La Laguna: kulturní metropole s vysokoškoláky

Zuzana Lazecká Zuzana Lazecká, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 7229x

La Laguna je druhým největším městem na ostrově a nachází se na severu ostrova v úrodném údolí Aguerre.

Vyberte si z našich zájezdů na TenerifeZobrazit zájezdy

Na první pohled není sice město La Laguna tak rušné jako některá turistická letoviska, ale svým půvabem mnohým z nich výrazně konkuruje. Pojďte s námi nahlédnout do kostelů, muzeí, ale také kaváren a barů univerzitního města. 

La Laguna byla založena v roce 1496 conquistadorem Alonsem Fernándezem de Lugem a stala se sídlem vojenských vládců ostrova. Město, jehož oficiální název nese jméno Ciudad de San Cristóbal de La Laguna, je druhým největším městem na ostrově Tenerife a nachází se na severu tohoto ostrova v úrodném údolí Aguerre. Názvu Laguna vděčí laguně, která se kdysi na březích údolí nacházela. 

Univerzitní kampus

Akademické kořeny univerzitního města sahají až do první poloviny 18. století. V La Laguně se nachází Univerzita San Fernando, která své brány otevřela v roce 1817 a studenty vítá i dnes. Campus Guajara je úžasný komplex univerzitních budov, který se skládá z několika fakult.

Uprostřed kampusu dohlíží velmi kvalitně vybavená univerzitní knihovna. Studenti v areálu najdou také několik aul, místní „menzu“, kavárnu a spoustu zeleně a palem pro studium či relax na čerstvém vzduchu.

Kulturní metropole s historickým jádrem

La Laguna se pyšní několika historickými budovami a otevírá náruč pro kulturní zážitky. Není tedy divu, že je od roku 1999 zapsaná do Seznamu památek světového dědictví UNESCO. Historické centrum se pyšní původním půdorysem se šachovnicovou sítí úzkých uliček.

I tady spatříte několik domů s krásnými dřevěnými balkony a nádhernými vchody do domu završenými erby. Určitě vás okouzlí Casa del Corregidor a Casa de la Alhondiga z 16. století, Casa Alvaro Bragamonte ze 17. století či domy pocházející z 18. století – Casa Mesa a Casa de los Capitanes. 

Jednou z nejkrásnějších budov města je bezpochyby biskupský palác Palacio Episcopal. Jeho chloubou je kamenné průčelí, které pochází z konce 17. století. Přesuneme-li se v čase do 19. století, narazíme na náměstí Plaza de Adelantado na francouzskou architekturu Casina de la Laguna a také na radnici – ayuntamiento, která ukrývá vnitřní fresky mapující dějiny města. 

Na stinném náměstí Plaza de Adelantado nepřehlédnete ukázku španělské koloniální architektury – Convento de Santa Calina s původní křížovou chodbou a také Palacio de Nava. Za náměstím narazíte na tržnici plnou ovoce, sýrů a květin. Vydáte-li se na východ, dojdete ke katedrále s dvouvěžovým průčelím z počátku 19. století. Interiér katedrály zdobí úchvatný oltářní obraz z první poloviny 18. století.

Na náměstí Plaza de la Concepción se vyjímá kostel Iglesia de Nuestra Seňora de la Concepción z roku 1502. Trojlodní goticko-renesanční kostel se pyšní skvostnou dřevěnou klenbou, vyřezávanými stropy, kazatelnou a oltářem s vlámskými deskovými malbami. Součástí je sedmipatrová zvonice a rozhledna, které byly přistaveny o dvě stě let později. Kostel Santuario del Cristo v severním cípu přivítá každým rokem v srpnu tisíce poutníků.

Pošlete vzkaz do vesmíru

Neskutečný zážitek spojený s poznáním na vás čeká v Muzeu vědy a vesmíru – Museo de la Ciencia y el Cosmos v La Laguně. Pokud nejste příliš velcí obdivovatelé tradičních muzeí, nevadí, právě naopak! Muzeum totiž nabízí poznání zábavnou formou pomocí interaktivních ukázek a experimentů, do kterých se můžete dokonce i sami zapojit. Nechybí ani planetárium a několik sálů, které imitují vesmír. Měli jste někdy chuť do vesmíru poslat vzkaz? Právě tady to můžete uskutečnit a zaslat zprávu pomocí parabolické antény.  

Příznivce tradičních muzeí jistě potěší Museo de Historia de Tenerife, které mapuje historii ostrova od dobytí Španěly až do 20. století. Zhlédnout můžete historické dokumenty, nástroje a obrazy z 16. století. Za nejcennější exponáty jsou považovány jedny z nejstarších map Kanárských ostrovů. Muzeum se nachází v domě Casa Lercaro, který byl obnoven v 16. století.

Zuzana Lazecká

Zuzana LazeckáExpert Radynacestu.cz

Cestování je pro mne svobodou, radostí i odpočinkem.

Kanárské ostrovy (Tenerife)

Ostrov věčného jara

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Tenerife

Zájezdy na Tenerife

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/la-laguna/Doporučujeme z Kanárských ostrovů

Nejnovější z Kanárských ostrovůZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024