Svinoústí: kouzelné přístavní a lázeňské městečko v Polsku

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 10. 2017 • Přečteno 43206x

Již od roku 1887 zde fungují i lázně a město se tak prezentuje nejen jako přístavní, ale i jako lázeňské centrum.

Vyberte si z našich 5 zájezdů do PolskaZobrazit zájezdy

Svinoústí, v polštině Swinoujščie, je město na severozápadním okraji Polska. Jedná se o přístavní a lázeňské centrum v Západopomořanském vojvodství položené na třech ostrovech – Usedom, Volyň a Karsibór. Na katastru města se nachází ještě 44 malých neobydlených ostrůvků. Ústí zde do Baltského moře řeka Svina, jejíž ústí je natolik široké, že tudy mohou proplouvat velké námořní lodě do nedalekého Štětína.

V současné době má město přes 40 000 obyvatel a ačkoli u českých turistů není příliš známé, má co nabídnout.

Moře, které znají Češi z minulosti

Oblíbené plážeOblíbené pláže

Jeden z ostrovů, na kterém se město nachází, se jmenuje Usedom, který z větší části náleží Spolkové republice Německo. Na tomto ostrově trávilo mnoho Čechů dovolenou v době, kdy nebylo snadné cestovat. Většina našich turistů preferuje teplejší jižní moře, ale i u Baltu na severu Polska naleznete krásné pláže a města s výbornou infrastrukturou pro turisty.

Moře je sice chladnější, ale v posledních letech někteří turisté mění své zvyky a vybírají si trochu volnější pláže a také místa, kde teplota vzduchu nepřesahuje 40 stupňů, na což je Svinoústí, resp. celý polský Balt úplně ideální. Nádherná pláž se svažuje velice mírně a koupání je zde vhodné i pro malé děti.

Děti zde také určitě budou obdivovat množství medúz, kterými se to v blízkosti pláží jen hemží. Není třeba se jich ale obávat, jedná se o druh, který není nebezpečný. Moře nabízí výborné sportovní vyžití a na své si zde přijdou i rybáři. Výhodná je i poloha města, neboť sem připlouvají trajekty z Německa i ze Skandinávie.

Památky, které musíte navštívit

Fotogenický majákFotogenický maják

Zřejmě nejzajímavější pro turisty je zdejší maják, postavený v letech 1854 - 57. Je nejvyšší v celém Polsku, a hlavně je přístupný veřejnosti. Měří téměř 65 metrů a je zcela nepřehlédnutelný. Nenachází se sice přímo v centru města, ale rozhodně stojí za to se k němu vydat, protože výhled odsud je úchvatný.

Ve městě ale není pouze tento „historický“ maják. O něco mladší (z konce 19. století) je maják ve tvaru větrného mlýna. K němu dojdete jednoduše při procházce po pláži. Také patří mezi největší památky ve městě. Svinoústí je významným přístavním městem, proto se návštěvníkům doporučuje se k přístavu podívat. Zajímavé jsou obrovské vlnolamy, které chrání lodi pohybující se v přístavu. Východní vlnolam má délku 1 400 metrů.

Již od roku 1887 zde fungují i lázně a město se tak prezentuje nejen jako přístavní, ale i jako lázeňské centrum. Tryskají zde minerální prameny obsahující solanku s bromidem, jodidem a sodíkem. Jejich léčebné účinky jsou vhodné hlavně pro ortopedické, neurologické, revmatologické pacienty. Dále se zde léči cévní problémy a obezita.

Naleznete zde léčebné domy z první poloviny 20. století, které byly postaveny ještě v období, kdy město náleželo Německu a jezdili sem bohatší Němci. Hezký je i lázeňský park, ve kterém botanici najdou zajímavou vegetaci. Ti, kteří se botanikou nezabývají, zde mohou v klidu posedět a odpočinout si.

Jelikož oblast západního Pomořanska v minulosti často měnila nejen vládce a náležela různým státům (Pomořansko, Německo, Švédsko), bylo téměř v celé historii města nutné mít dobrý obranný systém. O toto strategické místo měly zájem všechny státy v okolí. Opevnění byla postavena na obou březích řeky Sviny a ta, která se zachovala, jsou v dobrém stavu a je možné je navštívit.

Jedná se o tzv. forty, které jsou téměř stále otevřené a určitě stojí za to se do nich podívat. Největší součástí opevnění je však Andělská pevnost z období druhé světové války. Pokud se na ni podíváte, zřejmě vám připomene Hadriánův hrad v Římě, jenž byl pro stavbu Andělské pevnosti vzorem. Po válce byl areál využíván sovětskou armádou a nyní zde naleznete vojenský skanzen.

V budově staré radnice můžete navštívit muzeum rybolovu nebo expozici ukazující historii města. A není třeba zdůrazňovat, že stejně jako v každém jiném polském městě i ve Svinoústí naleznete několik kostelů.
Město, které je navštěvováno hlavně turisty z Polska a z Německa, nabízí vše, co turista vyžaduje.

Samozřejmostí je nespočet restaurací nabízející mořské plody i typickou polskou kuchyni. Je zde i spousta luxusnějších i levnějších ubytovacích kapacit.

Čtení: Zájezdy do Polska – srovnání a doporučení

Výlety do okolí

MezizdrojeMezizdroje

Tak jako na většině mořských pobřeží je i zde rovina, která přímo vybízí k cykloturistice. Můžete při nenáročných vyjížďkách vidět Balt z trochu jiných úhlů a také se pokochat nádhernou přírodou. Jen několik kilometrů od města jsou německé hranice a ostrov Usedom, který je spolu s Rujánou nejvyhledávanějším místem německého Baltu.

Milovníci ptactva mohou navštívit ostrov Karsibór, kde najdete ptačí rezervaci mezinárodního významu. Nabídka výletů do okolí je široká, lze navštívit nedaleký Štětín, město Volyň či slavné lázeňské město Mezizdroje.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Polsko

Za zážitky do sousedství

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Polska

Zájezdy do Polska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 5. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/svinousti/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024