Hallgrímskirkja: symbol Reykjavíku

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 10753x

Se svou výškou 73 metrů se jedná o bezkonkurenčně nejvyšší kostel na Islandu.

Vyberte si z našich zájezdů do ReykjavíkuZobrazit zájezdy

Se svou výškou 73 metrů se jedná o bezkonkurenčně nejvyšší kostel na Islandu a jednu z nejvyšších budov na ostrově vůbec. Je nepřehlédnutelný už po cestě z letiště v Keflavíku a svým zvláštním tvarem připomínajícím spíš raketoplán než kostel neustále přitahuje zraky všech návštěvníků Reykjavíku. Kostel Hallgrímskirkja je mimo jiné výborným orientačním bodem pro prohlídku hlavního města Islandu.

Hlavní sídlo islandské církve

Jelikož nejpočetněji zastoupenou církví je na Islandu luteránská, je tento kostel jejím hlavním svatostánkem. A stejně jako všechny protestantské kostely a katedrály si ani tato nepotrpí na honosnou výzdobu a výbavu interiérů. Kromě krásných 15 metrových varhan s 5000 píšťalami toho obyčejný turista v interiéru mnoho obdivovat nebude.

Toto však neplatí pro „neobyčejného“ turistu z České republiky. Ten by se měl povinně zastavit u místní křtitelnice, která je vyrobena zčásti z islandského čediče, zčásti z českého(!) křišťálu.

V roce 1929 bylo islandskou vládou rozhodnuto o výstavbě nového hlavního sídla církve na ostrově. O osm let později byl mezi mnoha návrhy na stavbu kostela vybrán ten od architekta Guðjóna Samúelssona. Podle něj má exteriér kostela evokovat tekoucí lávu, tolik charakteristický prvek islandské krajiny. Se stavbou samotnou se začalo až v roce 1945 a dokončena byla až o 41 let později, v roce 1986.

Vyhlídková věž

Věž kostela je rovněž hojně využívána jako vyhlídková, ročně ji navštíví tisíce lidí. Výtah turisty vyveze až na plošinu, odkud je nádherný výhled na Reykjavík, hory v jeho okolí a Atlantický oceán. Za vstupné bylo k roku 2016 účtováno 900 islandských korun.

Čtení: Zájezdy na Island – srovnání a doporučení

Leif Eriksson

Kostel samotný byl sice pojmenován po Hallgrímuru Pétrussonovi, nejznámějším islandském církevním básníkovi, socha před kostelem je však věnována jinému slavnému islandskému rodákovi.

Námořní objevitel Leif Eriksson je považován za prvního Evropana, který vstoupil na americký kontinent, asi 500 let před Kryštofem Kolumbem. Tato socha byla darem Islandu od Spojených států amerických v roce 1930 k 1000letému výročí založení prvního parlamentu na světě.

Z kostela rovnou na nákupy

Od kostela směrem do města vede třída Skólavörðustígur, jedna ze čtyř hlavních nákupních ulic ve městě. Tato je však výjimečná svou koncentrací místních uměleckých a rukodělných výrobků. Pro všechny, kdo vyhledávají ručně vyráběné šperky, malby, ornamenty, umělecké fotografie a oděvy vyráběné v lokálních manufakturách, bude tato ulice učiněným rájem.

Mimo jiné zde najdete i nejstarší kavárnu na ostrově, která nese název Mokka Kaffi. Kromě kaváren je zde také spousta možností návštěvy restaurací, včetně nejlepší a nejlevnější „nudlárny“ ve městě.

Velmi nenápadnou, ale zajímavou budovou na této ulici je bývalé vězení. Tato malá kamenná budova byla téměř 30 let i sídlem Nejvyššího soudu. V současné době se spekuluje s myšlenkou celou budovu zbourat a místo využít pro jinou stavbu.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Island (Reykjavík)

Čistý půvab Reykjavíku

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Reykjavíku

Zájezdy do Reykjavíku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/hallgrimskirkja/Doporučujeme z Islandu

Nejnovější z IslanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024