Piemont: rodiště Fiatu i tabulkové čokolády na severu Itálie

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 4. 9. 2019 • Přečteno 5951x

Představujeme vám italský region Piemont s průmyslovým a čokoládovým městem Turín, výborným vínem i památkami UNESCO.

Vyberte si z našich 29 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Film o pokrokovém průmyslníkovi z piemontského Asti Olivettim se natáčel i v České republice? Dnes je Asti na seznamu UNESCO. 

Piemont se řadí k nejvyspělejším italským regionům. Právě odtud poprvé vyjel legendární Fiat a světlo světa tu spatřila tabulka čokolády. Krajina Piemontu je pestrá: zahrnuje hornaté oblasti i nížinu kolem nejdelší italské řeky Pád. Pyšní se pěti zápisy na seznamu UNESCO. Má blízko k Francii a hlavním městem je šarmantní Turín. 

Italský region Piemont (Piemonte) lemují hory – majestátní alpské vrcholky. A právě tato poloha dala celé oblasti jméno: slovo „Piemont“ se totiž zřejmě vyvinulo z popisu „ai piedi di monte“, tedy „na úpatí hor“ či doslova „horám u nohou“. 

Turín – hlavní město regionu 

Turínu dominuje věž Mole Antonelliana Turínu dominuje věž Mole Antonelliana

Turín (Torino), ve kterém žije přes 900 000 obyvatel, je hlavním městem regionu a zároveň magnetem, přitahujícím řadu návštěvníků. Dominuje mu vysoká věž Mole Antonelliana, zobrazená i na italských euromincích. V době svého dokončení roku 1897 byla nejvyšší zděnou budovou v Itálii. Dnes ve věži sídlí kinematografické muzeum. 

Svou výškou 167,5 m dominuje městu, které je plné majestátních paláců a důležitých sídel. Turín obklopují často zasněžené majestátní alpské vrcholky, které zdejším palácům a typickým městským podloubím přidávají na eleganci. Navštívit tu lze například palác, který byl sídlem královského savojského dvora. Ve druhé polovině 19. století Turín dokonce dočasně plnil funkci hlavního města celé Itálie. 

Fiat pro každého (Itala) 

Sláva Fiatu začala v TuríněSláva Fiatu začala v Turíně

V Turíně má sídlo mnoho významných společností, i proto je jedním z nejdůležitějších italských průmyslových měst. Roku 1899 tu byl Giovannim Agnellim, starostou menšího města v Piemontu, založen světoznámý strojírenský koncern Fiat. Kdo by jeho legendární 500 (cinquecento) neznal! 

A jak vznikl název jedné z největších italských automobilových firem specializující se zejména na menší městská auta s nezaměnitelným designem? Z počátečních písmen: Fabbrica Italiana Automobili Torino. Díky zdařilé kombinaci progresivní techniky, nezaměnitelného designu a příznivé ceny získala společnost řadu ocenění, jako například hned devětkrát ocenění Auto roku. 

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Čokoláda a její piemontské prvenství 

Typické piemontské bonbony Gianduiotti Typické piemontské bonbony Gianduiotti

Turín a potažmo celý region Piemont se pyšní i dalším prvenstvím: právě tady byla údajně vyrobena první tabulková čokoláda. Zdejší cukrář Giò Antonio Ari totiž roku 1678 od savojských králů obdržel první licenci na výrobu této lahodné pochoutky. 

V následujících letech začalo v Turíně vznikat spoustu čokoládových dílen a i mnozí slavní cukráři se sem jezdili čokoládovému umění učit. Jednou ze slavných čokoládoven, které byly založeny v Turíně a dodnes mají výjimečné postavení na světovém trhu, je například firma Venchi

Až do Turína pojedete, nezapomeňte ochutnat gianduiotti – nugátové bonbony ve tvaru lodičky vyvinuté turínskou firmou Caffarel Prochet. Právě samotná gianduja, tedy čokoládová pasta vyrobená z kakaa a rozemletých lískových oříšků, vznikla v Turíně, a to během Napoleonova tažení na přelomu 18. a 19. století. Kvůli přísným obchodním regulacím chybělo na výrobu čokolády kakao, a tak pan Prochet čokoládu nastavil oříšky z kopců v oblasti Langhe jižně od Turína, vyhlášené také pěstováním vína. 

5 piemontských zápisů UNESCO 

Sacri Monti - jedno z míst UNESCO v Piemontu Sacri Monti - jedno z míst UNESCO v Piemontu

Věděli jste, že region Piemont se může pochlubit hned pěti zápisy na seznamu světového dědictví UNESCO? 

Prvním z nich jsou již od roku 1997 rezidence rodu Savojských, ze kterého pocházel i první italský král Viktor Emanuel II. V regionu jim patřilo mnoho hradů, pevností a paláců, mezi nimi například Královský palác (Palazzo Reale) a Královská zbrojnice (Armeria Reale) v Turíně. 

Další z památek UNESCO je komplex tzv. Sacri Monti – Posvátných hor. Jde o křesťanské kaple ze 16. a 17. století, působivě umístěné v kopcovité krajině Piemontu. Mají neobyčejný duchovní i kulturní význam. 

Prehistorická kůlová obydlí se nacházejí na různých místech v Evropě v jedenácti lokalitách, jednou z nich je Piemont. Dřevěné domky byly postavené na vysokých kůlech, aby tak byly uchráněny před povodněmi. I jim patří jeden ze zápisů. 

Dalším místem UNESCO v Piemontu jsou od roku 2014 piemontské vinařské oblasti Langhe, Roero a Monferrato. Zdejší vína si získala světové renomé. K místním špičkám patří Barolo a Barbaresco. Vyhledávaná jsou také aromatická šumivá vína z oblasti Asti. 

Nejžhavější novinkou na seznamu je od roku 2018 průmyslové město Ivrea. Vznikalo od 30. do 60. let 20. století díky impulzu podnikatele a výrobce psacích strojů a kalkulaček Adriana Olivettiho, který tu kromě své firmy vybudoval i zázemí pro zaměstnance a tím i jakýsi koncept sociálního podnikání. Město projektovali nejvyhledávanější architekti dané doby. Životopisný film Adriano Olivetti: Síla jednoho snu o životě podnikatele se natáčel mimo jiné i v Praze a jejím okolí, v Liberci a Hrádku nad Nisou. 

V Asti se rovněž již od 13. století téměř každoročně koná středověký dostih na neosedlaných koních, známý jako palio. Od roku 1988 se odehrává na hlavním náměstí Piazza Alfieri, a to vždy třetí zářijovou neděli. 

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 29 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 18. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/piemont/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024