Abruzzo: neobjevená krása střední Itálie od moře až k nebetyčným vrcholům

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 16. 2. 2020 • Přečteno 23975x

Co se vám vybaví, když se řekne Abruzzo? Spousta malých pokladů, které dohromady tvoří málo objevený středoitalský region.

Vyberte si z našich 38 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Víte, že... 

V Pescaře se koná jeden z nejstarších italských jazzových festivalů? Pescara Jazz se poprvé konal roku 1969. 

Abruzzo je jeden z italských regionů, kde mají od všeho trochu. Kraj nepatří k těm, které byly turisty dávno objevené a prozkoumané - a tato skutečnost dnes patří k jeho velkým přednostem. Zamilují si ho vyznavači úžasné přírody, turistických výletů a cyklovýšlapů, širokých písčitých pláží i dobrého vína. Jako bonus se právě na území kraje Abruzzo, do češtiny někdy překládaného jako Abruzzy, rozprostírá masiv Gran Sasso. Co víc si přát? 

V regionu Abruzzo mají moře i hory. Od pobřeží Jaderského moře se krajina zdvihá a z lehce zvlněných kopců přechází do třech horských pásem, k nimž náleží i masiv Gran Sasso d´Italia neboli Velká italská skála.

Zhruba dvě třetiny středoitalského regionu patří k chráněným oblastem a rozkládají se na nich národní nebo regionální parky. 

K Jaderskému moři… 

Costa dei Trabocchi Costa dei Trabocchi

Přestože region bývá označován jako „hornaté srdce italského poloostrova“, jezdí se do Abruzza i k moři. Jaderské pobřeží se tu pyšní až 100 metrů širokými plážemi s hedvábně jemným světlým pískem. Mnohé z pláží získaly i ocenění „Modrá vlajka“. 

Mezi oblíbená letoviska tu patří: Martinsicuro, Alba Adriatica, Tortoreto, Giulianova, Roseto degli Abruzzi, Silvi Marina či Pineto. Vyhledávaná je také šestikilometrová pláž ve městě Pescara – hlavním městě jedné ze čtyř provincií, které region utvářejí. 

Těmito provinciemi jsou Pescara, L’Aquila, Chieti a Teramo, vždy se stejnojmenným hlavním městem. Pescara je přímořské univerzitní město, ve kterém žije přes 120 000 obyvatel. Nenechte si ujít výlet do nedalekých středověkých městeček Loreto Aprutino a Penne, odkud je nádherný výhled na Gran Sasso. 

V historickém Teramu rovněž sídlí univerzita a také významná katedrála, založená ve 12. století a zasvěcená Nanebevzetí Panny Marie a sv. Bernardovi, zdejšímu patronovi. 

V provincii Teramo se nachází i vyhledávané historické městečko Campli, kde je k vidění mimo jiné tzv. Dům lékárníka ze 14. století, známý jako „kořenářská lodžie“. Zde se totiž nejen stanovovaly ceny koření, platné v celé zemi, ale konal se tu také trh s kořením celonárodního významu. Mimochodem, v regionu Abruzzo se pěstuje i vzácný šafrán

L’Aquila na vrcholu i zničená 

L’Aquila L’Aquila

Město Chieti je jedním z nejstarších měst v současné Itálii, údajně je přibližně o půlstoletí starší než Řím. L’Aquilu, hlavní měto celého regionu, sužovaného zemětřesením, postihlo velmi ničivé silné zemětřesení 6. dubna 2009

Současný návštěvník tedy při příjezdu do města nejprve uvidí více či méně provizorní příbytky pro obyvatele a posléze centrum města se všudypřítomnými železnými traverzami a dalším zpevněním budov. Dodnes se tu v rámci finančních možností pracuje na obnově města. 

Jeho počátky jsou datovány do 13. století, kdy město založil Fridrich II. Štaufský. V jedné z etap historického vývoje L’Aquila zbohatla právě na obchodu se šafránem. Byla jedním z nejdůležitějších opevněných měst někdejšího Neapolského království a také důležitým centrem renesance. 

Ve městě stojí pevnost, patřící k nejlepším příkladům militární architektury, a také několik kostelů. V Kapli paměti kostela Santa Maria del Suffragio z 18. století se nacházejí dvě velké mramorové plakety se jmény více než 300 obětí ničivého zemětřesení z roku 2009. 

Příběh kostela je se zemětřesením spjat velmi silně: byl totiž postaven na památku obětí katastrofálního zemětřesení, ke kterému tu došlo v roce 1703. 

Významnou památkou je ve městě Basilica di Santa Maria di Collemaggio, která je považován za nejlepší ukázku abruzzské architektury. Nachází se těsně za někdejšími městskými hradbami. 

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Za přírodou od moře až do 3000 m n. m. 

Corno GrandeCorno Grande

Na území regionu Abruzzo se nachází nejstarší národní park v Itálii, založený roku 1922, tedy ve stejném roce, kdy byl zřízen národní park Gran Paradiso na pomezí regionů Valle d’Aosta a Piemont: Parco Nazionale d’Abruzzo Lazio e Molise. Zdejší úchvatnou přírodu dále ochraňují i národní parky Parco nazionale della Maiella a Parco Nazionale del Gran Sasso e Monti della Laga

Gran Sasso je magnetem pro všechny milovníky úžasných výhledů a čisté přírody. Jde o vápencový masiv, který je dobře dostupný, a je tudíž oblíbeným cílem pro výlety i zimní sporty. 

Na jeho území se tyčí i nejvyšší hora Apeninského poloostrova: Corno Grande, a to do výšky 2912 m. Pod jejím vrcholem leží i nejjižnější ledovec v Evropě: Ghicacciaio del Calderone. Zdejší rozlehlá náhorní plošina Campo Imperatore bývá označována jako „malý Tibet“.

Díky stovkám pěších tras jsou kopcovitá území regionu Abruzzo oblíbeným cílem turistů i cyklistů, navíc tu najdete také značené stezky pro jízdu na koních. Cyklisté jsou ostatně v regionu vítáni: přímořská cyklotrasa, která tímto krajem prochází v délce asi 140 km, patří ke zdejším novým magnetům a lákadlům. Různé náročnosti tras zaručí, že si tu užije opravdu každý.   

TOP 10 pro váhavé 

Calanchi di AtriCalanchi di Atri

Nakonec si nenechte ujít několik tipů, co v regionu rozhodně nevynechat. Kromě národního parku Gran Sasso a dalších již zmíněných míst je to také například jedna z největších evropských středověkých vojenských pevností Civitella del Tronto.

Pro příznivce archeologie je ideální metou Alba Fucens, významné archeologické naleziště s dochovanými základy někdejšího římského města. 

Jako Costa dei Trabocchi je označována část pobřeží Jaderského moře, kde jsou ve velké koncentraci k vidění sítě na ryby a domy na kůlech, potřebné k rybolovu.

Za relaxací v podobě pohledu na smaragdově zelenou hladinu se vydejte k horskému jezeru Lago di Scanno. A za poutním klidem zase k poustevně sv. Bartoloměje, vyhloubené do skály uprostřed divoké přírody. 

Calanchi di Atri poukazuje na rozmanitost zdejší krajiny. Jedná se o přírodní úkaz, o jakési křehce působící kamenné jazyky, nacházející se v abruzzském vnitrozemí.

O dalších přibližně 80 km dál směrem do vnitrozemí najdete Grotte di Stiffe – krasovou jeskyni, ve které na vás čeká prohlídková trasa, měřící přibližně 700 m. 

A aby toho nebylo málo, nezapomeňte si při návštěvě regionu Abruzzo náležitě vychutnat místní vína. Vinná réva se pěstuje ve všech čtyřech provinciích, a to roztroušeně od pobřeží Jaderského moře až po úpatí vysokých hor.

Prim mezi místními odrůdami hraje Montepulciano d’Abruzzo, dávající suchá, jemná červená vína. Z dalších odrůd tu převažují Trebbiano a Sangiovese.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 38 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 6. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/abruzzo/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024