Eton College: prestižní škola nedaleko Windsoru, kterou navštěvovali i princové Harry a William

Martina Kolníková Martina Kolníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 14231x

Škola byla založena králem Jindřichem IV. roku 1440.

Vyberte si z našich 29 zájezdů do AnglieZobrazit zájezdy

Víte, že…

Na této škole studovalo 20 britských premiérů i princové William a Harry?

Není mnoho škol, které by se mohly pochlubit, že jsou alma mater nejen mladých generací příslušníků starodávných šlechtických rodů, ale i 20 britských premiérů nebo královských princů Williama a Harryho.

Škola, která se může pyšnit nejen dlouhou historií, množstvím dávných tradic a pravidel, tradičních uniforem, historických budov, ale také nejmodernějšími učebnami a laboratořemi. Škola, která se nachází v ospalém staroanglickém městečku v blízkosti majestátního královského hradu Windsor a kde plné školné stojí v přepočtu přes milion korun českých. Ano, řeč je o světoznámé chlapecké škole Eton.

Jak to celé vzniklo?

Škola původně vzdělávala 70 nadaných chlapcůŠkola původně vzdělávala 70 nadaných chlapců

Škola byla založena králem Jindřichem IV. roku 1440. Jindřich byl na svoji dobu velice vzdělaný a hloubavý panovník, který založil nejen Eton, ale pokračoval dál založením Kings College v univerzitním městě Cambridge, kam měli absolventi Etonu pokračovat.

V dobách vrcholného středověku se ale vyplácelo být spíše schopným politikem a vojenským stratégem než vzdělancem, a právě to se králi vymstilo. Díky své neschopnosti právě v těchto oblastech on sám skončil v londýnské pevnosti Tower, kde byl pravděpodobně zavražden a celou Anglií na několik desetiletí zmítaly tzv. války růží. 

Každopádně škola prosperovala dále. Původně vzdělávala 70 nadaných chlapců a učebními předměty byla kromě latiny a teologie například také stará řečtina a rétorika. Dodnes na škole existuje 70 tzv. Kings Scholars, kteří jsou vybíráni z těch nejlepších studentů a uchazečů a kterým veškeré výlohy na studium platí škola.

Jak takový život na Etonu kdysi vypadal?

I když Eton je a byl prestižní školou, život zde nikdy nebyl procházkou růžovým sadem. Budíček byl v 5 hodin ráno, následovaly modlitby a o hodinu později už seděli v lavicich a začínalo vyučování. vyučovacím jazykem byla latina. V průběhu dne byla pauza na oběd a hodina navíc odpočinku a her, oblíbený byl například fotbal.

Jinak po zbytek dne probíhalo opět vyučování. Chlapci měli ve škole zajištěné nejen vyučování, ale i ubytování a stravování. Přestupky proti školnímu řádu byly tvrdě trestány. Oblíbeným trestem bylo například opisování latinských hexametrů a pasáží z knih. Běžné však byly i tělesné tresty.

Když byl chlapec potrestán výpraskem rákoskou, bylo mu doporučeno obléci si staré kalhoty, protože rány byly tak silné, že látku roztrhaly. Dnes je už tato forma trestu ale zakázána. Poslední tělesné tresty ale probíhaly ještě roku 1985.

Čtení: Zájezdy do Anglie – srovnání a doporučení

Typické uniformy

Typické uniformyTypické uniformy

Když se městečkem, které je tvořeno jednou hlavní ulicí obklopenou především školními budovami, projdeme v době školního roku, určitě si všimneme uniforem místních studentů. Sice je uniforma povinná na všech britských školách, ale není uniforma jako uniforma!

Studenti Etonu totiž v době, kdy přecházejí mezi hodinami, v jedné ruce zápisníky, v druhé hromadu učebnic, vypadají spíše jakoby si odskočili z opery nebo divadla.

Uniforma se skládá z černého fraku, černé vesty, černobílých, tence pruhovaných kalhot a bílé košile s naškrobeným nákrčníkem. Podobnou uniformu nosí místní studenti už téměř 200 let na všechny školní aktivity s výjimkou těch sportovních.

Slavní absolventi

Takto oděni jsou zachyceni na fotografiích například i britští princové William a Harry, kteří zde studovali. Mezi další slavné absolventy patří například 20 britských ministerských předsedů, mimo jiné i současný premiér Boris Johnson nebo jeho předchůdci David Cameron, Gordon Brown, Tony Blair a další.

Studovali zde ale i slavní herci, jako například Eddie Redmayne, ze spisovatelů George Orwell nebo Ian Fleming, literární otec agenta 007, nebo vévoda z Wellingtonu, slavný vítěz nad Napoleonem Bonaparte u Waterloo. Ten dokonce prohlásil, že napoleonské války byly vybojovány v lavicích Etonu.

To proto, že kdo v armádě něco znamenal, si většinou Etonem prošel a místní drsné podmínky je pro peklo bitevní vřavy ideálně připravily. Běžnou součástí života na škole totiž bývala šikana, která by se dala přirovnat k tomu, co kdysi prožívali mladí muži na vojně. Šikana se ale tehdy nijak neřešila, jak učitelé, tak rodiče věřili, že takto budou alespoň chlapci zoceleni a připraveni na opravdový život po škole.

Současný život na škole

V současnosti na škole studuje okolo 1300 chlapcůV současnosti na škole studuje okolo 1300 chlapců

Dnes bychom ale rákosky a dřevěné lavice s monogramy nalezli spíše v místním malém školním muzeu, které o historii Etonu vypráví. Současní studenti, kterých je každoročně okolo 1 300, studují v nejmodernějších učebnách a laboratořích, na perfektně vybavených sportovištích a hřištích.

Škola jim zajišťuje perfektní podmínky na to, aby se mohli i v rámci všeobecného vzdělání soustředit na to, co jim jde a baví je a aby se případně tomuto oboru posléze mohli věnovat i na univerzitě. Není náhodou, že velká část absolventů Etonu pokračuje na Oxfordu nebo Cambridgi, dvojici nejprestižnějších nejen britských, ale i světových univerzit.

Vyučující se mohou svým studentům stoprocentně věnovat, protože poměr studentů a učitelů je 8:1. Některé předměty jsou povinné jako angličtina nebo matematika, přírodní vědy jako biologie, chemie, fyzika, zeměpis a dějiny. Minimálně dva cizí jazyky, povinná je navíc i latina a většina studentů si přibere i klasickou řečtinu. Další předměty si chlapci vybírají podle toho, z čeho chtějí maturovat a dle svého zájmu. Velký důraz se klade na sport.

Jak vypadá přijímací řízení a kolik to celé stojí?

Kdysi rodiče svého potomka ke studiu na Etonu zapisovali hned po narození, aby mu místo na vyhlášené škole, kde studovaly generace anglické šlechty, zajistili. Dnes naštěstí situace už tak radikální není, i když přijímací proces je pořád přísný. Jedná se o tzv. public school, které fungují na základě školného.

To je placeno rodiči studentů na účet školy. Školné v současné době činí 42 000 britských liber. Existuje však několik stipendijních programů, kdy je nadaným studentům určitá částka odpuštěna, případně skupinka tzv. 70 Kings Scholars, velmi nadaných chlapců, kterým veškeré školné po vzoru zakladatele Etonu hradí škola. Chlapci zde studují od 13 do 18 let, kdy po ukončení většinou pokračují na univerzity.

Přijímací řízení je několikastupňové a zahrnuje písemnou zkoušku z předmětů, které chlapec studoval na předchozí škole. Spolu s výsledky tohoto testu jsou hodnocena i vysvědčení a zprávy z předchozí školy, a pokud tím vším student projde, je pozván na osobní pohovor. Takto si škola zaručí, že se studenty stanou opravdu ti nejlepší.

Martina Kolníková

Martina KolníkováExpert Radynacestu.cz

V každé zemi, kterou jsem navštívila, mě něco okouzlilo a teď to mohu předat dál.

Anglie / Velká Británie

Poznejte anglické triumfy

Vyberte si jeden z našich 29 zájezdů do Anglie

Zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 26. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/eton/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024