Národní muzeum: novozélandské poklady v Te Papa

Markéta Mikšíková Markéta Mikšíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 25. 11. 2019 • Přečteno 1539x

Vznik muzea se datuje do poslední třetiny devatenáctého století.

Vyberte si z našich zájezdů WellingtonuZobrazit zájezdy

Te Papa je národní muzeum Nového Zélandu a tak trochu národní poklad. Zahrnuje totiž to nejvzácnější z ostrovní přírody i historie. 

To nejlepší z Nového Zélandu na jednom místě

V několikapatrovém muzeu ve Wellingtonu si můžete prohlédnout v množství expozicí to nejzajímavější a nejkrásnější, co tahle země nabízí. Novozélanďané se rádi pochlubí interaktivními a opravdu pohlcujícími výstavami s nejrůznějším zaměřením se vstupem zdarma. 

Od muzea Kolonialismu k poctě maorské kultuře

Vystavený exponát v muzeuVystavený exponát v muzeu

Vznik muzea se datuje do poslední třetiny devatenáctého století. Krátce potom, co se přesunul do Wellingtonu parlament v roce 1865, otevřelo své brány kousek za budovou parlamentu i muzeum Kolonialismu, předchůdce dnešního muzea Te Papa.

Jeho první ředitel Sir James Hector se zaměřoval spíše na přírodovědné objekty, našli bychom zde ale i pár „etnografických kuriozit“, které muzeu někdo daroval. Teprve v roce 1913, rok po potopení Titanicu, přibyla k muzeu ve stejné budově i umělecká galerie. 

Od té doby se oblíbené muzeum přestěhovalo, i párkrát změnilo své jméno. Od osmdesátých let se začaly ozývat hlasy pro další modernizaci. V roce 1998 se tak mohli návštěvníci podívat do zbrusu nového muzea Te Papa, které se zaměřovalo velmi široce také na původní maorskou kulturu a tradice.

O deset let později už muzeum přivítalo patnáctimiliontého návštěvníka. V roce 2015 už to bylo dvacet pět milionů návštěvníků. 

Truhlice pokladů Te Papa Tongarewa  

Maorský název muzea Te Papa Tongarewa se doslova překládá jako truhlice pokladů. Pokud chcete (opravdu podstatně) širší interpretaci, pak je to truhlice vzácných věcí a lidí, kteří pocházejí od matky Země na Novém Zélandu.

Papa totiž může odkazovat jak ke slovu Papatūānuku matka Země, tedy Nový Zéland, tak papahou, což je tradiční maorská truhlička na vzácnosti. Tongarewa je pak označení pro maorský kámen života nebo jakýkoli poklad nebo milovanou osobu. 

Co si nenechat ujít?

Hlavní vstup do muzeaHlavní vstup do muzea

Historické sbírky zahrnují množství dobového nábytku, oblečení a textilií, přičemž nejstarší pocházejí ze šestnáctého století, anebo poštovní archiv s dvaceti tisíci známkami. Na rozlehlé ploše najdou návštěvníci stálou expozici maorské a pacifické kultury s množstvím vzácných artefaktů. 

Velkou (doslova) atrakcí je ale zoologická sbírka s highlightem v podobě půltunové olihně. Více než čtyřmetrového hlavonožce ulovil novozélandský rybář v roce 2007.

Markéta Mikšíková

Markéta MikšíkováExpert Radynacestu.cz

Cestování mě nabíjí.

Nový Zéland (Wellington)

Pohodový Wellington živě

Vyberte si jeden z našich zájezdů Wellingtonu

Zájezdy Wellingtonu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/narodni-muzeum/Doporučujeme z Nového Zélandu

Nejnovější z Nového ZélanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024