Cheddar: městečko, které dalo světu slavný sýr Čedar

Sabina Rodićová Sabina Rodićová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 30938x

Cheddar je jedinečná vesnička nacházející se v Cheddarské rokli v jihovýchodní Anglii.

Vyberte si z našich 29 zájezdů do AnglieZobrazit zájezdy

Cheddar je jedinečná vesnička nacházející se v Cheddarské rokli v jihovýchodní Anglii. Právě odsud původně pochází jeden z nejoblíbenějších sýrů na světě, Cheddar.

Okolí Cheddarské rokliny se řadí k těm nejznámějším a nejpozoruhodnějším místům v Anglii. Samotná roklina je téměř 400 stop hluboká a tři míle dlouhá a je tedy největší roklinou v Anglii vůbec. Patří k velice oblíbeným přírodním památkám a ročně ji navštíví tisíce nadšených turistů.

Pod povrchem se nachází rozsáhlá síť podzemních jeskyní. Jejich součástí je také jeskyně Gough, která je mezinárodně proslulým archeologickým nalezištěm z období mladého paleolitu. Nejvýznamnějším úspěchem zde bylo nalezení nejstarší britské kompletní kostry.

Domov oficiálně nejlepšího sýru v celé Británii

Sýr ČedarSýr Čedar

Cheddar je malá obec v Sommersetu, která je známá po celém světě díky Cheddarskému sýru, který se zde vyrábí již od 12. století. Jeho nezaměnitelnou chuť si oblíbili již dávno v minulosti angličtí panovníci. Jindřichovi II. zachutnal tento sýr natolik, že jej dokonce jmenoval nejlepším sýrem Británie.

Jako svatební dar obdržela Cheddarský sýr samotná královna Viktorie se svým manželem princem Albertem. Aby se však nestalo, že by si jej v množství dárků nepovšimla, obdržela úctyhodný kousek vážící půl tuny. K výrobě tohoto sýru bylo použito mléka 750 krav.

A jak vlastně vznikl první Cheddarský sýr? 

Jak tomu bývá téměř u většiny novinek – zcela náhodou. Povídá se, že jedna ze služek zapomněla v cheddarských jeskyních mléko, a tak vznikl první pravý Cheddar. Dnes se již tento sýr vyrábí na mnoha místech po celém světě.

Pravou atmosféru si však vychutnáte pouze v originálním místním obchůdku, kde vám ochotný místní prodejce nabídne z několika různých ochutnávek této dobroty. Pokud vás zajímá blíže tradiční výrobní proces Cheddaru, je možné navštívit The Cheddar Gorge Cheese Company, kde je tento sýr dodnes vyráběn.

Pusťte se do vaření s tímto delikátním sýrem.

Čtení: Zájezdy do Anglie – srovnání a doporučení

Krásné okolí s jahodovou stezkou a lazeňským městem Bath

Okolí cheddarské rokle přímo vybízí k turisticeOkolí cheddarské rokle přímo vybízí k turistice

Okolí vesnice je jako stvořené pro pěší turistiku. Nachází se zde velký počet stezek, které jsou vhodné jak pro pěší túry, tak pro cyklistiku. Nejznámější je asi tzv. Strawberry line. Ta byla zbudována roku 1969, původně pod názvem Cheddar Valley Line, sloužila jako vlakové spojení mezi městy Yatton a Witham.

Díky vlakům, které převážely především jahody, se brzy vžil název Strawberry line. Vlaková přeprava osob byla ukončena roku 1963 a o pár let později byla ukončena také nákladní doprava na této lince. Dobrovolníky byla pak tato vlaková trať přebudována a v roce 1983 byla otevřena pro pěší turisty a cyklisty.

Cheddar, nacházející se na jihovýchodu země, má velice výhodnou polohu pro výlety do okolí. V jeho blízkosti se nachází například lázeňské město Bath či přístavní město Bristol. Objevte také tento kousek historické Anglie, nenechte si ujít ochutnávku originálního cheddarského sýru a nechte se okouzlit krásou jihovýchodního cípu země.

Sabina Rodićová

Sabina RodićováExpert Radynacestu.cz

Nejradostnější chvílí v mém životě je cesta do neznámých zemí.

Anglie / Velká Británie

Poznejte anglické triumfy

Vyberte si jeden z našich 29 zájezdů do Anglie

Zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/cheddar/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024