Kampánie: šťastná krajina charismatického italského jihu

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 13738x

Kampánie je působivý italský region v oblasti Neapolskéo zálivu.

Vyberte si z našich 5 zájezdů do KampánieZobrazit zájezdy

Kampánie je „šťastná krajina“ v jižní Itálii v oblasti kolem Neapolského zálivu. Je to kraj plný svůdných lákadel, které stojí za to obdivovat a vychutnávat. Své osady si tu zakládali již staří Řekové, římští císaři si zde stavěli svá honosná letoviska a i současné celebrity sem rády jezdí na letní dovolenou. Na protější straně mince pak stojí jihoitalské mafiánské „podsvětí“ a neustálá hrozba sopečného výbuchu. Kampánie je velmi působivá krajina s okouzlujícím pobřežím plná historických a uměleckých památek, která své návštěvníky rozhodně nenechá chladnými.

Kampánie je kraj, který po staletí formovaly přírodní živly i lidská činnost. Nacházejí se tu jedny z nejzachovalejších řeckých chrámů – byli to totiž právě staří Řekové, kteří si v jižní Itálii zakládali své osady. Hned tři zachovalé chrámy jsou k vidění v Paestu. V 8. století př. n. l. Řekové v jižní Itálii založili osadu Kýmé (dnešní Cuma) a byli to právě Řekové, kteří si na území dnešní Neapole založili obchodní osadu Panthenopé a později i Neápolis (Nové město) – Neapol. 

Neapol vidět a zažít

Neapol je fascinujícím městem plným působivých protikladů. Je to pulzující centrum celé Kampánie s nezaměnitelným geniem loci, kde vedle půvabných paláců a rozmanitých místních hradů a kostelů vlaje prádlo, skútry se prohánějí ve vší rychlosti a místní obyvatelé jako by naopak nikam nespěchali a směle pohodově postávají, kde se jim zrovna zachce. Zdejší archeologické muzeum je doslova rájem pro všechny zainteresované.

Nad vším bdí Vesuv…

Nezaměnitelnou siluetu městu utváří stále činná sopka Vesuv, představující neustálou hrozbu i lákavý cíl pro turisty. V oblasti Flegrejských polí poblíž přístavního města Pozzuoli je sopečný sirný zápach cítit do daleka a aktuálně tu hrozí sopečné nebezpeční snad ještě více než v případě samotného Vesuvu. Na druhou stranu je sopečná půda velmi úrodná, proto je celá Kampánie zemědělsky mimořádně plodná.

Tak dobrá rajčata, jako mají tady, jen tak někde jinde neochutnáte. A pak je tu třeba víno či vyhlášená mozzarella di bufala z buvolího mléka. Dobré ingredience jsou základem výborné kampánské kuchyně. Ostatně pochybuje snad dnes ještě někdo, že by pravá italská pizza Margherita nepocházela právě z Kampánie?

Vesuv při svém výbuchu v roce 79 pohřbil mimo jiné města Pompeje, Herculaneum a Stabie. Pompeje jsou jedním z nejznámějších antických měst, které za svou proslulost vděčí zachovalým starověkým domům a ulicím, které zůstaly zakonzervovány v několikametrové vrstvě sopečného popela z Vesuvu v téměř neporušeném stavu. Jedná se o největší archeologický areál v Itálii, díky kterému dnes víme, jak někdejší národy žily.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Dovolenky římských císařů i jiných celebrit

A proč se Kampánii říká „Šťastná krajina“? Jako campania felix ji totiž označovali staří Římané díky teplému podnebí, snadnému živobytí a skvělým životním podmínkám. V Kampánii si stavěli svá letoviska nejen při pobřeží, které je dlouhé přibližně 350 km a řadí se k těm nejkrásnějším vůbec, ale i na ostrovech v Neapolském zálivu.

„Ostrov šťastné zahálky“ Capri si oblíbil jak císař Augustus, tak jeho nástupce Tiberius. Od 19. století začal nový vzestup Capri jako místa vyhledávaného umělci a celebritami. „Ostrov věčného mládí“ a krásně zelený ostrov Ischia se pyšní mimo jiné léčivými termálními prameny.

Nejkrásnější italské pobřeží?

Kampánské pobřeží je velmi členité. K jeho nejkrásnějším úsekům patří Costiera Amalfitana – Amalfitánské pobřeží mezi městy Sorrento a Salerno, kde se už od pláží prudce zdvihají strmé hory poseté pastelově barevnými domečky, často s obloukovými okny. Skutečnými perlami tu jsou městečka Amalfi, Positano či Ravello.

Za návštěvu rozhodně stojí i někdejší královský palác v Casertě s rozlehlým parkem či druhý největší římský amfiteátr po Koloseu ve městě Capua, město Benevento v kampánském vnitrozemí plné historických památek a další skvosty. Užijí si tu jak milovníci umění, tak ti, kteří si oblíbili pěší túry s nádhernými výhledy. Počasí je tu velmi stabilní a celoročně velmi příjemné.  

Kamapánie je okouzlující, svébytná a jedinečná. Láká k poznávacím i pobytovým zájezdům. Předsudky nechejte stranou a s otevřenýma očima se nalaďte na místní pohodu. Budete unešeni.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie (Kampánie)

Přitažlivě pyšná Kampánie

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Kampánie

Zájezdy do Kampánie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 27. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kampanie/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024