Malbork: Největší cihlová stavba na světě má silný příběh... s českou stopou!

Jiří Toman Jiří Toman, Expert Radynacestu.cz Vydáno 27. 3. 2019 • Přečteno 45184x

Patří k nejnavštěvovanějším místům v Polsku, přesto jej Češi ještě tak úplně neobjevili. A to v jeho historii hráli velkou roli. Jakou? Čtěte!

Vyberte si z našich 5 zájezdů do PolskaZobrazit zájezdy

Pomořské vojvodství, které je ze všech 16 polských vojvodství nejseverněji položené, nabízí spoustu zajímavých míst, která byste během své návštěvy neměli vynechat. Jedním z nich je bezpochyby čtyřicetitisícové město Malbork, ležící na řece Nogat, přibližně hodinu jízdy na jihovýchod od Gdaňsku.

Hlavní dominantou města je stejnojmenný hrad, který se rozkládá na ploše přes 21 hektarů a je jedním z největších hradů na světě a zároveň největší cihlovou stavbou na světě. Hrad Malbork se skládá ze tří částí – Nízkého, Středního a Vysokého hradu a patří k nejnavštěvovanějším místům v Polsku.

Historie s výraznou českou stopou

Stavba hradu začala po roce 1280Stavba hradu začala po roce 1280

Stavba hradu začala po roce 1280, okolní osada dostala v roce 1286 městská práva. Vlastníkem hradu byl Řád německých rytířů, který byl v té době jedním z úhlavních nepřátel polského státu. Pro hrad byl důležitý rok 1309, kdy bylo rozhodnuto o přesunutí sídla velmistra Řádu německých rytířů z Benátek právě na Malbork.

Hrad byl sídlem velmistrů do roku 1457 a byl tehdy rozšířen a přebudován. Malbork byl v té době několikrát obléhán, ale nebyl nikdy dobyt, dokonce ani po bitvě u Grunwaldu v roce 1410, ve které Řád německých rytířů utrpěl porážku od polsko-litevské koalice. Řád postupně ztrácel na síle, a protože dlužil peníze žoldnéřským vojskům, která tvořila téměř dvě třetiny jeho armády, musel hrad v roce 1454 předat do zástavy.

Prvním zástavním držitelem Malborku se stal český hejtman Oldřich Červenka, který se stal i starostou města. I přes slib velmistrovi se Červenka v roce 1457 rozhodl hrad prodat polskému králi Kazimírovi IV. Jagellonskému za 190 000 uherských florénů (společně s hrady Tczew a Ilawa).

Málem byl smazán z povrchu země

V areálu hradu byla v té době umístěna kasárnaV areálu hradu byla v té době umístěna kasárna

Hrad zůstal v polských rukou až do roku 1772, kdy došlo k prvnímu dělení Polska. V areálu hradu byla umístěna kasárna, později třeba i tkalcovské dílny; hradební opevnění se začalo rozebírat pro výstavbu domů ve městě, a dokonce existoval plán na úplné zboření Malborku.

Po apelu mladého básníka Maxe von Schenkendorfa v roce 1803 vydal tehdejší pruský král dekret, který nařizoval ukončit demolici hradu a naopak naplánovat jeho obnovu. V letech 1882–1921 probíhaly hlavní rekonstrukční práce pod vedením německého architekta Conrada Steinbrechta.

Na konci druhé světové války došlo k největšímu poničení Malborku, během dvouměsíčních bojů mezi německou a sovětskou armádou bylo zničeno více než 50 % hradu a také podstatná část historického centra města.

Zatímco zbytky historického centra Malborku byly rozebrány a použity jako stavební materiál na novou výstavbu velkých polských měst (hlavně Varšavy), hrad Malbork byl oproti původním plánům od demolice ušetřen a v podstatě dodnes probíhá jeho rekonstrukce.

Čtení: Zájezdy do Polska – srovnání a doporučení

Současnost a informace pro návštěvníky

Na prohlídku hradu si nechejte dostatek časuNa prohlídku hradu si nechejte dostatek času

V Malborku sídlí od roku 1961 hradní muzeum, v roce 1997 byl pak hrad zapsán na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Hrad ročně navštíví přes 600 000 lidí z celého světa. Drtivou většinu návštěvníků tvoří Poláci, ve velkém sem jezdí i lidé z Německa, Ruska nebo Litvy.

V poslední době však postupně na Malbork nalézají cestu i Češi. Prohlídku můžete absolvovat ve skupině s místním průvodcem, případně individuálně s audioguidem. Prohlídka hradu zabere cca 3–4 hodiny. V areálu je umístěno několik různých expozic věnujících se především historii hradu, ale naleznete zde také jantarové sbírky.

V průběhu roku se na Malborku pořádají i různé akce, koncem července se zde každoročně koná rekonstrukce obléhání Malborku z roku 1410, které se účastní řada lidí z Polska i ze zahraničí.

Kromě toho mohou návštěvníci zhlédnout rytířské turnaje, koncerty, ukázky středověkých řemesel apod. Po prohlídce zámku doporučujeme projít se po okolních krámcích se suvenýry a přejít přes most přes řeku Nogat. Odtud si užijete úchvatný výhled na panorama Malborku.

Jiří Toman

Jiří TomanPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Polsko

Za zážitky do sousedství

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Polska

Zájezdy do Polska

Nejbližší volný zájezd již 5. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/malbork/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024