Canterbury: Chaucerovo rodiště s krvavou katedrálou

Martina Kolníková Martina Kolníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 13240x

Město se nachází ve východním Kentu a je sídlem Arcibiskupství canterburského.

Vyberte si z našich 34 zájezdů do AnglieZobrazit zájezdy

Víte, že…

Jedním z nejslavnějších rodáků Canterbury je Ian Fleming, autor slavného agenta 007 – Jamese Bonda?

V anglickém městečku na jihovýchodě ostrova to na každém kroku dýchá atmosférou „staré Anglie“. Pojďme se projít středověkými uličkami, navštívit slavnou katedrálu a sídlo arcibiskupa, který tradičně korunuje anglického panovníka.

Kdo by neznal Canterburské povídky od Geoffreyho Chaucera. Pokud přijedete na britské ostrovy tradiční cestou, lodí přes kanál La Manche, určitě toto město neminete.

Zahrada Anglie

Hrabství Kent má velice úrodnou půduHrabství Kent má velice úrodnou půdu

Canterbury se nachází v hrabství Kent, kterému se díky jeho úrodné půdě a příhodným klimatickým podmínkám přezdívá zahrada Anglie. Už od pradávných časů se zde pěstuje ovoce, zelenina, chmel, víno, a dokonce i levandule. Pokud tedy toužíte po návštěvě levandulových políček, ale do Provence se nedostanete, můžete to zkusit v Kentu.

Jeden z typických britských alkoholických nápojů, jablečný cider, je vyráběn právě z produkce místních ovocných sadů. Asi nejznámější sportovní událost v zemi, tenisový Wimbledon, se neobejde bez tradičních jahod se smetanou. Ty vyrostly na farmách v Kentu a každoročně se jich pro tuto příležitost sklidí okolo 35 tun.

Nejsou to ale ledajaké jahody, musí splňovat nejpřísnější podmínky, jako například velikost 25 mm – 45 mm, vyzrálost a dokonalost plodu bez jakýchkoliv kazů a defektů. Takové jahody se smetanou jsou potom vhodné k servírování třeba samotné královně. 

Dějiny města

Oblast byla osídlena už od prehistorických dob, ale první hmatatelné stopy zde zanechali Římané, kteří Canterbury vystavěli jako každé jiné římské město. Ulice byly postaveny v šachovnicovém vzoru, nechyběly římské lázně, forum, amfiteátr a městské vily. S úpadkem římské říše přišel i úpadek Canterbury.

Město se ale rychle vzchopilo a stalo se významným centrem křesťanství především díky sv. Augustinovi, který zde založil klášter a také položil základy první katedrály. Věhlas města postupně sílil a v průběhu celého středověku se jednalo o jedno z nejvýznamnějších poutních míst.

Velkou ránu městu zasadila druhá světová válka a bombardování jihovýchodní Anglie. Zemřelo přes 100 civilistů a velké množství historických budov bylo zničeno, včetně katedrály, která byla vážně poničena.

Čtení: Zájezdy do Anglie – srovnání a doporučení

Katedrála

Canterburská katedrálaCanterburská katedrála

Není náhodou, že nejvýznamnější a nejnavštěvovanější stavbou je právě místní katedrála. Canterbury je místem náboženských poutí už téměř 1400 let a normanská věž katedrály vítá poutníky dnes stejně jako v dobách středověkých. Jedná se o nejstarší, stále používaný kostel ve Spojeném království.

Chrám byl založen už roku 597 sv. Augustinem, který se zároveň stal prvním canterburským arcibiskupem. Od té doby je katedrála sídelním chrámem arcibiskupa, který je nejvýznamnějším církevním hodnostářem. Je to právě on, kdo korunuje nového britského panovníka. Katedrála je jednou z nejlepších ukázek anglické gotiky.

Stavebním materiálem je vápenec z oblasti Caen na severozápadě Francie. Katedrála je místem posledního odpočinku mnoha významných osob. Mezi nejdůležitější patří tzv. Černý princ, Edward z Woodstocku, syn krále Edwarda III., jeden z nejlepších vojenských velitelů své doby.

Spor s králem

Katedrála, kde byl zavražděn Tomáš BecketKatedrála, kde byl zavražděn Tomáš Becket

Městu a katedrále přinesla věhlas poutního místa nechvalně proslulá událost. Katedrála se totiž stala místem vraždy. Král Jindřich II. měl blízkého přítele z mládí, se kterým byl kdysi nerozlučná dvojice. Tomáš Becket se z poměrně obyčejných podmínek vypracoval až na nejvyšší příčky v církevní hierarchii a král jej nakonec dosadil na post arcibiskupa v Canterbury.

Protože si Tomáš uvědomoval, že jeho vzdělání není úplně dostačující, rozhodl se, že o to horlivěji na svém postu bude prosazovat a bít se za zájmy církve a ve svých názorech a rozhodnutích se tím obrátil proti samotnému králi. S takovým vývojem situace ovšem král nepočítal.

Ochladnutí vztahů mezi nimi se stupňovalo, až vyvrcholilo nešťastnou událostí, kdy měl král před svými družiníky ve vzteku zvolat něco ve smyslu: „Jaké to budižkničemy si na svém dvoře pěstuji, kteří dopustí, aby jejich pán byl takto ponižován obyčejným mnichem.“ Královi rytíři to pochopili tak, že král chce, aby jej arcibiskupa zbavili.

Vydali se tedy do Canterbury, kde přímo na půdě katedrály v blízkosti oltáře Tomáše Becketa ubili k smrti. Tak hrozný a násilný akt byl celou tehdejší křesťanskou Evropou okamžitě odsouzen a Becket byl posléze prohlášen za svatého. Katedrála a kaple s Becketovými ostatky se staly vyhlášeným poutním místem.

Geoffrey Chaucer

Autor světoznámých Canterburských povídek o poutnících, kteří putují do místní katedrály navštívit poutní místo zavraždění Tomáše Becketa, byl rozhodně největším středověkým anglickým literátem. Povídky nejenže překonaly zub času, a i pro dnešního čtenáře jsou čtivé a zábavné, ale především krásně ilustrují středověkou každodennost.

Chaucer se v rámci své kariéry stal dokonce i členem anglického parlamentu za oblast Kent a po své smrti byl jako první pohřben v tzv. Koutku básníků ve Westminsterském opatství v Londýně.

Středověké uličky

Středověké městečko s hrázděnými domyStředověké městečko s hrázděnými domy

Labyrint středověkých uliček v samém historickém centru města spolu s dochovanými chrámy a katedrálou se dostaly až na seznam památek UNESCO. I přes vážné poškození města za druhé světové války se velké množství památek zachovalo a centrum opravdu na návštěvníka působí téměř dojmem cesty v čase do středověku.

Kouzelné je okolí řeky Stour, po které se můžete projet v malých člunech. Z vody jsou vidět historické hrázděné domy, anglické zahrady a parky. Navštívit můžeme pozůstatky hradu, který pochází z dob Viléma Dobyvatele, nebo ruiny opatství sv. Augustina. V klášteře hospodařil velice úspěšně řád benediktinů do té doby, než jej zrušil a majetek zabavil král Jindřich VIII.

V jedné z historických budov můžete navštívit atrakci, kde se doslova ponoříte do barevného středověkého světa Chaucerových Canterburských povídek. Ty ožijí díky vyprávění a přednesu kostýmovaných průvodců a herců v krásných kulisách. Můžete navštívit i místo, kde stával kostel sv. Jiří, zničený za 2. světové války, kde byl pokřtěn místní rodák, alžbětinský herec, dramatik a současník Williama Shakespeara, Christopher Marlowe.

Martina Kolníková

Martina KolníkováExpert Radynacestu.cz

V každé zemi, kterou jsem navštívila, mě něco okouzlilo a teď to mohu předat dál.

Anglie / Velká Británie

Poznejte anglické triumfy

Vyberte si jeden z našich 34 zájezdů do Anglie

Zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd již 16. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/canterbury/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024