Perlan: reykjavícká vodárna je skutečnou perlou

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 6034x

Vodárna zásobuje celý Reykjavík teplou vodou.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do ReykjavíkuZobrazit zájezdy

Mezi hlavním islandským letištěm Keflavík a hlavním městem Reykjavík se na kopci Öskjuhlíð rozprostírá „perla“ islandské architektury, vodárna Perlan. Pod prosklenou kupolí se ukrývá šest nádrží s téměř 24 miliony litrů geotermální vody o teplotě až 85 °C. Takové množství prý pokryje celou polovinu spotřeby teplé vody všech obyvatel Reykjavíku. Ale to rozhodně není vše, co by mohlo návštěvníky Perlanu zaujmout.

Vodní živel konečně spolupracuje

Snaha o využití geotermální činnosti, která pro Islanďany představuje ten nejdůležitější a zároveň levný a ekologicky nezávadný zdroj energie, se na ostrově objevila už okolo roku 1755. Nicméně „zkrotit“ a plně využít její potenciál se daří až v posledních 60 letech.

Dnes je Perlan místem, kde je shromažďována horká voda z několika podzemních vrtů o hloubce 500 až úctyhodných 3 000 metrů a v ocelových trubkách je rozváděna dál do města.

Vzhled budovy: Z velkolepých plánů návrat k přirozenosti

Kopule vysoká 27,5 metru, která je pokryta 1 176 okenními tabulemi, zastřešuje od roku 1991 obrovské nádrže s teplou vodou, které zde stojí už po několik desetiletí. Z velkolepých plánů na kupoli pokrytou samými zrcadly a tolika druhy kamenů a polodrahokamů, kolik se jich jen nachází na celém Islandu, sešlo a dnes je pro větší efekt Perlan alespoň v noci nasvícen reflektory několika různých barev.

Vodárna je postavená na uměle zalesněném kopci, kde byla vybudována spousta turistických stezek a tím vzniklo místo odpočinku pro obyvatele hlavního města, kteří chtějí aspoň na chvíli uniknout ruchu své metropole.

Čtení: Zájezdy na Island – srovnání a doporučení

4. patro: Vyhlídková plošina, kavárna i obchod s vánočními elfy

Po menším občerstvení v kavárně můžete vyjít na venkovní vyhlídkovou plošinu, která se v podobě prstence vine okolo celé prosklené kopule. Po jeho obvodu je rozmístěno šest dalekohledů s popisky v pěti různých jazycích.

Ve stejném patře se nachází tři, turisty i místními, vyhledávané obchody. V obchůdku s gurmánskými pochutinami si můžete zakoupit islandské speciality: ústřice, langusty, uzeného lososa či hovězí steaky. V obchodě se suvenýry se zaměřte především na svetry z místní vlny a originální islandské umění.

Nejkrásnějším z těchto obchůdků je dozajista ten Vánoční, v němž si celoročně můžete zakoupit ozdoby na stromeček a typické islandské Yule Lady, obdobu amerických Santa Clausů.

Oceněný zvukový design Zimní zahrady

Interiér Perlanu skýtá obrovský prostor o velikosti jednoho krychlového kilometru, který je obecně znám jako Zimní zahrada. Ta je využívána k různým výstavám, dobročinným i jiným trhům, ale díky svým unikátním akustickým vlastnostem především ke koncertům. Zvukový design Zimní zahrady byl dokonce v roce 1993 oceněn prestižní cenou Golden Ear.

Luxusní otáčivá restaurace

Nejvyšší patro patří vyhlášené reykjavícké restauraci, která svým hostům nabízí nejen luxusní čtyřchodové menu a bohatý výběr vín z celého světa, ale především nádherný panoramatický výhled. Nachází se totiž na otočné plošině, která okruh okolo své osy dokončí za dvě hodiny, návštěvníci tak mají jedinečnou příležitost prohlédnout si doslova celé široké okolí návrší Öskjuhlíð.

Muzeum ság: výlet do drsného středověku

Návštěvu islandského „Muzea voskových figurín“, které je vybudováno v jedné z bývalých vodních nádrží, by si žádný návštěvník Perlanu neměl nechat ujít. Nejdůležitější postavy a události islandské více než tisícileté historie vás přenesou nejen do drsného severského středověku.

Čeká vás například příběh o osidlování ostrova, o průniku křesťanství a reformace, představí se vám známé islandské osobnosti (básníci, politici i místní svatí) a budete mít možnost vyzkoušet si, zda byste mohli být pravými a nebojácnými Vikingy.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Island (Reykjavík)

Čistý půvab Reykjavíku

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Reykjavíku

Zájezdy do Reykjavíku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 13. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/perlan/Doporučujeme z Islandu

Nejnovější z IslanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024