Predazzo: užít si Dolomity, alpskou kulturu, přihlížet mistrovství a potkat mladé vojáky

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 29. 11. 2020 • Přečteno 3173x

Užijte si Dolomity. Ideální výchozí stanicí může být příjemné městečko Predazzo ve Val di Fiemme. Proč? Má totiž vše od lanovek přes stezky až po skvělé služby.

Vyberte si z našich 40 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Víte, že...

V Predazzu sídlí Felicetti, přední italský výrobce těstovin? Jednou z jejich ingrediencí je údajně „čistý horský vzduch“. 

Jen si to představte: ideální výchozí místo, když se ráno chcete probudit a jet si zalyžovat. Anebo vyrazit na túru. Chcete dýchat čerstvý vzduch a užívat si typickou horskou atmosféru. Zároveň toužíte po kulturním vyžití, dobrém jídle a… Dosaďte si, co chcete, v Predazzu to dost možná najdete. Je to příjemné městečko v Dolomitech v oblasti Val di Fiemme. Vítejte. 

Predazzo je ideálním cílem (nejen dovolených) po celý rok. Užijete si tu sportovní i kulturní a společenské aktivity. Všude panuje poklidná alpská i typicky italsky přívětivá atmosféra. 

Do Predazza za (vrcholovým) sportem 

Skokanské můstky v Predazzu Skokanské můstky v Predazzu

Když na lyže, tak do Predazza. Sice se vám tak úplně nepodaří, abyste si v místě ubytování nazuli lyže, odrazili se a jeli, ale bude vám stačit pár minut autem nebo veřejnou dopravou a jste pod vlekem. Navíc na všechny strany od městečka a s pestrým výběrem pro každého lyžaře i snowboardistu. 

Nabízí se středisko Bellamonte, propojené s oblastí Alpe Lusia, a dále Ski Center Latemar, rozlehlé lyžařské středisko propojené s Predazzem a dále obcemi Obereggen a Pampeago. Kromě modrých, červených i černých sjezdovek a příjemných horských chat si tu můžete užít i sáňkařskou dráhu

Chcete (vidět někoho) létat? Na okraji Predazza se nachází „Trampolino Giuseppe Dal Ben“ – tři impozantní skokanské můstky, které v letech 1991, 2003 a 2013 hostily Mistrovství světa v klasickém lyžování. A také další závody, kterým může přihlížet až 15 000 diváků. 

Všichni, kdo se zajímají o běžecké lyžování, znají pojem Marcialonga. Trasa tohoto prestižního každoročního závodu v běhu na lyžích na dlouhou vzdálenost pro profesionály i amatéry vede přes – Predazzo! 

Zorientujte se na mapě 

Lyžování v Bellamonte Lyžování v Bellamonte

Predazzo je se svými přibližně 4 500 obyvateli jedním ze dvou hlavních center údolí Val di Fiemme v regionu Tridentsko-Horní Adiže. Hlavním městem oblasti je Cavalese, kam je to z Predazza necelých 15 km. Takže další lyžařské středisko na dosah. 

Do hlavního města regionu, do Bolzana, je to z Predazza přibližně hodina cesty. Něco přes hodinu vám za běžných okolností zabere cesta do dalšího velkého města – Trenta

V místním ladinském dialektu se Predazzo označuje jako Predàc a o jeho historii i významu vypovídají typické alpské pěkně zdobené domy. A také dva kostely: jedním z nich je kostel sv. Nicoly, postavený v 16. století. 

Dalším je novogotický kostel, který dominuje celému městu a je zasvěcený Filippovi a Giacomovi. Postaven byl v roce 1870. Stojí na hlavním náměstí, které se stává nejen místem příjemného setkávání lidí, ale i dějištěm mnohých městských slavností

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Vysokohorská vojenská škola i železnice 

Ulice Predazza Ulice Predazza

Predazzo má jméno i v oblasti vzdělávání. Sídlí tu totiž významná škola Scuola Alpina della Guardia di Finanza, která pro výkon zaměstnání připravuje vysokohorské strážce, záchranáře, dozorčí, celníky, policejní úředníky, důstojníky a další. Vysokohorská vojenská škola je nejstarší svého druhu na světě, byla založena již v roce 1920. 

Škola napomohla také k rozvoji městečka, do kterého dokonce mezi lety 1917 a 1963 zajížděl vlak. Úkaz široko daleko v oblasti nevídaný. Šlo o železnici, která začínala v obci Ora, vedla oblastí Val di Fiemme a pomalu stoupala z výšky 224 m n. m. až do výšky 1 008 m n. m. V Predazzu měla konečnou stanici. 

V těsné blízkosti staré drážní budovy vznikne nová prostorná obecní knihovna. Jeden z návrhů na novou budovu knihovny počítal i s tím, že součástí by byly – na památku – tři nákladní vagony. 

Chcete-li se dozvědět více o celé oblasti a o Dolomitech, navštivte místní geologické muzeum – Museo Geologico delle Dolomiti. Od roku 2009 je zapsáno i na seznamu UNESCO. Jde o muzeum s velmi dlouhou tradicí, které v roce 2015 prošlo kompletní proměnou a reorganizací vystavených exponátů. 

Z muzea na naučnou horskou stezku 

Passo Feudo a horská chata (baita) Passo Feudo a horská chata (baita)

Muzeum se podílelo i na naučných tabulích umístěných podél stezky pojmenované Geo Trail del Dos Capèl – první geologické stezky v Itálii, která se zrodila již v 70. letech 20. století. 

Nová interaktivní stanoviště přibyla převážně v roce 2017 a jednoduše vysvětlují, k jakým geologickým změnám v oblasti od druhohor takřka do dneška docházelo. Oblíbená stezka se vine od Passo Feudo k Dos Capèl. 

A když už jsme u okolní přírody: Predazzem se, stejně jako dalšími oblastmi v okolí, na konci října 2018 prohnal orkán Vaia. Rozsáhlé škody v Itálii čítají na 20 000 000 kubíků dřeva, převážně jehličnatých stromů. Teplý orkán řádil rychlostí až 200 km/h a zapříčinil pád milionů stromů i sesuvy půdy. Tato pohroma je v oblasti dodnes patrná, náprava si bude žádat staletí. 

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 40 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 9. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/predazzo/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024