Metropolitní muzeum umění: největší muzeum na západní polokouli

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 11922x

Metropolitní muzeum umění, kterému se zkráceně říká Met, patří k předním newyorským atrakcím.

Vyberte si z našich 11 zájezdů do New YorkuZobrazit zájezdy

Metropolitní muzeum umění, kterému se zkráceně říká Met, patří k předním newyorským atrakcím. Aby také ne! Nejen že se jedná o nejvýznamnější muzeum v New Yorku, ale také o jedno z nejnavštěvovanějších muzeí na celém světě a dokonce o vůbec největší muzeum na západní polokouli, které ročně navštíví více než šest milionů lidí.

Nápad na založení velkého muzea v USA, které by se mohlo poměřovat s evropskými muzejními institucemi, se zrodil na druhé straně Atlantiku, v Paříži. Tam se ve druhé polovině 19. století sešla skupina umělců, filantropů a obchodníků vedená právníkem a diplomatem Johnem Jayem, který nadnesl myšlenku vzniku muzea a umělecké galerie v New Yorku.

Bezprostředně po Jayově návratu do Spojených států byla zřízena komise pověřená založením muzea a již v roce 1870 otevřelo Metropolitní muzeum umění poprvé své brány veřejnosti.

Původní budova, ve které instituce sídlila, se nacházela na okraji Central Parku. Jak se však sbírky začaly postupně rozrůstat, vznikla brzy potřeba postavit budovu větší. Dnes muzeum sídlí v působivé neoklasicistní budově s šedivou pískovcovou fasádou z počátku 20. století na Páté Avenue, na tzv. Muzejní míli (Museum Mile).

Muzejní budova byla od svého vzniku několikrát rozšiřována a dodnes jsou přistavována další křídla a výstavní prostory.

Několik muzeí v jednom balení

Rozsáhlé muzejní sbírky dnes čítají více než dva miliony exponátů ze všech kontinentů, které jsou tu návštěvníkům k dispozici na téměř sedmi hektarech výstavních prostor. Metropolitní muzeum zaměstnává více než 2500 lidí a o sbírky se stará 17 kurátorských oddělení.

Jednotlivé části by vydaly na obsáhlá samostatná muzea. Abyste zbytečně neztráceli čas, je dobré si ještě před vaší plánovanou návštěvou rozmyslet, které části muzea chcete vidět. Kromě stálých expozic muzeum nadto pořádá a hostí také poutavé krátkodobé výstavy, o nichž se dozvíte buď v hlavní hale (tzv. Great Hall), nebo ještě venku před muzejní budovou díky reklamním billboardům.

Při vstupu do muzea se můžete navíc rozhodnout, zda si chcete prohlídku organizovat sami nebo zda využijete služeb místních průvodců. Muzeum nabízí v ceně vstupenky komentované prohlídky v angličtině – s průvodcem se můžete vydat buď na prohlídku jednotlivých částí muzea, nebo si případně vybrat prohlídku s názvem „Museum Highlights Tour“, během níž si prohlédnete ty nejvýznamnější exponáty a umělecká díla.

V nabídce jsou také audioprůvodci v několika světových jazycích nebo různě zaměřené muzejní brožurky a tištění průvodci. Kromě toho jsou v Met pořádány také speciální prohlídky určené pro děti a různé akce a workshopy pro nejmladší návštěvníky.

Vyhlídka na střeše a meditační zahrada aneb Kde si v muzeu odpočinout

Během vašich toulek muzeem určitě nezapomeňte navštívit jedno z těch vůbec nejpříjemnějších míst v celé budově, kterým je střešní zahrada („Roof Garden“). Jednak tu budete moci obdivovat sochařské výtvory současných umělců, které jsou pravidelně obměňovány, jednak je tu v létě až do západu slunce otevřený bar, ve kterém si můžete po vyčerpávající prohlídce dopřát osvěžující drink.

A navíc odtud máte působivý výhled na Central Park rozkládající hned pod vámi i na nedaleké panorama mrakodrapů kolem Páté Avenue.

Dalším místem, kde si budete moci odpočinout, je tzv. Astor Court – tichá zahrada pro meditaci. Na konci sedmdesátých let ji vytvořili čínští řemeslníci pomocí starých technik a ručně vyrobených nástrojů, jež se v Číně předávaly z generace na generaci.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Egyptské umění: Místo, které je povinností každého návštěvníka

Podobně jako si žádný návštěvník pařížského Louvru nenechá ujít Mona Lisu, neměl by ani žádný návštěvník Metropolitního muzea umění vynechat křídlo s rozsáhlou sbírkou egyptského umění (Egyptian Collection), která tu patří k těm vůbec nejkrásnějším a nejrozsáhlejším.

Několik tisíc exponátů je uspořádáno chronologicky v bezmála čtyřiceti sálech a obsaženo je období dlouhé více než tři tisíce let, od paleolitu do 8. století. Sály jsou plné archeologických nálezů, artefaktů z egyptských chrámů, fragmentů pyramid, pohřebních plastik, pozůstatků z hrobů, kamenných reliéfů a soch.

Neměli byste minout především vápencovou Pernebovu hrobku z 2. tisíciletí př. n. l. nebo sochy z pohřební svatyně královny Hatšepsut.

Hlavním exponátem je tu však tzv. Denderský chrám umístěný u vodní nádrže v samostatné galerii velikosti hangáru, který patří k povinným zastávkám každého návštěvníka muzea. Pískovcový chrám zdobený reliéfy byl postaven na řece Nil na rozkaz římského císaře a vládce Egypta, Augusta.

Když byla v sedmdesátých letech budována Asuánská přehrada, hrozilo této monumentální starověké památce zničení, a tak byl chrám darován Spojeným státům americkým a posléze rozřezán, dopraven do New Yorku a zde pak kus po kusu znovu postaven.

Evropské malířství: Obdivujte díla starých mistrů i impresionisty

Neméně oblíbenou zastávkou všech návštěvníků muzea jsou sály ve druhém patře věnované evropskému malířství. Cenná díla pokrývající období cca. od 13. do 20. století zahrnují všechny možné mistry výtvarného umění, na které si jen vzpomenete.

Najdete tu díla vlámských malířů jakými byli Rembrandt (muzeum vystavuje přes třicet jeho děl, včetně plátna „Aristoteles s bustou Homéra“, které v 60. letech zakoupilo za tehdy rekordní sumu 2,3 miliony dolarů), Vermeer (včetně jednoho z jeho nejznámějších děl Mladá žena se džbánem na vodu), Brueghel, Rubens nebo Van Dyck.

Nechybí italští renesanční mistři jako Botticelli, Caravaggio, Mantegna nebo Della Robbia. Španělští umělci jsou zastoupeni díly El Greca, Velázqueze nebo Goyi.

Zajímají-li vás spíše novější výtvarná díla, vydejte se do sbírky Evropského malířství a sochařství 19. století, která patří k největším svého druhu na světě. Zde jsou k vidění impresionistická a postimpresionistická plátna od Moneta, Cézanna nebo van Gogha. Uvidíte tu také díla od Pissara nebo Rousseaua a v neposlední řadě také několik soch Augusta Rodina.

Americké křídlo: Washington, Wright i Tiffany

Tzv. Americké křídlo (American Wing) představuje uzavřený svět, ve kterém snadno strávíte celý den. Najdete tu skutečně různorodé exponáty – působivou kolekci amerického malířství, ale také dekorativní předměty, nábytek, repliky obytných interiérů, svítidla od Tiffanyho a mnoho dalších exponátů.

K těm nejcennějším z nich patří především místnost z minnesotského domu světoznámého amerického architekta (a autora budovy Guggenheimova muzea v New Yorku) Franka Lloyda Wrighta, dále notoricky známý obraz George Washingtona překračujícího řeku Delaware od Emanuela Leutze nebo replika místnosti, v níž George Washington slavil svoje poslední narozeniny.

Nenechejte si ujít ani ústřední místnost tohoto křídla, prostranství Charles Engelhard Court v prvním podlaží, z nějž je vidět na Central Park a spatříte tu také nádherné vitráže od Tiffanyho nebo průčelí banky z roku 1824, která kdysi stávala na Wall Street.

Řecké a římské umění: Sbírka „vykradačů hrobů“

Oddělení antického Řecka a Říma (Greek and Roman Art) se rozkládá v 27 sálech, ve kterých jsou k vidění mimo jiné fresky z vily, kterou pohřbila erupce Vesuvu v roce 79, sochy antických bohů a historických osobností, vázy nebo stříbrné předměty.

Bez zajímavosti není to, že velkou část sbírky získal pro muzeum jeho první ředitel L. Palma di Cesnola a exponáty zde vystavené pocházejí často z ilegálních vykopávek od tzv. vykradačů hrobů.

Zbraně a brnění: Kam zamíří všichni malí kluci

Tato ojedinělá expozice zaujme hlavně malé návštěvníky muzea. V oddělení s názvem Zbraně a brnění (Arms and Armor) uvidíte například obrněné artušovské rytíře na koních, japonské obličejové bojové masky, šavle zdobené drahokamy, střelné zbraně, americký revolver Colt či do detailu propracované brnění Jindřicha II. Francouzského z 16. století.

Kostýmní institut: O šatech s hvězdou Sexu ve městě

Oddělení Costume Institute by neměl minout nikdo, koho alespoň okrajově zajímá móda. Desítky tisíc oděvů z období od 17. století do současnosti obsahují mimo jiné krásně zdobené róby z napoleonské éry, kostýmy členů souboru Ruského baletu nebo flitry zdobený suspenzor Davida Bowieho.

Pokud si zapůjčíte audioprůvodce, bude vám o umění odívání povídat newyorská módní ikona, herečka S. J. Parker, představitelka Carrie ze slavného seriálu Sex ve městě.

Hudební nástroje: Obdivujte nejstarší piano světa

Obsáhlá a fascinující sbírka s hudebními nástroji ze všech kontinentů od pravěku po současnost, která poutavě dokumentuje historii hudby. K těm nejzajímavějším exponátům patří vůbec nejstarší zachovalé piano na světě (z roku 1720) nebo sitar ve tvaru páva. Kromě toho tu budete moci obdivovat vzácné renesanční smyčcové nástroje, do detailu vyvedenou dílnu houslaře, africké bubínky nebo píšťaly amerických indiánů.

V Metropolitním muzeu umění si zkrátka přijde na své každý. Kromě výše uvedených nejvýznamnějších sbírek můžete proplouvat například oddělením Umění Dálného východu, v němž uvidíte především exponáty z jihovýchodní Asie. Zvláštní oddělení je tu pak vyhrazeno japonskému i čínskému umění.

Působivá sbírka středověkého umění pokrývá epochu od pádu západořímské říše až do počátků renesance a pokud by vás středověk zajímal více, můžete se navíc vydat do pobočky Met na okraji města, do tzv. Cloisters. Velmi poutavá je také sbírka umění Blízkého východu a islámského umění, obsahující mimo jiné damašský pokoj z 18. století nebo íránské modlitební koberečky.

V muzeu najdete také sbírku evropského užitého umění nebo zvláštní oddělení s exponáty z Afriky, Oceánie a Ameriky. Zavítáte-li tedy během vaší návštěvy New Yorku do Metropolitního muzea umění, vyhraďte si na něj dostatek času a pokuste se objevit alespoň malé střípky z jeho zdánlivě nekonečných sbírek…

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 3 zájezdů

USA (New York)

New York, New York!

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do New Yorku

Zájezdy do New Yorku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/metropolitni-muzeum-umeni/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024