Náměstí Civic Square: moderní srdce Wellingtonu

Markéta Mikšíková Markéta Mikšíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 18. 10. 2019 • Přečteno 1453x

Jedná se o velmi moderně pojatý prostor s netypickým širokým mostem vedoucím k vodě.

Vyberte si z našich zájezdů WellingtonuZobrazit zájezdy

Wellington, ležící na pobřeží Cookova průlivu, je nejjižněji položeným hlavním městem světa. Ve Wellingtonu a jeho okolí se určitě nudit nebudete.

Můžete odpočívat na místních plážích nebo vyrazit na túru do nejstaršího novozélandského národního parku Tongariro s úchvatnými výhledy do sopečné krajiny. I samotné centrum města stojí rozhodně za vidění. Nechte se provést.

Evropské náměstí s maorským jménem

Na první pohled vás zaujme visící zeměkouleNa první pohled vás zaujme visící zeměkoule

Ve Wellingtonu žije necelých dvě stě tisíc obyvatel, na novozélandské poměry slušné číslo. Rozhodně se nejedná o žádné provinční město. Naopak, Wellington se pyšní bohatou historií, kulturou i velkým přístavem.

A takové město si zaslouží pořádné náměstí. Největší wellingtonské náměstí Civic Square mělo být inspirované prostornými náměstími, jaká známe z Evropy. Nečekejte ale starobylé historické náměstí, na jaké jsme zvyklí. Pro jeho stavbu se totiž wellingtonská radnice rozhodla až koncem osmdesátých let.

Jedná se tak o velmi moderně pojatý prostor s netypickým širokým mostem vedoucím k vodě. Na náměstí, propojující budovu radnice a knihovny, vás okamžitě zaujme socha ve tvaru zeměkoule. Je složená z listů stříbrné kapradiny, která je znakem Nového Zélandu a zdánlivě se jen tak vznáší v prostoru.

Nemusíte se bát, že vám spadne na hlavu. Ve skutečnosti drží na téměř průhledných, ale zato velmi pevných lanech natažených mezi budovami. Nedávno si zasloužilo tohle náměstí nový maorský přívlastek – Te Ngākau Civic Square. Te Ngākau znamená v jazyce původních obyvatel srdce. Tedy vítejte na Civic Square, v srdci Wellingtonu. 

Náměstí neklidu

Konají se zde koncerty světoznámých skupinKonají se zde koncerty světoznámých skupin

První plány na stavbu nového náměstí se datují ke čtyřicátým letům dvacátého století. Realizace proběhla ale až o téměř padesát let později. Náměstí se totiž nachází v seizmicky aktivní zóně.

Bylo tedy potřeba nejprve zpevnit stávající historické budovy tak, aby odolaly zemětřesení. Projekt, který zahrnoval mimo samotného náměstí také stavbu nové knihovny, přestavbu dosavadní knihovny na městskou galerii a modernizaci radnice s koncertní síní Old Town Hall, začal v roce 1987 a byl hotový o pět let později.

Auditorium, které nahradilo původní koncertní sál, je považované díky své akustické kvalitě za jedno z nejlepších na světě. Hostí tak koncerty těch nejznámějších skupin jako třeba Rolling Stones, ale i prestižní společenské akce, plesy nebo politická setkání. V současné době probíhají v budově další stavební úpravy, které ji mají, podle současných standardů, ještě lépe ochránit před případnými následky zemětřesení.

Markéta Mikšíková

Markéta MikšíkováExpert Radynacestu.cz

Cestování mě nabíjí.

Nový Zéland (Wellington)

Pohodový Wellington živě

Vyberte si jeden z našich zájezdů Wellingtonu

Zájezdy Wellingtonu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/namesti-civic-square/Doporučujeme z Nového Zélandu

Nejnovější z Nového ZélanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024