Ermitáž: jedno z nejvýznamnějších a nejslavnějších muzeí Ruska

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 25552x

Ermitáž je jedno z nejslavnějších a nejvýznamnějších muzeí nacházejících se na území Ruské federace.

Ermitáž je jedno z nejslavnějších a nejvýznamnějších muzeí nacházejících se na území Ruské federace. Svým významem ale dosahuje mezinárodní úrovně a uznání. Muzeum se nachází v samém centru Petrohradu, přímo v Zimním paláci. Obsahuje obrovské množství sbírek převážně ruských autorů, ale můžeme zde obdivovat i díla zahraničních mistrů. Historie muzea sahá do období carevny Kateřiny Veliké.

Jak to celé vzniklo?

V době vlády Kateřiny Veliké v jednom z křídel paláce vzniklo místo nazvané Malá ermitáž (odvozeno z francouzského slova „ermitage“ značící poustevna nebo obecně nějaké osamělé místo). Carevna do něj dávala své osobní věci, které dostala darem a které považovala za vzácné nebo cenné.

Zvýšení významu tohoto místa se váže k roku 1852, kdy byly sbírky značně rozšířeny a kdy byla tehdy už Carská Ermitáž otevřena veřejnosti. V současné době se jedná o velmi rozsáhlý muzejní komplex v pěti budovách v centru Petrohradu, při čemž ty nejcennější a nejvzácnější díla najdete v Zimním paláci.

Čtení na podobné témaZimní palác: reprezentativní sídlo ruských carů a unikátní ErmitrážPřečíst

Celkově sbírky muzea obsahují asi 3 miliony děl z doby kamenné až po moderní umění. Státní Ermitáž, což je současný oficiální název, patří mezi 20 nejnavštěvovanějších muzeí světa.

Sbírky carevny Kateřiny Veliké

Prvotní myšlenka Ermitáže je z roku 1764, kdy carevna dostala několik set obrazů z Berlína a dalších několik tisíc talířů získala jako splátku dluhu. Vzhledem k tomu, že obrazy byly od velmi slavných autorů, jako např. od Rembrandta nebo Rubense, tyto obrazy uložila do Malé Ermitáže.

V dnešní době je stále možné vidět 96 těchto původních obrazů. Kateřina postupně dodávala další obrazy a cennosti, z nichž se mnoho dochovalo dodnes. Velká milovnice umění získávala dary od politiků z celé Evropy, proto je možné zde obdivovat díla největších mistrů z Německa, Holandska a dalších.

Z důvodu nedostatku místa v Malé Ermitáži bylo nutné postavit budovu Velké Ermitáže. Po smrti carevny se v jejím majetku dochovalo 3996 obrazů.

Další zajímavé sbírky a jejich rozšiřování

Na Kateřinu navazovali další carové, hlavně Alexandr I. a Mikuláš I., kteří sbírky významným způsobem rozšířili. Ermitáž dlouho nebyla veřejně přístupná, dokonce prý Puškin mohl sbírky vidět pouze díky svému příteli, jenž byl blízký synovi cara. Mikuláš I. se tedy rozhodl roku 1852 muzeum otevřít veřejnost, ale již v nové budově.

V té době bylo možné obdivovat díla starých ruských mistrů, dále díla starověkého Egypta, antické památky a středověké sbírky východní i západní Evropy i Asie. Později některá díla byla předána Ruskému muzeu v Petrohradu, ale carské rodiny utrácely velké peníze za to, aby pro Ermitáž koupily díla takových autorů jako např. Leonarda da Vinciho nebo Rafaela Santího.

Rozšiřování sbírek pokračovalo i ve 20. století v období Sovětského Svazu a v nižší intenzitě pokračuje i dnes. Sbírky můžeme rozdělit nejen podle toho, kdy vznikly, ale hlavně podle jejich struktury.

Současné rozdělení sbírek

Významnou součástí muzea je expozice nejstaršího dochovaného umění, které se objevilo na území bývalého Sovětského Svazu. Patří sem třeba keramika nebo bronzové nádoby a kamenné desky z období paleolitu. Sbírka obrazů ukazuje rozdílný vkus jednotlivých carů, můžeme zde najít různé školy i styly – oblíbené jsou rokoko či klasicismus.

Mezi další mimořádně cenné exponáty patří i díla starých evropským mistrů, jako již zmíněných Rembrandta, Rubense a mnohých dalších. Můžete zde obdivovat i historické mince či zbraně.

Praktické informace (2016)

Muzeum se nachází v pěti budovách, které jsou ale umístěny na Palácovém nábřeží a jsou vzájemně propojeny, čímž tvoří ohromný muzejní komplex. Hlavní vchod se nachází v Zimním paláci. Ermitáž se otevírá každý den kromě pondělí, a některých státních svátků v 10.30 a zavírá se v 18 hod., ve středu je otvírací doba prodloužená do 21.30.

Rozhodně se doporučuje zahájit návštěvu v dopoledních hodinách, neboť muzeum je skutečně obrovské a je třeba si na prohlídku vyčlenit několik hodin. A odpoledne bývá celý komplex zaplněný návštěvníky. Nejlepší způsob dopravy je metrem do stanice Admiraltějskaja, od které se velmi snadno dostanete podle ukazatelů ve směru Zimní palác nebo Ermitáž.

Základní vstupné do všech objektů muzea činí cca 600 rublů, ale je možné zakoupit vstupenku pouze do některých objektů popř. pouze do hlavní budovy za cca. 300 rublů. Děti a studenti mají vstup bezplatný, sleva pro důchodce se týká pouze občanů Ruské federace.

Zajímavé je, že vždy první čtvrtek v měsíci je vstup zdarma pro všechny návštěvníky. Je to sice finančně výhodné, ale v tyto dny je muzeum tak plné, že není možné pořádně obdivovat ty největší skvosty, protože hlavně u nich stále postávají davy lidí.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ermitaz/Doporučujeme z Ruska

Nejnovější z RuskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024