Kalábrie: italský region s křišťálově průzračným mořem a zmrzlinou v čokoládě

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 9. 2019 • Přečteno 19323x

Italský region Kalábrie se představuje. Lákají vás skvostné pláže a dobré jídlo? Pak jste tady na správné adrese. Vyplouváme!

Vyberte si z našich 33 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Provincie Catanzaro se zkratkou označuje CZ? Proto tolik CZ na místních SPZ… 

Není nad to, když je někde k dispozici tolik kilometrů písčitých pláží, že ani nevíte, kterou si vybrat. Místa je dost pro všechny. A křišťálově čistá průzračná voda je samozřejmostí. Nad vámi je modrá obloha a na skále se tyčící historická městečka plná křivolakých malebných uliček. Zatoužíte-li po gastronomickém zážitku, zvolte zmrzlinu tartuffo, pikantní salám s názvem nduja nebo místní červenou cibuli, která je synonymem té nejvyšší kvality. 

Kalábrie (Calabria) je region v pomyslné špičce italské boty, omývaný Tyrhénským i Jónským mořem. Sousedí s krajem Basilicata a z některých míst má na dohled Sicílii, oddělenou Messinskou úžinou. Ekonomicky patří k jedné z nejméně rozvinutých oblastí Itálie. Zdejší pláže se ovšem naopak řadí na špičku v rámci celé země (a nejen té). 

Perla Tropea a další letoviska 

TropeaTropea

Jedním z nejhezčích míst na západním pobřeží Kalábrie je Tropea - „perla Tyrhénského moře“. Charakteristickou siluetu kamenného městečka, vystavěného na skále, tvoří kostel Santa Maria dell’Isola. Historické centrum plné působivých křivolakých uliček se tyčí na skále přímo nad hlavní městskou pláží, která je dlouhá čtyři kilometry. 

Skvosty západního pobřeží jsou i další historická pitoreskní letoviska: Praia a Mare, Scalea či Scilla. Velmi vyhledávané je také Briatico. Kalábrijská městečka vás vždy potěší písečnými plážemi, průzračným mořem i možnostmi vyžití. Městečko Pizzo s dominantním hradem, ve kterém byl vězněn a popraven francouzský maršál a později neapolský král Joachim Murat, se navíc pyšní i gastronomickou pochoutkou, kterou vymysleli právě tady: zmrzlinou tartuffo

Nejen vnitrozemské církevní skvosty 

Kostel Piedigrotta nedaleko Pizza Kostel Piedigrotta nedaleko Pizza

Prvními osadníky území Kalábrie byli v 8. stol. př. n. l. staří Řekové, po nich přišli Římané a ty vystřídali různí vládci: Normané, Anjouovci, Aragonci. Do roku 1860 pak byla Kalábrie součástí Neapolského království. Všichni tu zanechali své stopy. V Kalábrii je proto k vidění mimo jiné také mnoho zajímavých kostelů a klášterů. 

Jedním z nich je katedrála ve středověkém městečku Gerace, vysvěcená nejprve v roce 1045 a poté za vlády Fridricha II. roku 1222. Svědčí o slavné době pod vládou Normanů. 

Nedaleko Pizza se nachází zajímavý skalní kostel ze 17. století: Piedigrotta. Zdobí ho velké množství tufových soch. Podle legendy ho založili námořníci, plavící se z Neapole, kteří se modlili k Panně Marii ve chvíli, kdy je zasáhla bouře, a slibovali, že pokud přežijí, postaví kostel. A tak se také stalo. Nejpůsobivější je jeho návštěva v podvečerních hodinách: vstupem směřujícím přímo k pláži do kostela totiž proniká zapadající slunce, které tufový kámen přívětivě zbarvuje do žluta. 

Jedním z nejvýznamnějších kostelů v Kalábrii je Santa Maria del Patire, který je součástí kláštera, založeného pravděpodobně roku 1095. Jde o románskou stavbu normanského ražení. Na východním pobřeží je možné navštívit pobřežní městečko Paola, které je i významným poutním místem: odsud totiž pochází svatý František z Paoly, nejuctívanější kalábrijský světec a zakladatel žebravého řádu paulánů. 

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Pythagorovo Crotone a správní města 

Hrad v Pythagorově městě CrotoneHrad v Pythagorově městě Crotone

Crotone je spojeno s působením řeckého filosofa a matematika Pythagora, který zde založil svou školu. Kdysi patřilo k nejbohatším městským státům ve Středomoří. Leží na východním pobřeží Kalábrie, omývaném Jónským mořem. 

Hlavním městem celého regionu je Catanzaro, kde žije téměř 100 000 obyvatel a je tak druhým největším kalábrijským městem hned po přístavním městě Reggio di Calabria, které je důležitým dopravním uzlem i správním místem. Ve zdejším muzeu jsou vystaveny tzv. Bronzi di Riace – dvě bronzové sochy bojovníků vysoké bezmála dva metry, nalezené v kalábrijském Riace roku 1972. Mohou pocházet z doby kolem roku 450 př. n. l. a jsou dokonalou ukázkou nesporné řemeslné, umělecké i anatomické dokonalosti. 

Hornatá krajina, cedráty a sladká tečka 

Specialita Kalábrie - salám ndujaSpecialita Kalábrie - salám nduja

Kalábrie je hornatý region, tvoří ho převážně hory a vrchoviny. Ne vždy ovšem vyprahlé, jak by se na jihu Itálie dalo čekat. Pohoří Sila v samém srdci Kalábrie je lesnaté území, kde převažují borovice a bukové lesy. Ty se na podzim nádherně zbarvují do červena a sníh tu není nic neobvyklého. 

K horským túrám vybízí Aspromonte – horský masiv na jihu Kalábrie s rozsáhlými terasovitými náhorními plošinami, který je součástí Kalábrijských Apenin. Turistickým centrem a vhodnou výchozí „základnou“ je tu město Gambarie. 

A co dál charakterizuje kalábrijskou krajinu? Mohutné cedráty. Nejvíce na Cedrové riviéře (Riviera dei Cedri). Plody se používají v kosmetice, potravinářství i k rituálním účelům. Městečko Melito di Porto Salvo na samém jihu Kalábrie, kam dokonce dvakrát v minulosti připlul Garibaldi, zase obklopují bergamotové plantáže

V Kalábrii se pěstuje také vyhlášená červená cibule nasládlé chuti. Tvoří základ mnoha zdejších pochoutek. Kalábrijská kuchyně je vynikající – a také pikantní. Velmi oblíbenou přísadou tu totiž jsou feferonky. Nešetří se jimi ani při výrobě zdejší speciality: pikantního salámu nduja. Za „ráj červené cibule“ je považováno zejména okolí Tropey. 

A kam na sladkou tečku? Do Pizza. V přímořském Pizzu totiž vymysleli zmrzlinu tartuffo. Tvarem trochu připomíná lanýž (v italštině tartuffo), proto ten název. Čokoládovooříšková zmrzlina obalená čokoládou je vynikající, a kdo by ji tu neochutnal, jako by v Kalábrii ani nebyl. 

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 33 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 24. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kalabrie/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024