Pyramidy v Güímaru: to prostě musíte vidět na vlastní oči

Zuzana Lazecká Zuzana Lazecká, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 13077x

Stupňovité pyramidy z neopracovaného kamene byly objeveny na předměstí Chacona v 70. letech minulého století.

Vyberte si z našich zájezdů na TenerifeZobrazit zájezdy

Pokud čekáte běžné zobrazení pyramid jehlanovitého tvaru, budete určitě překvapeni jejich tvarem. Pyramidy v Güímaru sice nesahají do výšky, ale na jejich zajímavosti jim to neubírá.

Nejedná se o útvary známé z Egypta, ale o jedinečné stupňovité pyramidy. Tyto pyramidy jsou podstatně nižší a spíše se podobají pyramidám Mayů a Aztéků v Mexiku.

Güímar a pyramidy

Güímar je největší a také jedno z nejstarších měst na jihovýchodě Tenerife a je charakteristické různou směsicí domů z 19. století. Na náměstíčku v centru Güímaru se vyjímá kostel San Pedro Apóstol z 18. století.

Ve skalách narazíte na menší bazénky a kolem městečka najdete malé pláže se sopečným pískem.

Co byste si rozhodně neměli v Güímaru nechat ujít, jsou zdejší pyramidy. Jedná se o stupňovité pyramidy z neopracovaného kamene, které byly objeveny na předměstí Chacona v 90. letech minulého století. Díky vytrvalému přesvědčení norského antropologa Dr. Thora Heyerdahla a rejdaře Freda Olsena byl zde zřízen Parque Etnográfico Pirámides de Güímar.

Norský antropolog je znám svými výpravami přes Atlantský oceán na prehistorických plavidlech a také svými teoriemi o stěhování lidí. Tento antropolog podstatnou část svého života věnoval zkoumáním původu kultur antické civilizace a bedlivě studoval pyramidy v Güímaru a vytvářel hypotézy o tom, jak byly postaveny. Podobná struktura pyramid jako v Güímaru je na Sicílii, Mexiku, Mezopotámii, Polynésii a Peru, a proto se Dr. Thor Heyerdahl rozhodl přestěhovat na Tenerife, aby prozkoumal terén v Güímaru. Existenci zdejších pyramid spojoval s prehispánskou civilizací, která na ostrově působila.

Autentická ukázka plavidel

Přímo v areálu můžete navštívit výstavu modelů prehistorických lodí, na kterých se Dr. Thor Heyerdahl plavil se svou posádkou. V roce 1969 se vydal na výpravu na plavidle z papyrusu – loď „Ra“ přes Atlantik, loď se však zlomila, a tak výpravu uskutečnili za rok na to. V roce 1970 se na lodi „Ra II“ přeplavil z Maroka na ostrov Barbados, plavba trvala 57 dní.

Názornou ukázku těchto plaveb a bližší informace o strukturách pyramid uvidíte v dokumentárním filmu, který vám v promítacím sále pustí. A že nejste zrovna dobře jazykově vybaveni? To nevadí, i tak stojí film za zhlédnutí a i bez jazykových znalostí vás vtáhne do děje. Navštívit můžete také výstavu týkající se podobností o pyramidách.

Zuzana Lazecká

Zuzana LazeckáExpert Radynacestu.cz

Cestování je pro mne svobodou, radostí i odpočinkem.

Kanárské ostrovy (Tenerife)

Ostrov věčného jara

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Tenerife

Zájezdy na Tenerife

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pyramidy-na-kanarech/Doporučujeme z Kanárských ostrovů

Nejnovější z Kanárských ostrovůZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024