Wladyslawowo: ráj milovníků rybaření

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 13586x

Turisté mohou v přístavu nasednout na vyhlídkovou loď, která pluje podél pobřeží, zatímco pro milovníky rybolovu je k dispozici výlet za pstruhy.

Vyberte si z našich 3 zájezdů na Helskou kosuZobrazit zájezdy

Patnáctitisícové město Wladyslawowo leží v severopolském vojvodství Pomořansko na jižním pobřeží Baltského moře, v místech, kde se začíná Helská kosa oddělovat od pevniny.

Jeho původní název zněl Vela Ves, neboli Velká ves. Svůj současný název získalo až roku 1938, a to na počest polského krále Vladislava IV. Ten v polovině 17. století nejen potvrdil tehdejší vesnici městská práva, ale kvůli blížícímu se nebezpečí švédské invaze nechal nedaleko městečka vybudovat i velkou obrannou pevnost nesoucí jeho jméno.

V současné době je Wladyslawowo známé jako jedno z přímořských letovisek na polském Baltu a zároveň aktivní rybářský přístav.

Wladyslawowo jako město polského generála

Centrum městaCentrum města

Stejně jako celá Helská kosa a města na ní, plnilo i Wladyslawowo důležitou obrannou funkci při snahách o dobytí a obsazení Polska cizími národy. Jednu z nejdůležitějších rolí sehrála místní obranná pevnost při ochraně před vpádem pruských vojsk v době dělení Polska na konci 18. století.

Wladyslawowo, které bylo nakonec přičleněno k Prusku, utrpělo během bojů velké ztráty, a to zejména na obyvatelstvu. Na konci 18. století zde žilo pouhých 15 rodin. Všeobecný rozmach po vzniku Polska po 1. světové válce se týkal i Wladyslawowa.

Největší zásluhu na tom měl generál polského vojska Józef Haller, který byl fascinován místní přírodou a krajinou. Ve Wladyslawowě zakoupil významnou část pozemků a začal s výstavbou malého městečka. Díky malebné krajině, blízkosti moře a pláží mělo toto město jedinečné předpoklady k tomu, aby se stalo léčebným centrem. Za návštěvu zde stojí malá dřevěná vila s muzeem, zvaná Hallerovka. Ta sloužila k odpočinku samotnému generálovi.

Díky rozsáhlé a velkolepé výstavbě začalo být Wladyslawowo ve 20. letech 20. století vyhledáváno polskými vyššími vrstvami. Za odpočinkem se sem sjížděli příslušníci armády, ale i spisovatelé, hudebníci a malíři – tehdejší „varšavská smetánka“. Současnou podobu nese Wladyslawowo od 60. let 20. století, kdy zde proběhla rozsáhlá přestavba.

Turistické atrakce Wladyslawowa

Místní plážeMístní pláže

Kromě Hellerovy vily je pro Wladyslawowo typický přístav. Jeho současná podoba pochází ze 30. let 20. století, kdy byl jedním z největších rybářských přístavů polského Baltu. S ohledem na množství lovených ryb, člunů a chladicího vybavení to o něm platí dodnes. Turisté mohou v přístavu nasednout na vyhlídkovou loď, která pluje podél pobřeží a pro milovníky rybolovu je k dispozici výlet na pstruhy.

Nedaleko rybářského přístavu stojí Rybářský dům. Původně měl sloužit jako hotel pro rybáře a jeho budova je typickou ukázkou socialistického realismu 50. let 20. století. V současné době je sídlem Městského úřadu a první patro je zpřístupněno veřejnosti. Ke zhlédnutí je zde výstava místního kašubského řezbářství a z věže je úžasný výhled na Baltské moře a Helskou kosu.

Wladyslawowo a jeho přístavWladyslawowo a jeho přístav

Klenotem místní architektury je kostel Nanebevzetí Panny Marie ze 60. let 20. století. Kostel má unikátní tvar a jeho vitráže jsou považovány za jedny z nejkrásnějších a nejkvalitnějších na světě.

Od kostela snadno dojdete do Aleje sportovních hvězd. Jedná se o chodník slávy s hvězdami v dlažbě, jediný svého druhu v Polsku. Od roku 2000 jsou zde každoročně zasazovány mosazné hvězdy se jmény slavných polských sportovců. Na stejné ulici byl v roce 2014 postaven pomník „Koruna Himálají“. Čtrnáct kamenných desek symbolizuje čtrnáct osmitisícovek. Má připomínat všechny Poláky, kteří dokázali těchto vrcholů dosáhnout.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Polsko (Helská kosa)

Seznamte se... Helská kosa

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů na Helskou kosu

Zájezdy na Helskou kosu

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 9. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/wladyslawowo/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaPřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2024