Skanzen Slovanů a vikingů: unikátní muzeum v přírodě v Polsku

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 16. 10. 2017 • Přečteno 15536x

Uvidíte zde i jakési předchůdce strážních věží, odkud obránci vesnice vyhlíželi nepřítele.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do PolskaZobrazit zájezdy

Pokud se řekne Wolin, asi málokterý Čech bude vědět, ve kterém státě se toto město nachází. A pokud už správně řekne, že v Polsku, bude to zřejmě jediné, co odpoví. Přitom Polsko je náš severní soused a je velká škoda, že o něm víme tak málo. Město Wolin leží na severozápadě země asi 40 km od hranic s Německem a necelých 20 km od pobřeží Baltského moře.

V okolí můžete navštívit zajímavá a krásná místa, jako je Štětín, Svinoústí či Mezizdroje. Během jedné hodiny je možné autem přejet na známý německý poloostrov Usedom, kde poslední dobou stále častěji tráví Němci dovolenou.

Město Wolin jako významné místo Polska

Skanzen se nachází na Volyňském ostrověSkanzen se nachází na Volyňském ostrově

Wolin, česky se nazývá Volyň, je největším městem stejnojmenného poloostrova, který je součástí západomořského vojvodství. Ve městě sice žije pouze necelých 5 000 obyvatel, ale přesto se jedná o významné místo v Polsku, neboť tudy prochází hlavní silnice i železnice spojující Štětín se Svinoústím. V raném středověku bylo v těchto místech zřejmě největší slovanské hradiště na území současného Polska.

Na okraji města potom najdeme Wolinskou kepu, což v češtině znamená Volyňský ostrov. Ten je sice velice malý (na délku měří 0,7 km a na šířku pouze 0,25 km), ale má velmi zajímavou historii. S městem je spojen jedním mostem a prochází jím Zámecká ulice. Na tomto malém ostrůvku se nachází ptačí rezervace, ale hlavním lákadlem pro turisty je skanzen Slovanů a vikingů.

Největší zajímavosti o skanzenu

Konají se zde různé akce a festivalyKonají se zde různé akce a festivaly

Jedná se o klasické muzeum v přírodě, jakých můžeme najít v Evropě mnoho. Vzhledem k rozloze ostrova se nemůže rozrůstat, ale na rozdíl od jiných skanzenů zde najdete informace o životě vikingů, což už tak běžné není. Hlavními stavbami jsou původní obydlí obou etnik, která se samozřejmě od sebe liší. Zjednodušeně řečeno, vikingové byli zvyklí na zimu, proto jsou jejich chatrče více odolné mrazům.

Najdete zde i jakési předchůdce strážních věží, odkud obránci vesnice vyhlíželi nepřítele. Velmi zajímavé jsou ukázky vikingských lodí či slovanských masek. Je zde možné se do podrobností seznámit se životem těchto etnik, kdy každé obydlí je trochu jiné, přizpůsobené tomu, kdo v něm přebýval. Můžete zde obdivovat dobové oblečení, vojenskou výstroj a výzbroj či se dozvědět něco o tehdejší kuchyni.

Často se zde konají různé akce a festivaly, které ukazují rozličné události důležité v životě tehdejších obyvatel.

Čtení: Zájezdy do Polska – srovnání a doporučení

Jak se tam dostat?

Jak se dostat ke skanzenu?Jak se dostat ke skanzenu?

Nejlepším způsobem, jak se do skanzenu dostat, je vlastním autem nebo autobusem s organizovanou skupinou. Druhá varianta je určitě pohodlnější, neboť autem musíte přejet přes celé Polsko a stav silnic ve směru na sever ani disciplína polských řidičů nejsou příliš dobré.

Můžete jet ze Štětína směr Swinoujscie (česky Svinoústí) do města Wolin, ve kterém jistě nezabloudíte. Bez problémů se sem dostanete i vlakem, i když úroveň polských drah je také o něco nižší než u nás. Pokud se budete v těchto místech pohybovat, určitě toto místo navštivte.

Praktické informace

Skanzen je otevřen denně od dubna do prosince od 10.00 hod. do 16.00 hod. V červenci a v srpnu se zavírá až v 18.00 hod. Nezlevněné vstupné stojí 10 PLN, skupina větší než 10 účastníků má slevu – 8 PLN/osoba. Děti od 5 let, studenti a důchodci mají také slevu, děti do 5 let mohou celý areál projít zdarma.

Je možné si za 30 PLN objednat průvodce, což může být užitečné. Sice si můžete prostor projít sami, ale pokud se vám bude cca hodinu věnovat odborný průvodce, dozvíte se daleko více zajímavých informací.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Polsko

Za zážitky do sousedství

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Polska

Zájezdy do Polska

Nejbližší volný zájezd již 5. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/skanzen-slovanu-a-vikingu/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024