Mezizdroje: malebné lázeňské městečko na pobřeží Baltského moře

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 16. 10. 2017 • Přečteno 35804x

Historie města je velmi dlouhá a datuje se až ke 13. století.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do PolskaZobrazit zájezdy

Mezizdroje (v polštině Miedzyzdroje) je malé lázeňské městečko na pobřeží Baltského moře, které zatím není českými turisty objevené. Na polském pobřeží jsou známé oblasti, jako je Gdaňsk, Sopoty nebo poloostrov Hel, které jsou v létě plné návštěvníků, ale rozhodně to nejsou jediná zajímavá místa v Pomořansku.

Město Mezizdroje leží na ostrově Volyň, který je odsud spojený mostem s německým poloostrovem Usedom pár desítek kilometrů. Žije zde asi 5 000 obyvatel, ale tento počet je zavádějící, neboť v létě sem jezdí mnoho polských turistů.
Mezi největší lákadla města patří 2 km dlouhá promenáda, 300 metrů dlouhé přístavní molo, a hlavně se zde pravidelně koná polský filmový festival.

Pár slov o historii města

Místní moloMístní molo

Historie města je velmi dlouhá a datuje se až ke 13. století. Několik staletí se jednalo pouze o menší vesnici, která podle politické situace náležela buď k Pomořansku, k Prusku či ke Švédsku. Mimořádně důležitá jsou ale 30. léta 19. století, kdy se tato bezvýznamná vesnička přeměnila v lázeňské sídlo.

V průběhu 19. století se již Mezizdroje prezentovaly jako lázeňské město s pravidelným provozem. Byly zde vystavěny lázeňské domy a bohatí měšťané ze Štětína si zde začali stavět luxusní vily. Místo bylo oblíbené i u německé smetánky, proto zde dosud můžeme najít dochované vily berlínských rodin, které sem jezdily do lázní.

Zajímavostí je, že roku 1850 mělo město 317 obyvatel, ale lázeňských hostů zde pobývalo na 500. Došlo tedy k velkému rozvoji města, bylo postaveno visuté molo, které ale o něco později zničil příliv. Jelikož v 19. století město patřilo Prusku, byl zdejší kostel, postavený roku 1862, založen jako protestantský.

Německý císař Fridrich III. si toto místo oblíbil a nechal zde postavit přístaviště, neboť zde se svou rodinou pobýval a léčil se. Lázně se stále rozrůstaly, před druhou světovou válkou se průměrný počet hostů za rok pohyboval kolem 20 000, i když obyvatel bylo pouze kolem 4 000. Po válce Mezizdroje připadly Polsku a roku 1947 se staly městem.

Odpočinek ve městě

PlážPláž

Tak jako v každém městě i zde se nacházejí historické památky, z nichž nejvýznamnější je uvedený protestantský kostel, jinak ale Mezizdroje žijí svým poklidným životem. Návštěva tohoto městečka v žádném případě není o běhání po památkách, ale o odpočinku a relaxaci. 

Téměř povinností každého návštěvníka je projít se po 2 kilometry dlouhé promenádě, na které kromě hezkých výhledů na moře a restaurací, kaváren či obchůdků najdete také otisky rukou slavných polských osobností.
Jsou zde také rozsáhlé pláže, které navštěvují hlavně polští turisté. Moře pochopitelně není tak teplé jako ve Středomoří či u Jadranu, ale na druhou stranu zde nebývají úmorná vedra a opalování při lehkém chladném vánku bývá leckdy příjemnější.

Další zajímavostí města je molo, které je dlouhé 300 metrů. Při procházce kolem moře si můžete s místními prodejci či s jinými turisty přátelsky popovídat. Obyvatelé si zatím zahraničních turistů váží, protože jich zde není mnoho. A když už přijedou, tak jsou to většinou Němci nebo Švédové.

A příjemné je i posadit se do některé z nesčetných kavárniček či restaurací a dát si čerstvě ulovenou rybu či mořské plody. Dají se zde ochutnat i typická polská jídla, jako např. žurek či bigos. Ani místní piva a vína nejsou špatná a k posezení na promenádě prostě patří.

Čtení: Zájezdy do Polska – srovnání a doporučení

Filmový festival

Když se zde koná filmový festival, jedná se o velkolepou událost. V dřívějších dobách existoval slavný hudební festival v Sopotech, ale Festival hvězd, jak se Poláci o filmovém festivalu v Mezizdrojích vyjadřují, je svým významem spíše srovnatelný s tím karlovarským.

Po vzoru Beverly Hills při slavnostním ukončení hvězdy pokládají na promenádu své dlaně, jejichž otisky tam zůstávají. První festival se konal roku 1996 a své otisky na promenádě hvězd zanechalo už přes 1 000 umělců. A jen pro zajímavost, ceny vstupenek na jednotlivá filmová představení se pohybují kolem 40 - 50 PLN.

Výlety do okolí

Ochutnejte místní specialityOchutnejte místní speciality

Kromě toho, že se zde můžete procházet po pobřeží a koupat se, máte na výběr daleko více aktivit. Vzhledem k rovinatému terénu je okolí vhodné na cykloturistiku i pro ty, kteří nejsou příliš vytrvalými cyklisty. Dále můžete navštívit města v okolí, jako je Štětín nebo Svinoústí či skanzen Slovanů a vikingů v nedaleké Volyni.

A kdo preferuje spíše přírodu, určitě by měl navštívit nedaleký Wolinský národní park. V něm žije mnoho divokých zvířat, zejména velkých savců, jako jsou jeleni, bizoni, jezevci, kuny, zajíci či vzácný druh lasic. Vyskytuje se zde dokonce několik druhů netopýrů. Volyňský ostrov, který se nachází v části Polska nazvané Západní Pomořansko, rozhodně stojí za návštěvu.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Polsko

Za zážitky do sousedství

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Polska

Zájezdy do Polska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 5. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/mezizdroje/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024