Lombardie: vzhůru ekonomicky, vzhůru do vrchních pater mrakodrapů, vzhůru do pedálů

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 12. 2. 2020 • Přečteno 14374x

Lombardie je hospodářsky atraktivní severoitalský region. Symbolicky ho projedeme na kole, holdovat cyklistice ovšem není podmínkou.

Vyberte si z našich 32 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Za své jméno vděčí Lombardie Langobardům? Jméno nejspíš poukazuje na to, že měli dlouhé vousy. 

Lombardie patří k hospodářsky nejvýznamnějším regionům Itálie. Je to i bohatý kraj co do pozoruhodných památek, přírodních krás, gastronomických pochoutek či sportovních příležitostí. Přijeďte za technologickými novinkami i nejnovějšími módními trendy, do významných paláců a klášterů, ochutnat nejlepší risotto, za hudebními zážitky nebo na projížďku na kole... V létě si vezměte surf a v zimě lyže. Anebo prostě jen kabelku a přijeďte do Milána na nákupy. Anebo… čtěte dál. Bude to jeden velký lombardský výčet.

Cestou ke středu regionu se pokochejte voňavou středomořskou vegetací a výhledem na třpytivou hladinu jednoho z mnoha alpských jezer, třeba i se skleničkou místního vína v ruce. 

Ochutnávku Lombardie ale nelze začít jinde než v Miláně – hlavním městě regionu, kde jeho srdce bije nejhlasitěji. Právem. Je to dynamická moderní metropole, tvořená elegantními paláci a majestátnými bulváry i mrakodrapy, které míří k nebesům.

V Lombardii ovšem nejsou až tak ojedinělé, další se hrdě vypínají například ve městě Brescia

Milán (a kolo jako dopravní prostředek) 

Milánské moderní mrakodrapy Milánské moderní mrakodrapy

Milán, to jsou móda, inovace, drahé zboží, inspirace, business, výstavy, Expo, výškové budovy, slavný dóm v centru města, nejprestižnější operní instituce La Scala, aperitivy na břehu kanálů, řízek, památky, Poslední večeře od Leonarda da Vinciho, cyklisté úplně všude, parky… Zkrátka centrum dění pro každého. 

Z Milána je to, co by kamenem dohodil, do Monzy s příjemným historickým centrem, královským palácem Palazzo Reale s rozlehlou zahradou, dómem ukrývajícím železnou korunu Langobardů a také závodním okruhem pro ta nejrychlejší auta. Monza je dějištěm jednoho z tradičních závodů Mistrovství světa vozů formule 1. V minulosti byla i významným královským sídlem a korunovačním městem. 

Na opačné straně od Milána než Monza leží Pavia, plná starobylých rodových věží, a o pár kilometrů dál také klášterní komplex Certosa di Pavia – jedna z nejvýznamnějších kulturních památek v Lombardii a vedle Grande-Chartreuse u Grenoblu také nejslavnější sídlo řádu kartuziánů. Náhrobek zde má Gian Galeazzo Visconti, kterému v mnohém vděčíme za rozkvět současného regionu. 

Z Milána do Pavie lze dojet pohodlně na kole, a to po značené cyklostezce, jejíž značná část vede podél kanálu Naviglio Pavese. Ano, to je ten slavný kanál, podél kterého se na území Milána nachází bezpočet barů lákajících k podvečernímu aperitivu. Kdo by byl v Miláně a na aperitiv nezašel, jako by tam snad ani nebyl. 

Na kole za gastronomickými zážitky 

Ossobuco - telecí kližka s morkovou kostí, příloha polentaOssobuco - telecí kližka s morkovou kostí, příloha polenta

Doba aperitivu je nejen v Miláně, ale i v celé Lombardii takřka posvátnou. Nelze ho vynechat. Zdaleka přitom nejde jen o drink. K obvykle alkoholickému nápoji patří ještě něco malého k zakousnutí, ať už servírovaného se skleničkou, anebo připraveného na bohatě prostřeném barovém pultu, kam si můžete chodit opakovaně přidávat a pomalu vychutnávat. V neposlední řadě je to příjemná chvilka posezení s přáteli v čase mezi pracovní dobou a večeří. 

Z Milána dost možná pochází i obalovaný řízek, označovaný jako cotoletta či costoletta alla milanese. A také žluté šarfánové rizoto – risotto alla milanese. Rýže hraje v lombardské kuchyni prim a mezi prvními chody ji tu najdete spolu s polévkami a případně i těstovinami – obvykle plněnými a často podávanými ve vývaru (brodo). 

Lombardská gastronomie, jak je vidět, vlastně boří mýty o tom, že v Itálii se jako první chod jedí v největší míře těstoviny nebo že se při vaření používá zásadně olivový olej. Lombardská kuchyně stojí na másle. Měli byste ochutnat zdejší pokrm cassoeula a jako přílohu nejen k vepřovému masu zvolit polentu. Vyhlášené jsou sušené hovězí maso bressaola della Valtellina, jemná uzenina Salame Milano, sýry Grana Padano či gorgonzola i místní vína. 

Oblíbeným druhým chodem je v oblasti kolem Milána ossobuco: telecí kližka s morkovou kostí. Z Lombardie, konkrétně opět z Milána, pochází i panettone: sladká nadýchaná „bábovka“, ze které se stal symbol italských Vánoc. 

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Kolo sportovně – i na profesionální úrovni 

Cyklozávody na území LombardieCyklozávody na území Lombardie

Lombardie není jen krajem labužníků a požitkářů. Je to také velmi aktivní region ze sportovního hlediska. Vše přitom začíná v Miláně na fotbalovém stadionu San Siro (neboli Stadio Giuseppe Meazza), který slouží jako domácí stadion dvou velkých fotbalových klubů: AC Milán a Inter Milán

V těsném závěsu za fotbalem se tu drží basketbal a cyklistika. Jezdí se zde závody formule 1, nezahálí místní hokejisti a hráči rugby a na milovníky zimních sportů (i lázeňství) tu čekají oblíbená lyžařská střediska jako Bormio, Livigno, Madesimo, Ponte di Legno, Aprica a další. 

Na kole se v Lombardii jezdí závodně, rekreačně i jen tak při přesunech po městě. Kdo nemá městské kolo vlastní, může si ho vypůjčit na jednom z mnoha stanovišť a vrátit ho tam, kde se mu to zrovna hodí. Mnohé půjčovny fungují bez stabilních stanovišť, k vyhledání nejbližšího zaparkovaného kola poslouží mobilní aplikace. 

Do pedálů se v Lombardii šlape i závodně, a to třeba při každoročním cyklistickém závodu Giro di Lombardia. Jezdí se v říjnu, a proto je také často označován jako Klasika padajícího listí (Classica delle foglia morte). 

Klasikou je rovněž tradiční Trittico Lombardo, soutěž složená ze tří cyklistických závodů. Lombardií často vedou jednotlivé trasy etapového závodu – slavného Giro d’Italia. Tento světoznámý závod se v Itálii poprvé konal již v roce 1909. 

Na kole podél hladiny alpských jezer 

Romantika severoitalských alpských jezerRomantika severoitalských alpských jezer

Lombardie okouzluje výškou hor i množstvím alpských jezer. Všechna jsou ledovcového původu a představují krásný a nezastupitelný prvek zdejší krajiny. Největší z nich je zároveň největším jezerem v Itálii: Lago di Garda. Tak jako i další alpská jezera nabízí řadu příležitostí k rekreačním i sportovním činnostem. Surfařům, jachtařům, cyklistům i milovníkům procházek do horských výšin za čerstvým vzduchem a nádhernými výhledy tu srdce zaplesá. 

Klimatické podmínky kolem jezer jsou unikátní. Není se proto čemu divit, že tu narazíte na citronovníky či palmy. To vše s často zasněženými horskými vrcholy na dohled. Vše podtrhují vkusně umístěné vilky, které byly na březích jezer vystavěny. 

Mimořádně příznivé podmínky sem totiž lákaly nejen první osadníky už v období pravěku, ale následně i zámožné Římany, kteří si tu stavěli své rezidence, které následně využívali k rekreačním pobytům. Mozaiku dokresluje skutečnost, že právě v oblasti italských alpských jezer v době renesance a následně v době baroka vzkvétala zahradní architektura

Lago di Garda vypadá tak trochu jako severský fjord: je úzké, protáhlé a vklíněné mezi dva horské masivy. Na horu Monte Baldo lze z Malcesine vyjet i lanovkou, která se v části trasy točí dokola a nabízí tak neopakovatelné výhledy pro všechny uvnitř. Na pomezí Itálie a Švýcarska se rozkládá Lago Maggiore. Za jeho skutečný klenot jsou považovány Boromejské ostrovy: oáza klidu, unikátní atmosféry i domov voňavých botanických zahrad a elegantních paláců. 

I Lago di Como je úzké a připomíná fjord. Z leteckého pohledu má tvar obráceného písmene ypsilon. Tam, kde se jezero rozdvojuje na dvě ramena, leží oblíbené Bellaggio, kde o romantiku není nouze. 

Menší (a díky tomu často i přívětivější pro ty, kteří hledají více soukromí, divoké přírody a autentických zážitků) jsou mezi mnoha dalšími například jezera: Varese, Monate, Mergozzo, Comabbio či Lugano, o které se Itálie rovněž dělí se Švýcarskem. 

Na kole do historických ulic (za zvukem houslí) 

Klášterní komplex Certosa di Pavia Klášterní komplex Certosa di Pavia

Severní Itálie je průmyslovým srdcem země a bylo tomu tak i v minulosti. V malém dělnickém městečku Crespi d'Adda tak například vznikla soustava továren na látky a obydlí pro zaměstnance. Celý komplex je dnes kulturní památkou zapsanou na seznamu UNESCO. 

Kdo se do Milána vydává letecky, přistane pravděpodobně buď v Miláně, nebo v nedalekém Bergamu, kde leží mezinárodní letiště Orio al Serio. I návštěva samotného Bergama je zážitkem. Působivé je zejména jeho historické centrum, rozkládající se na kopci, tzv. „Città Alta“. Když trochu přimhouříte oči, budete si tu připadat jako v období středověkých komun a signorií. Prohlédněte si baziliku, zvonici, okolní paláce a nezapomeňte se projít vyhlídkovou cestou podél hradeb. 

Světoznámé jsou housle stradivárky, pojmenované po Antoniu Stradivarim, mistru houslaři z lombardského města Cremona. Historické město, ležící v rovinaté oblasti na levém břehu nejdelší italské řeky Pád, je díky houslím světoznámé. Dodnes se v něm v různě velkých dílnách vyrábějí ty nejžádanější housle na světě. 

Antonio Stradivari se v Cremoně narodil roku 1644, pracoval tu a vyráběl housle, za jejichž jedinečným zvukem stojí i hustota použitého dřeva. Od jeho výtvorů začíná nové období v houslařských hudebních kruzích. 

Za historickými klenoty (i dobrou kosmetikou) se vydejte do prastarého města Lodi s kostelem sv. Františka ze 13. století, který patří k nejvýznamnějším památkám v Lombardii. Fresky zdobící sloupy v jeho interiéru se řadí k nejzachovalejším v Evropě. Nepotkáte tu motorina, snad všichni v Lodi totiž jezdí na kole. 

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 32 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/lombardie/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024