Ligurie: objevte Cinque Terre, příjemnou riviéru, jachty, Sanremo i hrdý přístav Janov

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 11. 6. 2020 • Přečteno 8529x

K magnetům severoitalské Ligurie patří malebná oblast Cinque Terre i věhlasné Sanremo. Z Janova zas vyplouvali slavní mořeplavci.

Vyberte si z našich 26 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Tip pro vás: 

Na cestování po Ligurii si vyhraďte dostatek času. Zdejší atmosféru je potřeba skutečně zažít (a vychutnat).

Jen si to představte: pestrobarevné domečky vklíněné mezi příkré skály, které jako by spojovaly moře plné kotvících rybářských loděk s blankytně modrou oblohou. A také hrdé majestátní město Janov s největším italským přístavem, odkud na své objevitelské cesty vyplouval i Kryštof Kolumbus. Subtropické klima a riviéra plná šarmantních letovisek, mezi nimiž hraje prim Sanremo, kde se každoročně koná věhlasný Festival italské písně. Vítejte v severoitalském regionu Ligurie. 

Ligurie (italsky Liguria) se táhne v přímořském oblouku podél Ligurského moře od hranic s Francií až po Toskánsko. Za svůj název vděčí svébytným Ligurům, kteří oblast obývali do té doby, než byla začleněna do Římské říše.

Současný region do značné míry koresponduje s někdejší vyhlášenou námořní Janovskou republikou – Serenissima Repubblica di Genova. 

Janov: tady jsou mořeplavci (a džíny) doma

Janovský přístavJanovský přístav

Hlavním městem regionu je Janov (Genova), kde žije necelých 600 000 obyvatel. Město poznamenané námořní historií se pyšní největším italským přístavem (a druhým největším evropským přístavem hned po Marseille), využívaným pro všechny typy lodí, včetně velkých zaoceánských. Právě odsud vyplouval na své objevitelské cesty Kryštof Kolumbus

S hrdým městem plným svahů a strmých cest, úzkých uliček i honosných paláců je spojeno i působení úspěšného italského velitele Giuseppa Garibaldiho, spisovatele a nositele Nobelovy ceny Eugenia Montale či talentovaného houslisty Niccolò Paganiniho. 

Znáte italské rčení „Paganini non ripete“ – „Paganini neopakuje“? Používá se, pokud někdo nemá náladu opakovat již řečené. Janovský houslista roku 1825 koncertoval pro Karla Felixe Sardinského, který byl jednou jeho skladbou natolik ohromen, že si vyžádal její opakování.

Problém byl v tom, že Paganini rád improvizoval a opakování tak pro něj bylo nemožné, proto prohlásil: „Paganini non replica“ – „Paganini reprízy nehraje“. Krále odmítnutí natolik urazilo, že pro houslistu nařídil dvouleté vyhnanství. 

Janov stojí i za označením džíny. Byly to totiž právě janovští námořníci, kteří brouzdali po světě v kalhotách ušitých z kdysi podřadného a levného, ovšem pevného a funkčního materiálu – džínoviny. Označení jeans je americkou zkomoleninou francouzského názvu města Gênes, italsky Genova, česky Janov. 

Cinque Terre – ráj na zemi? 

Cinque Terre Cinque Terre

Klenotem ligurského pobřeží je oblast zvaná Cinque Terre: pět někdejších rybářských vesnic s barevnými domy, přilepenými na sebe a vklíněnými mezi skalní průrvy. Dokonale splývají s úžasnou okolní přírodou. Na strmých okolních terasách roste vinná réva, a i přes nápor turistů tu dodnes panuje příjemná klidná atmosféra, která ostatně inspirovala i nespočet umělců. 

Za přívalem turistů stojí patrně nejen kouzlo lokality, ale i s ní související zápis oblasti na seznam UNESCO. Návštěvníci si tu obvykle chtějí vychutnat atmosféru, dopřát si sklenku výborného vína v příjemných podnicích zdejších vesniček a také se vydat na kratší či delší procházky s neopakovatelnými výhledy. 

Procházet se lze podél moře a víceméně po rovině, jako například po zpevněné Stezce lásky (La via dell'Amore), anebo strmě do okolních hor. Ať už zvolíte kteroukoliv variantu, myslete na vhodné oblečení, a zejména obutí. 

Pěti úchvatnými obcemi, které dohromady tvoří Cinque Terre (cinque znamená pět, terre jsou země), jsou: Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola a Riomaggiore. Jsou propojeny železnicí (a tunely) i lodní dopravou. 

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Riviéra, jachty, slunce, moře, vůně subtropických rostlin… 

Kostelík sv. Petra v PortovenereKostelík sv. Petra v Portovenere

Lodní dopravou jsou obce Cinque Terre propojeny i s městy Levante, Portovenere a La Spezia. V posledním zmíněném žije přibližně 100 000 obyvatel a je důležitým správním centrem oblasti. V Levante je k vidění mimo jiné gotický kostel Sant´Andrea – sv. Ondřeje, původně ze 13. století, zdobený typickou ligurskou pásovou inkrustací. 

Portovenere patří k „povinným“ zastávkám návštěvníků Ligurie. V římské době se zdejší osada nazývala Portus Veneris, později tu byla vybudována přístavní pevnost a také kostel San Pietro – sv. Petra, postavený na základech římského kostela ze 6. století. 

Oblíbeným cílem je v Ligurii – mezi mnoha dalšími metami – elegantní Portofino, ležící na stejnojmenném poloostrově. Ten je chráněnou přírodní rezervací. Tak jako i jinde v Ligurii, pro zdejší domy tvoří půvabnou kulisu svahy porostlé olivovníky, piniemi a cypřiši. Ostatně středomořská i subtropická vegetace jsou velkou předností celého Ligurského pobřeží.

O několik kilometrů dál směrem na východ leží Lavagna, město známé zpracováním břidlice – díky ní získalo i svůj název (lavagna v italštině znamená mimo jiné břidlice). Toužíte-li pokochat se pohledem na kotvící jachty, je vaším ideálním cílem: s více než 1600 kotvišti je Lavagna jedním z největších jachetních přístavů v Evropě. 

Zaposlouchejte se do Sanrema 

Divadlo Ariston - dějiště festivalu SanremoDivadlo Ariston - dějiště festivalu Sanremo

Celé ligurské pobřeží se dělí na dvě části: od Janova na západ je označováno jako Riviera di Ponente, směrem na východ zase jako Riviera di Levante. Půvab zdejší krajiny je zdůrazněn bezprostředním sousedstvím pobřeží a zalesněné vrchoviny a také bohatou vegetací. Na Rivieru di Ponente navazuje těsně před hranicemi s Francií Riviera dei Fiori – Květinová riviéra. Za státní hranicí se z ní oficiálně stává Azurové pobřeží

Patrně nejrenomovanějším letoviskem na Rivieře di Ponente je Sanremo. Městečko ovlivněné kouzlem Belle Époque 60. let minulého století, kde se rovněž nachází fascinující jachetní přístav, je dějištěm každoroční pěvecké soutěže – Festivalu italské písně (Festival della canzone italiana či spíše Festival di Sanremo). 

Soutěží tu pouze italské písně a ne ty starší, než je loňský ročník festivalu. Prestižní a pozorně sledovaná pěvecká soutěž se v Sanremu koná každoročně již od roku 1951, o vítězi rozhoduje porota i diváci. Popularita je vítězům a finalistům zaručena. Hlavním dějištěm festivalu je divadlo Ariston. 

Noblesní hotely v Sanremu se zaměřují na movitější klientelu. Město s historickým centrem je plné výstavních domů, v jedné z vilek na Corso Cavalotti (č. 112) tu poslední roky svého života strávil Alfred Nobel. Pamětní deska o tom kolemjdoucí patřičně informuje. 

Nejlepší pesto a focaccia? V Ligurii! 

Pesto alla genovese Pesto alla genovese

Co by to bylo za Itálii bez gastronomických zastávek? Přímořská Ligurie logicky nabízí pochoutky na bázi mořských plodů. Velmi oblíbeným předkrmem jsou tu na různé způsoby připravené ančovičky

Top ligurskou specialitou je jednoduché, nicméně osvědčené a věhlasné pesto – pesto alla genovese, janovské pesto. Připravuje se z rozdrcené bazalky, piniových oříšků, česneku, parmazánu a olivového oleje. Toto janovské pesto je údajně ze všech nejlepší. Ostatně rozmačkané a smíchané přísady se používají na dochucení mnoha ligurských pokrmů. 

Kdo by někdy nejedl focacciu? To nejlepší světlé chlebové pečivo patrně pochází právě z Ligurie. Focaccia alla genovese, v místním dialektu označovaná jako fügassa, se od té běžné liší tím, že je maximálně 2 cm vysoká a na povrchu je pokrytá tenkou slanou krustičkou. 

Žádnou z místních lahůdek nezapomeňte zapít dobrým místním vínem. Mezi odrůdy, kterým se v Ligurii daří nejlépe, patří Vermentino. Ta jako jedna z mála vysloveně vyžaduje ostré sluníčko i parné letní klima a nevadí ji neúrodná, obvykle písčitá půda. Produkuje svěží středomořské víno. 

Nejznámějším vínem je v Ligurii bílé Cinque Terre DOC. Rozšířená jsou i Colli di Luni či Colline di Levanto. A mnohá další – ta od místních vinařů jsou vždy nejlepší. 

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 26 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd již 22. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ligurie/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024