Zimní palác: reprezentativní sídlo ruských carů a unikátní Ermitráž

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 19899x

Zimní palác byl postaven v letech 1754–1762 jako reprezentativní sídlo ruských carů.

Tip pro vás:

Každý první čtvrtek v měsíci je vstupné do Ermitáže zdarma.

Zimní palác byl postaven v letech 1754–1762 jako reprezentativní sídlo ruských carů. Krátce po založení Petrohradu se město stalo novým hlavním městem Ruska, proto se sem přestěhovala celá carská rodina. Jedná se o reprezentativní budovu postavenou v barokním slohu přímo jako panovnická rezidence.

Historie paláce

Jako oficiální letopočet založení paláce se uvádí rok 1754, stavba trvala 18 let a byla velmi výrazně ovlivněna evropským barokem. Architekt byl Ital opírající se o prvky francouzského rokoka. Jako carská rezidence palác sloužil do roku 1904, kdy se car Mikuláš přestěhoval do Alexandrovského paláce nedaleko Petrohradu.

V období první světové války zde byl špitál. Po socialistické revoluci budova sloužila dočasné vládě, roku 1920 bylo založeno Muzeum revoluce, nyní se v paláci nachází světoznámá galerie nazvaná Ermitáž. Zimní palác spolu s dalšími budovami na Palácovém náměstí tvoří mimořádný architektonický komplex, který navštěvují všichni návštěvníci města.

Zimní palác v číslech

Místní průvodce se pravděpodobně zmíní o tom, že tato budova je vlastně pátý Zimní palác. Ty čtyři předchozí zanikly již v 18 století. V paláci je 1084 místností a 117 schodišť. Směrem od řeky Něvy je široký 210 metrů a vysoký 23,5 metrů. Budova je třípatrová s pestrobarevnou fasádou.

Interiéry paláce

Při prohlídce paláce není možné přehlédnout takové skvosty jako např. Malý trůnní sál nebo Velký trůnní sál. Ve Velkém trůnním sále car přijímal nejvýznamnější návštěvy, bohužel v období Sovětského Svazu byl nábytek v sále rozebrán, pouze na stěně visela obrovská mapa nově vzniklého státu. V současné době už je ale možné obdivovat sál v takové podobě, jakou měl v období svého největšího rozkvětu.

Důležitý je také duchovní význam paláce, neboť pro cara jako pro každého panovníka bylo nezbytné modlit se k bohu. K tomuto účelu byla v paláci vybudována kaple, kterou je také možné si prohlédnout, a ve věži paláce byly umístěny zvony. Kaple je samozřejmě velmi bohatě vyzdobena ikonami a kromě velké kaple je v paláci ještě malá kaple, ve které je nádherná stropní malba zobrazující Ducha svatého.

Z dalších sálů stojí za zmínku např. Vojenská galerie roku 1912, která připomíná vítězství ruské armády nad Napoleonem. Dále je možné obdivovat Alexandrovský sál, ve kterém visí portrét cara Alexandra, nebo různá schodiště. Obecně se interiéry paláce dělí podle stáří na období před a po požáru v roce 1837. Jako v každé rezidenci panovníka zaujmou i koncertní sál, jídelny a mnoho dalšího.

Praktické informace a zajímavosti

Zimní palác se nachází v samém centru města na Palácovém náměstí na nábřeží řeky Něvy. Nejlepší způsob dopravy je metrem na stanici Admirátělskaja, od které půjdete směrem k Palácovému mostu.

V okolí paláce také můžete potkat mnoho koček. Legenda praví, že jsou to všechno potomci kocoura, kterého car Petr I. přivezl z Holandska. Kočky mají svoje pasy a veterinární knížky a jsou místními považovány za specialisty, které očišťují palác od krys.

Palác je pro veřejnost otevřen každý den kromě pondělí od 10:30 do 18:00 hod. Vstupné je cca 600 rublů (2016) včetně Ermitáže, ale také zde je dobře propracovaný sytém slev.

Ermitáž

Ermitáž se nachází přímo v Zimním paláci a je to jedno z největších a nejznámějších muzeí na světě. V Ermitáži můžete najít ty největší skvosty ruské kultury – obrazy, ikony, sochy, portréty… Kdo se zajímá o historii a o umění, určitě by měl toto muzeum světového významu navštívit. Je na takové úrovni jako pařížský Louvre, proto se nedá popsat vše, co se v něm nachází.

Význam těchto památek není možné odhadnout, neboť mají nevyčíslitelnou hodnotu. Každý návštěvník Petrohradu má v podstatě povinnost Zimní palác a Ermitáž navštívit. I když nejste specialisté na galerie a na výtvarné umění, určitě oceníte výjimečnost tohoto místa. Zimní palác je skutečnou rezidencí, kterou obdivují návštěvníci z celého světa, a Ermitáž není obyčejné muzeum, je to Ermitáž.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/zimni-palac/Doporučujeme z Ruska

Nejnovější z RuskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024