní pobřeží Tenerife – do Candelarie s hlubokými náboženskými kořeny. Městečko, které proslulo nejvýznamnější církevní svatyní na Kanárských ostrovech, střeží deset bronzových bojovníků. 

Bazilika s Černou madonou

Na první pohled vás upoutá krásná bazilika Basílica de Nuestra Seňora de Candelaria na náměstí Plaza de la Patrona de Canaria. V této bazilice se nachází Černá madona – patronka Kanárských ostrovů.  Podle legendy v roce 1390 nalezli dva rybáři z guančského kmene zázračnou sochu, kterou vlny vyplavily na břeh (pravděpodobně šlo o galeonovou figuru ze ztroskotané lodi).

Členové kmene ji umístili do jedné z pobřežních jeskyní. Guančové začali sošku uctívat, i když nevěděli, koho představuje. Později na tomto místě postavili Španělé kostel a zasvětili ho Panně Marii.

Kostel byl ale v roce 1826 zničen mohutnou přílivovou vlnou a voda smetla i sochu. Nová bazilika pochází z roku 1958 a stojí právě na půdorysu kostela ze 16. století. Bazilika ukrývá nádhernou novou sochu Nuestra Seňora de la Candelaria, která je považována za patronku Kanárských ostrovů. Dvakrát ročně, v únoru a srpnu, se za ní vydávají davy poutníků. K bazilice patří také přilehlý kostel Santa Ana ze 17. století.

Guančtí bojovníci

Pobřeží střeží sochy devíti guančských vládců (menceyes) – Acaymo, Adjona, Aňaterve, Bencomo, Beneharo, Pelicar, Pelinor, Romen, Tequeste. Původní obyvatelé jeskyň stojí zdatně vedle sebe v řadě a do zad jim bijí vlny oceánu.

Zuzana Lazecká

Zuzana LazeckáExpert Radynacestu.cz

Cestování je pro mne svobodou, radostí i odpočinkem.

Kanárské ostrovy (Tenerife)

Ostrov věčného jara

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Tenerife

Zájezdy na Tenerife

Nejbližší volný zájezd odlétá již 13. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/candelaria/Doporučujeme z Kanárských ostrovů

Nejnovější z Kanárských ostrovůZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024