Marky: různorodý italský kraj, kde je tak krásně!

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 5. 1. 2020 • Přečteno 4143x

Představujeme vám malý klenot ve střední Itálii – region Marky (Marche). Od moře přes města do hor. Aneb v rozmanitosti je krása.

Vyberte si z našich 23 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Podívejte se ke kaňonu Gola del Furlo. Vznikal díky erozivní činnosti kolem řeky Candigliano po miliony let.

Tam, kde se krajina krásně vlní a nabízí romantické uklidňující výhledy a je zároveň posetá pevnostmi, v minulosti odolávajícími i nájezdům pirátů, moře se třpytí a renesanční klenoty zdobí městečka plná typických kamenných uliček, jedí se lanýže a vyrábí keramika, leží Marky (Marche). Jediný italský region, jehož jméno se uvádí v plurálu. Že by za to mohla ona rozmanitost kraje ve střední části Itálie? Přijměte pozvání k jeho návštěvě. 

Marky mají skutečně od všeho něco. Je proto dost možné, že si tento kraj z nějakého důvodu zamilujete (pokud se tak v minulosti ještě nestalo).

Než se vydáte objevovat zdejší přírodu a historická městečka, udělejte si zastávku v hlavním městě regionu – v Anconě. Jako důležité přístavní město ji založili už staří Řekové a přítomnost turistického i nákladního přístavu město dodnes silně ovlivňuje. 

Z místních památek si nenechte ujít třeba římské forum a katedrálu sv. Ciriaca, vystavěnou na místě, odkud si jako bonus užijete i nádherný výhled na město, přístav i prastarý Trajánův oblouk. 

Rossini a největší počet divadel na obyvatele 

Dílo Arnalda Pomodora v Pesaru Dílo Arnalda Pomodora v Pesaru

Marky jsou v rámci Itálie krajem s největším počtem divadel na obyvatelstvo: stojí tu přibližně jedno divadlo na pouhých 15 000 obyvatel. Kdyby bylo možné jmenovat ze všech 113 divadel, rozesetých po celém území, pouze jedno, pak by to bylo pravděpodobně Teatro Rossini v Pesaru. 

Pesaro [Pézaro] je elegantní a živoucí pobřežní město, založené jako římská kolonie Pisarum na důležité římské cestě Via Flaminia, spojující Řím s Jaderským mořem. Mimochodem, zbytky této cesty jsou na území regionu k vidění. Gioacchino Rossini, italský skladatel a velmi plodný autor takřka čtyřiceti oper, se v Pesaru narodil roku 1792. V jeho rodném domě na adrese Via Rossini 34 je dnes zpřístupněno malé muzeum, mapující umělcův život a tvorbu.

Tři „P“: Pesaro, pevnosti, poutní místo 

Pevnost Sassocorvaro Pevnost Sassocorvaro

V Pesaru je k vidění i jedna z moderních bronzových plastik italského umělce Arnalda Pomodora: Sféra. Její „sourozence“ objevíte třeba na nádvoří Vatikánských muzeí či v irském Dublinu, v Tivoli nedaleko Říma, v centru Milána nebo v Turíně

Architektura regionu je ovšem značně různorodá, Marky ukrývají památky různých architektonických stylů. Ke skvostům patří renesanční dóžecí paláce ve zdejších městech, kostely i mohutné pevnosti, jako třeba ta v San Leo, vystavěná na skále, pevnost ve městě Gradara nebo Sassocorvaro, jeden z klenotů vojenské architektury. 

Cílem poutníků (a nejen jich) je v Markách Loreto, jedno z nejdůležitějších poutních míst v celé Itálii. Do zdejší Svaté chýše (Santa Casa) byl údajně samotnými anděly z Nazaretu přenesen rodný dům Panny Marie. Po vzoru italské stavby začaly být na mnoha místech budovány tzv. lorety neboli loretánské kaple.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Urbino – právem opěvovaný klenot 

Neokoukatelný pohled na Urbino Neokoukatelný pohled na Urbino

Pokladem mezi městy v kraji je Urbino – město, které období své největší slávy prožilo v 15. století v době vlády Fridricha II. z rodu Montefeltrů, osvíceného panovníka, kterému byla správa města svěřena v jeho pouhých dvaadvaceti letech a který byl pro Urbino největším mecenášem. 

Na jeho dvoře pracovali významní architekti a stavitelé, umělci i literáti, kteří své stopy zanechali mimo jiné na urbinském dóžecím paláci (Palazzo Ducale), který rozhodně stojí za delší návštěvu. Z Urbina pocházejí mimo jiné Raffaello Sanzio, malíř a architekt vrcholné renesance, a papež Klement XI. 

Užijte si zdejší renesanční památky a nechte se unášet procházkami kamennými uličkami historického centra města, zapsaného na seznam UNESCO, které je dnes sídlem univerzity. Pochutnejte si tu na gastronomických specialitách, jako jsou těstoviny s lanýži či výborné sýry, a pokochejte se nezapomenutelným výhledem na panorama města snad ze všech světových stran. Rozhodně neprohloupíte, navštívíte-li Urbino v době, kdy se tu konají některé z mnoha slavností. 

K modrému moři s modrou vlajkou 

Pláž v Sirolu Pláž v Sirolu

V Markách si užijete exkurze na horách i osvěžující koupel v moři. Do výšin se vydejte do pohoří Monti Sibillini, patřícího pod Apeniny, a na procházku krásnou přírodou si zajděte do zelené oblasti Montefeltro na severu regionu nebo na horu San Bartolo, zdvihající se přímo od moře. 

A kam k moři? K Markám náleží 180 km pobřeží Jaderského moře v rozmezí od letoviska Gabicce Mare na severu po letovisko San Benedetto del Tronto a řeku Tronto na jihu. V této pobřežní části Itálie se navíc rozkládají hned dva národní parky. A aby toho nebylo málo, 12 ze zdejších letovisek získalo za čistotu vody a upravenost pláží označení modré vlajky

Chcete-li vyrazit právě do těchto oceňovaných míst, vybírejte z: Gabicce Mare, Pesaro, Fano, Senigallia, Sirolo, Numana, Porto Recanati, Civitanova Marche, Porto San Giorgio, Cupra Marittima, Grottamare, San Benedetto del Tronto. 

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 23 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/marky/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024