Molise: zapomenutý kraj větru a sportu, precizních krajek i lahodného piva

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 13. 10. 2019 • Přečteno 4543x

Představujeme vám Molise – turisty tak trochu opomíjený malý italský region, ve kterém nakonec ani nebudete vědět, kde si co užít dřív.

Vyberte si z našich 26 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Víte, že…

Město Colletorto je synonymem pro pěstování oliv? Roste tu přes 120 000 olivovníků. 

Molise je malý poklad vklíněný mezi Abruzzem a Apulií. Je nejmladším italským regionem, vymezeným teprve v roce 1963. Pyšní se horami i mořským pobřežím a láká zejména ty návštěvníky, kteří mají rádi přírodu, sport a lidové tradice. Překvapí nádhernou paličkovanou krajkou a stále stoupající oblibou pití piva. Tady si to zkrátka zamilujete…

Region Molise se neřadí k těm italským regionům, které mají ve svém hledáčku tisíce turistů týdně – a o to autentičtější zážitek tu na návštěvníky čeká. Pro ekonomicky chudý kraj je typické zemědělství a pastvinářství. Hlavními centry jsou tu Campobasso, hlavní město regionu, přímořské Termoli a Isernia – město, které naposledy v roce 1984 postihlo ničivé zemětřesení. 

Do Molise za sportem 

Campitello Matese v ziměCampitello Matese v zimě

Molise přitahuje vyznavače letních i zimních sportů. Větrné jadranské pobřeží, z něhož k regionu náleží přibližně 35 km, je ideálním místem pro surfování a plachtění.

Centrem letního sportování je Termoli. Nejen zimním oblíbeným střediskem je apeninské Campitello Matese. Láká lyžaře, snowboardisty i nadšené horolezce a vysokohorské turisty.

Nádherná a mnohdy takřka nedotčená příroda je velkou předností celé oblasti. Plnými doušky si ji návštěvníci mohou vychutnat například v oblasti Matese, jednoho z nejvýznamnějších vápencových masivů v celých Apeninách. Anebo v biosférické rezervaci UNESCO Collemeluccio-Montedimezzo

Do Molise za jídlem a pitím 

Sýr ScamorzaSýr Scamorza

Vinařství má v Molise odvěkou tradici, a to zejména v údolí Trigno a Biferno a kolem Isernie. Z Biferna pochází první moliské víno, které získalo označení kvality DOP – Denominazione di Origine Controllata, tedy víno kontrolované podle původu, výnosu, doby zrání, technologie zpracování a dalších kritérií. K sehnání je ve variantě červené, bílé i růžové. Stejným označením DOP se pyšní i v Molise produkovaný olivový olej. 

Kuchyně kraje Molise je o to pestřejší, oč je kraj menší než ostatní v Itálii. Zdejší chutě stojí na vyváženosti kvalitních surovin. Dopřejte si místní sýry, jako například caciocavallo di Agnone, který zraje v přírodních jámách. Oblíbený je také kozí sýr caprino di Montealcone nel Sannio s tvrdší kůrkou a vnitřkem, jenž lze namazat na chleba. A ten tu mají výborný! Anebo sýr Scamorza.

Z řady místních uzenin vyzkoušejte třeba capofreddo, vepřovou tlačenku známou i pod názvem coppa molisana. Anebo klobásu salsiccia di fegato, do které se přidávají mimo jiné játra. 

Nebyla by to Itálie bez těstovin. Jedním z jejich nejtypičtějších tvarů jsou v Molise cavatelli, připomínající jakési protáhlé mušličky. A víte, že oblíbené fusilli pocházejí právě odsud? Místní si je rádi připravují „alla molisana“ – s omáčkou z různých druhů masa. 

Stále žádanější je v Molise pivo. K jeho výborné chuti údajně přispívá i kvalita zdejších horských vod. Prosazují se zejména malé pivovary jako Birrificio Osci v Portocannone nebo Birrificio del Volturno v Campochiaru. V Pescolancianu se dokonce od roku 2014 každoročně koná i pivní festival

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Do moliských měst... 

CampobassoCampobasso

Moliská města jsou malým pokladem, který je třeba pomalu poznávat a užívat si ho. A hlavně nikam nespěchat. Hlavním městem a správním střediskem je Campobasso, jemuž dominuje pevnost Monforte, vybudovaná v 16. století. Ač by jméno města mohlo klamat (basso v italštině znamená nízký), město se rozkládá v nadmořské výšce téměř 700 m n.m. Působí ovšem, jako by leželo horám u nohou. 

Do Termoli, turistického střediska s více než 30 000 stálými obyvateli, se jezdí k moři (a za sportem). Vodní radovánky si užijete mimo jiné na plážích San Antonio nebo Rio Vivo. Zdejší katedrála byla postavena v období vlády Fridricha II. v jižní Itálii. Její čelní fasáda je ukázkou romantického apulijského stylu. Není se čemu divit, na východě regionu přechází Molise v drsnou pahorkatinu sousední Apulie

Isernia, město v minulosti opakovaně zasahované ničivým zemětřesením, je „krajkovým klenotem“. Po staletí se tu ručně vyráběla paličkovaná krajka a místní jsou na kvalitní řemeslné zpracování zdejších výtvorů dodnes patřičně hrdí. Krásu zdejší krajky můžete ocenit u několika krajkářů i v místním muzeu. 

... nejen za paličkovanou krajkou 

Fontána v IserniiFontána v Isernii

Symbolem města Isernia je zajímavá elegantní fontána – Fontana Fraterna, která na první pohled fontánu vůbec nepřipomíná, vypadá spíše jako romantická lodžie. 

A pak je tu historické Agnone, Sepino s památkou na staré Římany, středověké Larino či Colletorto, kde není snad jediné rodiny, která by neměla alespoň malý olivový háj. Pěstování olivovníků tu sahá až do dob starých Římanů a některé zde rostoucí olivovníky jsou starší než sto let. 

Za působivým panoramatickým výhledem se chodí z Castelmauro na vrchol Mauro v horách Frentani. Civitacampomarano je zase proslavené pouličním uměním. Římská streetartistka Alice Pasquini tu v roce 2015 podle starých fotografií terénu zvěčnila obličeje místních obyvatel. 

A tím výčet teprve začíná. Zdejší města a městečka je třeba navštěvovat pomalu a náležitě si jejich atmosféru užít. 

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 26 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 22. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/molise/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024