TOP muzea světa: Kam s námi za uměním? Poznejte slavná díla, která vám vezmou dech...

Karolína Petrová Karolína Petrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 30. 4. 2017 • Přečteno 11392x

Aaaach... Krásných věcí je možné dotýkat se pouze srdcem. A na některé vás prostě nenechají sáhnout, protože stojí víc, než činí plat královny.

Vyberte si z našich 31 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Víte, že...

Dříve se říkalo, že National Gallery v Londýně je jediné muzeum, které vystavuje všechny své exponáty? Dnes už to však neplatí.

Pokud se chystáte do zahraničí, určitě si udělejte průzkum místních muzeí. Nemusíte být zrovna milovníkem či fanouškem umění, ale například da Vinciho Monu Lisu nebo Rembrandtovu Noční hlídku si prostě nesmíte nechat ujít. Přinášíme vám zde přehled nejlepších světových muzeí, ať už se do světa vydáte sami nebo s námi…

1. LOUVRE (Paříž): Mona Lisa, dáma bez úsměvu

Louvre, tato původně středověká pevnost, chvíli sloužil jako sídlo králů a v roce 1793 se z něj oficiálně stalo muzeum volně přístupné veřejnosti. Muzejní sbírka čítá skoro půl miliónu exponátů, vystaveno jich je kolem 35 000 a najdete tady díla vytvořená od starověku až po 19. století.

Mezi nejcennější kusy patří především starověké nálezy z Egypta a Asýrie, mezi nejslavnější pak Mona Lisa od Leonarda da Vinciho a Delacroixova Svoboda vede lid na barikády. Nejimpozantnější jsou však komnaty Napoleona III. a Apollonova Galerie, ve kterých můžete nahlédnout do života slavných francouzských panovníků.

Čtení na podobné téma

Otevírací doba: pondělí až neděle 8.00–18.00, v úterý se zavírá v 17.30, ve středu a v pátek ve 21.45
Vstupné: 15 eur, děti a studenti do 25 let po předložení platné ISIC karty zdarma

Náš tip:

Muzeum je zdarma pro všechny každou první neděli v měsíci.

Čtení: Zájezdy do Londýna – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Řecka – srovnání a doporučení

2. VATIKÁNSKÁ MUZEA (Řím): Papežské sbírky od počátku 16. století

Vatikánská muzeaVatikánská muzea

Vatikánská muzea jsou jedním z největších muzejních komplexů na světě. Za svou obsáhlou sbírku umění vděčí zejména sbírkám papežů od počátku 16. století. Krom obsahu sbírek je samozřejmě úchvatná okázalá výzdoba jednotlivých sálů, kterých je na místě okolo 1400. Krom jednotlivých papežských muzeí tady najdeme i muzea egyptského či etruského umění, Galerii gobelínů nebo pokoje papeže Pia V.

Mezi nejpůsobivější sály patří krom Sixtinské kaple se slavnou Michelangelovou freskou zejména Sál neposkvrněného početí a Raffaelovy síně. Za zmínku stojí také Vatikánské zahrady, Papežské paláce nebo kolekce současného umění.

Otevírací doba: pondělí až sobota 9:00–18:00, poslední neděli v měsíci 9:00–14:00
Vstupné: 16 eur, děti do 6 let zdarma

Náš tip:

Poslední neděle v měsíci má sice zkrácenou otvírací dobu, zato je vstup zcela zdarma!

3. MUSEO NATIONAL DE PRADO (Madrid): Rubensovy Tři Grácie

Fantastická a velmi vkusná sbírka umění v Madridském muzeu Prado je zásluhou španělské královské rodiny. Po celá staletí zde španělští panovníci přidávali další slavná a cenná díla do sbírky. Krom obrazů a soch muzeum vystavuje i fotografie, sbírky mincí a medailí a velké množství dekorativních předmětů.

Za zmínku stojí zejména množství děl španělských malířů – Diega Velázquese, Francisca Goyi, El Greca a dalších. Samozřejmostí jsou pak sbírky evropského malířství, především díla holandských a italských mistrů. Mezi nejslavnější díla patří obraz Diega Valásqueze Dvorní dámy a Tři grácie Petera Paula Rubense.

Otevírací doba: pondělí až sobota 10:00–20:00, neděle a státní svátky 10:00–19:00
Vstupné: 15 EUR, zdarma každý den poslední dvě hodiny před ukončením otvírací doby

4. METROPOLITNÍ MUZEUM (New York): Dva miliony děl 

Metropolitní muzeumMetropolitní muzeum

Metropolitní muzeum, alias MET, je nejstarším muzeem v USA, v porovnání s evropskými muzei je však jedním z nejmladších z tohoto seznamu. Bylo založeno až na konci 19. století a je považováno za největší na západní polokouli. Jeho kolekce čítá na dva miliony kusů!

Najdeme zde díla ze starověkého Egypta i obrazy evropských malířů – např. Sandra Botticelliho, Rembrandta van Rijna, Edgara Degase, Augusta Rodina nebo Johannese Vermeera. V americké sekci je vystaveno množství skic, obrázků, maleb, sošek a užitého umění vytvořeného od 15. století. Asi nejslavnějším dílem v muzeu je obraz Albrechta Dürera Adam a Eva.

Otevírací doba: od neděle do čtvrtka 10:00–17:30, pátek a sobota prodloužená otvírací doba, 10:00–21:00
Vstupné: 25 USD, senioři nad 65 let 17 USD, studenti 12 USD děti do 12 let zdarma

5. GALERIE UFFIZI (Florencie): Nejstarší muzeum Evropy

Galerie Uffizi je nejstarším evropským muzeem vůbec, byla založena v roce 1581. Florencie samotná je považována za kolébku renesance, a tak se není čemu divit, že se galerie chlubí nejlepší evropskou sbírkou renesančního umění.

Mezi nejznámější díla patří obrazy Sandra Botticelliho s názvem Zrození Venuše a Primavera, Klanění tří králů Leonarda da Vinciho nebo Michalengelova Svatá rodina.

Otevírací doba: úterý až neděle 8:15–18:50, v pondělí je zavřeno
Vstupné: 23 EUR, mládež 18–25 let 17 EUR, děti do 18 let 11 EUR

Čtení na podobné témaGalerie Uffizi ve Florencii: kdysi kanceláře, dnes nejslavnější obrazy světového malířstvíPřečíst

6. RIJKSMUSEUM (Amsterdam): Rembrandtova Noční hlídka

RijksmuseumRijksmuseum

Rijksmuseum alias Říšské muzeum najdete v muzejní čtvrti Amsterdamu, hned vedle Van Goghova muzea. Muzeum je největší a nejvýznamnější uměleckou institucí v Nizozemsku. Krom obrazů a soch tady návštěvníci uvidí užité umění, módu, zbraně a modely lodí nebo krásné doklady asijského umění.

Čtení na podobné témaMuseumplein: Rijksmuseum, Van Gogh Museum a StedelijkPřečíst

Návštěvu si užijí zejména fanoušci holandských a vlámských malířů. Těšit se můžete na slavná jména jako Johannes Vermeer (Mlékařka), Rembrandt van Rijn (Noční hlídka) nebo Aelbert Cuyp.

Otevírací doba: od pondělí do neděle 9:00–17:00
Vstupné: dospělí 17,50 EUR, děti do 18 let zdarma

7. MUSÉE D'ORSAY (Paříž): Hlavní nádraží impresionismu

Jedno z nejkrásnějších muzeí Francie se ukrývá v budově bývalého nádraží. Podle tohoto vzoru byla později stavěna i nádraží v Americe (Grand Central v New Yorku nebo Union Station ve Washingtonu). V sedmdesátých letech bylo rozhodnuto o osudu budovy a nádraží bylo přebudováno v jeden z nejkrásnějších muzejních prostorů vůbec.

V muzeu najdeme impozantní sbírku především francouzského impresionismu. Dá se říct, že Musée d'Orsay je takovým přechodem mezi Louvrem a Centre Georges Pompidou. Nechybí tady taková jména jako Édouarde Manet, Paul Cézanne, Edgar Degas, Auguste Renoir, Paul Gauguin nebo Auguste Rodin. Mezi nejcennější díla patří Manetova Snídaně v trávě a Monetův obraz La gare Saint-Lazare.

Čtení na podobné témaMuzeum Orsay: milovníkům impresionismu pro radostPřečíst

Otevírací doba: 9:30–18:00, ve čtvrtky prodloužena otevírací doba 9:30–21:45
Vstupné: 12 EUR, děti a mládež do 25 let zdarma

8. ERMITÁŽ (Petrohrad): Carská pokladnice umění

ErmitážErmitáž

Přesto, že se Rusko vyvíjelo samostatně a izolovaně od Evropy, a nebylo tak ovlivněno vývojem umění na starém kontinentu, díky Kateřině Veliké má dnes Ermitáž více než tři miliony uměleckých předmětů. Muzeum samotné se skládá ze šesti budov na břehu řeky Něvy, jimž dominuje slavný Zimní palác.

Krom množství odkoupených obrazů evropských umělců, od Tiziana a da Vinciho, přes Goyu a Rembrandta až po Cézanna s Gauguinem, tady převažuje ruské a orientální umění. Nejimpozantnější jsou však soukromé sbírky z doby cara Mikuláše II. a také obrovské sbírky zlatých a stříbrných šperků.

Otevírací doba: úterý až neděle 10:30–18:00, ve středy prodloužena otevírací doba 10:30–21:00, v pondělky zavřeno
Vstupné: 18 USD

9. TATE MODERN (Londýn): Campbellova polívčička i Picasso

Asi nejkrásnější galerie moderního umění se nachází v Londýně na břehu řeky Temže, v těsné blízkosti slavného Millenium Bridge. Galerie byla založena v budově bývalé elektrárny, která ukončila svou činnost v roce 1981. Je sice mladá, zato však plná fascinujících děl současného umění.

Čtení na podobné témaTate Modern: nejpopulárnější galerie současného uměníPřečíst

Najdeme tady taková jména, jako je Pablo Picasso, Andy Warhol, Paul Klee nebo Roy Lichtenstein. Z nejznámějších děl jsou zde vystaveny například Warholova díla s Marilyn Monroe nebo slavná plechovka Campbell’s soup. Za zhlédnutí pak stojí také obraz Whaam! od Roye Lichtensteina.

Otevírací doba: neděle až čtvrtek 10:00–18:00, v pátek a sobotu prodloužená otevírací doba, 10:00–22:00
Vstupné: muzeum zdarma, zpoplatněny jsou jen speciální expozice

10. NATIONAL GALLERY (Londýn): Van Goghova Slunečnice 

Národní galerieNárodní galerie

Londýnská Národní galerie je pátým nejnavštěvovanějším muzeem na světě. Jeho návštěvníci si tady mohou prohlédnout sbírku více než dvou tisíc obrazů vytvořených v rozmezí 13.–20. století. Většina exponátů pochází ze soukromých sbírek nebo darů královské rodině.

Jedním z nejznámějších a zároveň nejkontroverznějších děl je druhý obraz Madonny ve skalách Leonarda da Vinci. Najdeme tady ovšem i slavný obraz Slunečnice od Vincenta van Gogha.

Otevírací doba: 10:00–18:00, v pátek prodloužená otevírací doba 10:00–21:00
Vstupné: muzeum zdarma, zpoplatněny jsou jen speciální expozice

11. MUZEUM AKROPOLE (Athény):

Muzeum bylo postaveno na počátku nového milénia, když už stávající prostory přímo v areálu Akropole kapacitně nedostačovaly. Nová budova má tři patra a svým vzhledem kopíruje Partheon – má stejné rozměry, stejný počet sloupů, a třetí patro má dokonce i úplně stejný tvar. Uloženy jsou v něm téměř všechny předměty, které se v Akropoli našly.

Údajně nejpádnějším důvodem pro stavbu tohoto muzea byly snahy o navrácení artefaktů odvezených do Anglie. Angličané totiž tvrdili, že Řekové na takové monumentální památky nemají adekvátní a reprezentativní prostory. Jakmile ale Řekové postavili v Athénách muzeum, Anglie přišla s teorií, že by převoz sochy i další umělecké předměty poškodil. 

Otevírací doba: liší se podle sezony (letní/zimní) a podle jednotlivých dní v týdnu, otevřeno je však každý den
Vstupné: 5 eur

Karolína Petrová

Karolína PetrováSpecialista Radynacestu.cz

Tyto zájezdy pro Vás připravuji

Další zájezdy

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 31 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 27. června

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 35 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 13. června

USA (New York)

New York, New York!

Vyberte si jeden z našich 10 zájezdů do New Yorku

Zájezdy do New Yorku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. července

Řecko

Objevte kraj pod Olympem

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Řecka

Zájezdy do Řecka

Nejbližší volný zájezd odlétá již 3. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/top-muzea-sveta/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024