Benátsko: městské skvosty, průzračná jezera, hory a víno ve stínu Benátek

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 11. 9. 2019 • Přečteno 14278x

Benátsko nejsou jen Benátky. Představujeme vám italský region, kde můžete od vody zamířit do hor a užít si umění i víno. Nebo grappu?

Vyberte si z našich 3 zájezdů do BenátskaZobrazit zájezdy

Víte, že...

V Benátsku mají i termální lázně? Najdete je mimo jiné v Abanu, Montegrottu či Recoaru. 

Benátsko (Veneto) je region, jehož polohu v rámci Itálie není těžké odhadnout. Světoznámé Benátky, město na laguně, je tu ostatně největším magnetem. Benátsko toho ovšem nabízí mnohem víc: jezero Garda, romantickou Veronu, lyžování v Dolomitech, výborné víno a pálenku grappa, přímořská letoviska v čele s Caorle a Bibione, šarmantní Padovu a Vicenzu… Nechte se pozvat na výlet. 

Region Benátsko, který dnes patří k ekonomicky nejvyspělejším v rámci Itálie, byl kdysi osídlen indoevropskými Venety – a odtud také pochází jeho název: v italštině Veneto. Byl součástí věhlasné Benátské republiky a od roku 1797 také Habsburské monarchie – a to až do té doby, než byl začleněn do nově vzniklého Italského království. 

Benátky – hlavní město na laguně

Hlavní město regionu - Benátky Hlavní město regionu - Benátky

Benátky netřeba dlouze představovat. Jako hlavní město regionu je ovšem nelze ani vynechat. Do „města na laguně“ míří neustále statisíce turistů, což ovšem nemění nic na tom, že i tak lze ve městě najít působivé liduprázdné uličky a ocitnout se v jiném světě. A to doslova. Měst postavených na vodě – na malých ostrůvcích propojených mosty – by šlo napočítat na prstech jedné ruky. A Benátky hrají prim. 

Podobnou atmosféru zažijete i v nedaleké Chioggii. A rozhodně i na přilehlých ostrovech Murano, kde se vyrábí vyhlášené benátské sklo, a Burano, kde se v barevných domečcích dodnes věnují výrobě krajek. 

Nechte se okouzlit gondolami a gondoliéry i maskami, kterých je v Benátkách dost i mimo karnevalové období. Mají svou přesnou symboliku a význam. Ve světě umění pak má věhlas bienále, konané v Benátkách každý lichý rok již od počátku devatenáctého století. 

Romantická Verona s Juliiným balkonem a živou arénou 

Arena ve Veroně Arena ve Veroně

Skvostem Benátska je romantické město Verona, kde kroky většiny turistů obvykle nejprve míří pod balkon, na kterém údajně stávala Julie ze Shakespearova příběhu Romeo a Julie. Romantikou to ve Veroně dýchá na nádherném kamenném mostě Ponte Scaligero, po setmění působivě osvětleném. Připomíná rod Scaligerů, který tu vládl přes sto let. 

Město založené Římany mělo vždy strategickou polohu, a tak není divu, že bylo hned třikrát opevněno – v římském a poté v benátském i rakouském období města. Část hradeb se dochovala dodnes. 

A kde hledat ten největší veronský skvost? Na náměstí Piazza Bra. V jeho středu stojí arena – amfiteátr vybudovaný v 1. stol. n. l. Původně byl určený pro zápasy gladiátorů a souboje se zvířaty. Dnes se tu konají oblíbená a velmi vyhledávaná divadelní a operní představení. Vstupenky si raději zajistěte s předstihem. 

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Z Pádské nížiny přes Lago di Garda až na třítisícovku

Výhled z Monte BaldaVýhled z Monte Balda

Benátsku částečně náleží italské vyhledávané jezero Lago di Garda, o které se region dělí s dalšími dvěma – těmi jsou Lombardie a Tridentsko-Horní Adiže. Vystoupáte-li nebo necháte-li se vyvést otáčivou lanovkou na horu Monte Baldo, budete pořád v Benátsku. A budete si užívat nezapomenutelný výhled na hladinu jezera i do hor. Okolní vrcholky náleží k Východním Alpám

Benátsko je neuvěřitelně rozmanité. Kolem řeky Pád, nejdelší italské řeky, se ocitnete v benátské části Pádské nížiny, která je mimochodem velmi úrodná, stačí se ovšem vzdálit a i v rámci regionu si můžete skvěle zalyžovat. A to v Dolomitech, například v oblasti kolem vyhlášeného střediska Cortina d’Ampezzo. V roce 1956 se tu konaly zimní olympijské hry. 

Míříte výš? Pak zdolejte nejvyšší horu Dolomit – třítisícovku Marmoladu. Tato „Královna Dolomit“ (Regina delle Dolomiti) totiž leží právě na pomezí Benátska a sousedního regionu Trentino. Je úchvatná. Není se čemu divit, že se o ni regiony přou. 

Letoviska u Jaderského moře, Padova s Giottovými freskami a vilová Vicenza 

Giottovy fresky v kapli Scrovegni v PadověGiottovy fresky v kapli Scrovegni v Padově

Přímořská letoviska v severní části Benátské laguny lákají svou dostupností a blízkostí. Vévodí jim Caorle s historickým centrem a štíhlou nepřehlédnutelnou věží, které bylo ve skutečnosti založeno ještě dříve než samotné Benátky. Dlouhé písečné pláže a Jaderské moře si užijete v Bibione, Jesolu, v letoviscích Eraclea Mare, Rosolina Mare a dalších. 

Budete-li se poohlížet po dalších městech, která v Benátsku rozhodně není radno v rámci návštěvy vynechat, pak zamiřte do významného města Padova. Na zdejší slavné univerzitě v minulosti studoval třeba i Mikuláš Koperník. Zraky turistů tu jako magnet přitahují Giottovy fresky v kapli Scrovegni (a další také v nedalekém poutním svatostánku Basilica di Sant’Antonio). 

Kaple Scrovegni vznikala na počátku čtrnáctého století na místě původního římského amfiteátru. Tehdy již velmi ceněného umělce Giotta si místní pozvali z Florencie, kde tou dobou pracoval. Jeho padovský cyklus fresek líčí životní osudy Panny Marie a Ježíše. I zde na vstupenky myslete s dostatečným předstihem. 

Nedaleká Vicenza za svou proslulost vděčí místním vilám architekta Andrey Palladia. Palladiovým dílem je ve městě rovněž vysoká štíhlá věž na hlavním náměstí Piazza dei Signori. Jde o architektovo stěžejní dílo z druhé poloviny 16. století, znamenající průlom v jeho tvorbě. A kde spatříte nejvíc Palladiových vil? Přece na Corso Palladio, hlavní městské tepně. 

Podává se víno a grappa 

Bassano del GrappaBassano del Grappa

Nedaleko Vicenzy na jižním úpatí Alp se nachází město Bassano del Grappa. Jeho symbolem je starý krytý dřevěný most přes řeku Brenta: Ponte Vecchio. Původně ho navrhl rovněž Palladio.

A jak to tu mají s vyhlášenou pálenkou z vína grappou? Vyrábí se tu a byla údajně právě podle města pojmenovaná. Město zase za svůj název vděčí nedaleké hoře Monte Grappa, která je součástí stejnojmenného masivu. V době první světové války se tam odehrávaly jedny z nejtěžších bojů. 

V Benátsku se vínu daří. Pochází odsud jedny z nejvyhlášenějších italských vín, mezi nimiž je například červené Bardolino, pojmenované podle městečka Bardolino na břehu Gardského jezera. 

K ikonám světového vinařství patří Valpolicella, příjemné červené víno z vinic v srdci vinařského zvlněného kraje Valpolicella, tvořené kombinací odrůd Corvina, Rondinella a Molinara. Svěží ovocné bílé Soave se připravuje nedaleko Verony. Na zdraví. 

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie (Benátsko)

Objevte benátský šarm

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Benátska

Zájezdy do Benátska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 19. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/benatsko/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024