Portsmouth: město královské námořní základny

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 10978x

Město je a bývalo důležitou námořní základnou.

Vyberte si z našich 32 zájezdů do AnglieZobrazit zájezdy

Město je a bývalo důležitou námořní základnou. Rozkládá se na poloostrově Portsea Islands. Město, které se může pyšnit královskou námořní základnou a známou věží Spinnaker Tower. O kterém městě je řeč? O Portsmouthu, městu, ve kterém si již starověcí Římané postavili na severním okraji zátoky pevnost. Strategicky bylo město nejvíce využito za dob Tudorovců a dnes je velkým průmyslovým centrem s přístavem plných lodí, trajektů a fregat.

Royal Naval Base

Jedná se o obrovský komplex královské námořní základny. V komplexu můžete navštívit 3 lodě a stejný počet muzeí.

HMS Warrior

Loď pochází z roku 1860 a jedná se o první britskou pancéřovanou válečnou loď s plachtami i parním pohonem. V 19. století to byla chlouba celé flotily a Anglie. K lodi se dokonce obdivně vyjádřil i Napoleon III. Byla větší než kterékoliv námořní plavidlo v té době. Přes veškerou výzbroj a výbavu se loď nedostala nikdy do otevřeného konfliktu a nemohla tak vyzkoušet svoji sílu. Za celá léta na moři si nevystřelila ani jednou z děla.

Čtení: Zájezdy do Anglie – srovnání a doporučení

HMS Victory

Válečná loď byla poprvé spuštěna na vodu 7. května 1765. Nejslavnější bitvou této lodi je bezesporu slavná bitva u Trafalgaru (21. října 1805), na kterou flotila vyrazila z Portsmouthu již v září (14. 9.) stejného roku. O tři měsíce později se slavně vrátila do přístavu, ovšem s mrtvým tělem samotného admirála Horatia Nelsona, který velel válečné flotile, avšak tragicky zahynul.

Admirál Horatio Nelson byl uprostřed bitvy zasažen francouzským odstřelovačem a o 3 hodiny později, poté, co ho posádka ujistila, že vyhráli, zemřel v podpalubí. Mrtví námořníci byli tradičně svrženi do moře (zabaleni a zatíženi dělovou koulí), ale Horatio Nelson si přál být pohřben v Londýně, proto bylo jeho tělo uchováno do obrovského sudu s brandy, než dorazí na pobřeží Anglie. Admirál Horatio Nelson je pohřben v katedrále sv. Pavla v Londýně.

Mary Rose

Jednalo se o vlajkovou loď Jindřicha VIII., která se v roce 1545 potopila v boji s francouzskými vetřelci u Spithead přímo před očima krále. Na lodi se nacházela posádka čítající na 700 mužů, z nichž většina zemřela. V roce 1982 byl trup lodi vyzdvihnut ze dna moře, kde ležel v nánosech bahna, v rámci velkého projektu byla loď zrekonstruována.

Royal Naval Museum

V Portsmouthu můžete navštívit muzeum, které mapuje celé dějiny námořnictva.

Spitbank Fort

Trajektem se můžete přemístit na 1,5 kilometru vzdálený ostrov, na kterém si prohlédnete ostrovní pevnost postavenou ze žuly, železa a cihel. V pevnosti se nachází více než 50 místností. Na ostrově se nachází 143 metrů hluboká studna, která zásobuje místní pitnou vodou z pramene nacházející se pod mořským dnem.

Spinnaker Tower

Elegantní věž, která je postavena v oblasti bývalých doků a svým vzhledem připomíná luxusní hotel v Dubaji, Burj Al Arab. Slavnostní otevření vyhlídkové věže bylo 18. října 2005. Věž je 170 metrů vysoká, turisté se však dostanou do výšky maximálně 110 metrů. Pokud je krásné počasí, můžete vidět až cca 35 kilometrů daleko.

Čtení na podobné témaSpinnaker Tower: stavba podobná luxusnímu hotelu v Dubaji Burj Al ArabPřečíst

Old Portsmouth

Při procházce starou částí města uvidíte kostel z 12. století Cathedral Church of St. Thomas of Canterbury (Portsmouth Cathedral), Camber („starý přístav“, kam Walter Raleigh přivezl z Nového světa první brambory a tabák) a Round a Square Tower, jež jsou součástí tudorovského opevnění. Na ulici Commercial Rd. 393 můžete obdivovat rodiště spisovatele Charlese Dickense, který je pohřben v Londýně ve Westminsterském opatství.

Southsea Castle

Pevnost, která je postavena na bývalém komplexu opatství. Z této pevnosti pozoroval pravděpodobně Jindřich VIII. potopení své lodi Mary Rose v roce 1545.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 20 zájezdů

Anglie / Velká Británie

Poznejte anglické triumfy

Vyberte si jeden z našich 32 zájezdů do Anglie

Zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd již 27. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/portsmouth/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024