Parlamentní čtvrť: dominuje obchodní části města společně se svou nejznámější budovou Beehive

Markéta Mikšíková Markéta Mikšíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 10. 2019 • Přečteno 1477x

Parlamentní čtvrť dominuje obchodní části města, na jejímž severozápadě stojí.

Vyberte si z našich zájezdů WellingtonuZobrazit zájezdy

O Wellingtonu se často říká, že jde o nejpohodovější metropoli světa. Abychom jí tedy dodali vážnosti, je třeba zmínit, že ve Wellingtonu sídlí nejvyšší státní instituce Nového Zélandu jako Parlament a Vláda.

Pokud jsou některé další pamětihodnosti v centru města inspirované dalekými krajinami, o parlamentu se dá říct, že je opravdu původně a originálně novozélandský. Druhý takový tedy opravdu na světě nenajdete. 

Včelín dominantou města?

Parlamentní čtvrť dominuje obchodní části města, na jejímž severozápadě stojí. A parlamentní čtvrti zase dominuje jedna budova. Beehive, česky včelín nebo úl, je nejvýraznější budovou v celém komplexu. Jedná se o exekutivní křídlo parlamentních budov. Tady má většina ministrů, včetně předsedy vlády, své kanceláře. 

A proč se vlastně budově říká včelín nebo, chcete-li, úl? V šedesátých letech vyvstala otázka, zda se mají nedokončené historické budovy parlamentní čtvrti zbourat, dokončit nebo přestavět. Britský architekt, Sir Basil Spence, se rozhodl pro moderní dostavbu v překvapivém tvaru úlu. Na nápad prý přišel díky místním zápalkám značky Beehive s ilustrací úlu na krabičce. 

Stará dobrá klasika

Hned vedle Úlu se nacházejí starší vládní budovyHned vedle Úlu se nacházejí starší vládní budovy

Hned přes cestu od Úlu je pak komplex původních vládních budov. Celkově zabírá čtvrť asi 45 000 metrů čtverečních, kromě nového Úlu tedy zahrnuje ještě původní budovu parlamentu a parlamentní knihovnu z devatenáctého století a takzvaný Bowen House.

Původní parlament

Ačkoliv se na první pohled zdá, že v případě původní parlamentní budovy se jedná o kamennou stavbu, není tomu tak. Žulové je pouze obložení, konstrukce je dřevěná. Díky tomu byla dokonce až do roku 1998 druhou největší dřevěnou stavbou na světě. 

Při svatbě neoklasicistního parlamentu byly použity zásadně místní materiály. Krásná historická budova bohužel, i vzhledem ke své dřevěné konstrukci, podlehla požáru v roce 1907. Už o sedm let později se začal stavět parlament nový, stavba ale bohužel zůstala ve dvacátých letech nedokončená. 

Parlamentní knihovna

Parlamentní knihovnaParlamentní knihovna

Parlamentní knihovna zmíněný ničivý požár z roku 1907 přežila více méně bez úhony, a je díky tomu nejstarší budovou Parlamentní čtvrti. Vzhledem k tomu, že byla postavená v neogotickém stylu, je kamenná.

Navíc měla speciální protipožární dveře oddělující hlavní vchod od knihovny samotné. Tahle investice se vyplatila. Budova prošla rekonstrukcí až v devadesátých letech s novými nároky na ochranu proti zemětřesení a doposud slouží svému účelu. 

Bowen House

Bowen House je moderní dvaadvacetipodlažní budova s kancelářemi poslanců a dalších zaměstanců. S ostatními budovami čtvrti je spojena podzemním tunelem pod Bowen Street.

Markéta Mikšíková

Markéta MikšíkováExpert Radynacestu.cz

Cestování mě nabíjí.

Nový Zéland (Wellington)

Pohodový Wellington živě

Vyberte si jeden z našich zájezdů Wellingtonu

Zájezdy Wellingtonu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/parlamentni-ctvrt/Doporučujeme z Nového Zélandu

Nejnovější z Nového ZélanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024