Štětín: málo známá perla Polska

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 4. 10. 2017 • Přečteno 41222x

Uprostřed Štětína najdete malebné náměstí, které svou architekturou připomíná ostatní centrální náměstí polských měst.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do PolskaZobrazit zájezdy

Štětín (v polštině Szczecin) je jedno z největších a nejvýznamnějších měst Polska. Jedná se o obrovský přístav a bývalé hanzovní město, které se nachází téměř na břehu Baltského moře. Ačkoli je Štětín námořní přístav, neleží přímo na mořském pobřeží, nýbrž nedaleko ústí Odry do Baltu. V těchto místech je už řeka tak široká, že po ní mohou plout i velké lodě.

Štětín ale není pouze klasickým přístavním městem, kde najdete jen nepořádek a bary pro námořníky. Město nabízí turistům velké množství památek a zážitků. Jedinou jeho nevýhodou je, že kromě severovýchodní části Německa je všem ostatním návštěvníkům docela vzdálený. Kdo se ale rozhodne město navštívit, je příjemně překvapený tím, co všechno zde uvidí. Není to žádné maloměsto, žije zde téměř půl milionu obyvatel.

Historie města

PřístavPřístav

Informace o hradu a rybářské vesnici jsou už z 9. století. Nejdůležitějším rokem v historii města je rok 1243, kdy Štětín získal městská práva. Od té doby se stále rozrůstá. Již ve 13. století vstoupil do spolku hansa. Tento spolek sdružoval města provozující dálkový obchod a pomáhal jim prosazovat své obchodní zájmy jak vůči svému panovníkovi, tak vůči ostatním zemím.

Později se Štětín stal sídelním městem celého Pomořanska (severu současného Polska). Na přelomu 17. a 18. století byl obsazen Švédy a později Prusy. V období druhé světové války byl, tak jako většina Polska, velmi poničen.

Prohlídka města

Moderní budovy ve městěModerní budovy ve městě

Ačkoli toto město pro nás většinou není tak známé jako např. Krakov nebo Vratislav, památek je zde obrovské množství. Uprostřed Štětína najdete malebné náměstí, které svou architekturou připomíná ostatní centrální náměstí polských měst. Celé Staré Město je vystaveno ve svahu, což působí v severní částí Polska dost netypicky.

Dominantou města je zámek pomořanských knížat z 15. století, který vás jistě překvapí svou mohutností. V areálu zámku je možné navštívit i zámecké muzeum a nedaleko od hlavní budovy pak sídlí Národní muzeum. Ze zámeckého balkonu se nabízejí nádherné pohledy na řeku Odru či na Věž sedmi plášťů, jedinou dochovanou součást původního městského opevnění. Brána pruské cti, nacházející se na protější straně ulice, je o něco mladší, ta byla postavena Švédy.

Další památkou, která určitě stojí za vidění, je kostel sv. Petra a Pavla, který se nachází severně od zámku. Jedná se o obrovskou pozdně gotickou stavbu. Významné gotické chrámy v Polsku bývají téměř vždy cihlové a ani tento není výjimkou.

Když půjdete ještě o trochu dále od zámku, dojdete na ulici Waly Chrobrego, která je o hodně mladší (z počátku 20. století). Najdete zde zajímavé skvosty moderní architektury a několik budov, které stojí za shlédnutí. Jednou z nich je např. Námořní muzeum. Kromě sbírek je ze zdejší terasy i hezký výhled na přístav.

Z dalších památek stojí za zmínku pozdně gotický Loitzův dům či barokní budova bývalé radnice. V současné době zde sídlí Muzeum historie Štětína. A jako v každém velkém polském městě se i zde nachází katedrála. Je zasvěcena sv. Jakubovi, a i když byla za války téměř úplně zničena, podařilo se ji zrekonstruovat a vrátit jí původní vzhled. Ze sakrálních památek je dobré navštívit ještě kostel sv. Jana, což je gotický kostel založený františkány.

Kdo není příznivcem procházek po architektonických skvostech, může se jen tak toulat Starým Městem a prohlížet si nádherné domy různých uměleckých směrů. A samozřejmě je možné posadit se do některého z nesčetných barů či restaurací a vychutnávat si kouzlo tohoto města, které zatím není plné turistů.

Místní restaurace nabízejí různé speciality světové i polské kuchyně, je zde možné ochutnat čerstvé ryby ulovené z Baltu nebo takové polské speciality, jako je polévka zvaná žurek či klasiku polské kuchyně, slavný bigos.

Čtení: Zájezdy do Polska – srovnání a doporučení

Praktické informace

Ve Štětíně, tak jako v celém Polsku, se není třeba ničeho obávat. Platí zde stejná pravidla jako jinde v Evropě. Když nebudete v noci chodit po úzkých přístavních uličkách a v přeplněných obchodních centrech a tržnicích budete hlídat peněženku, nemusíte se ničeho obávat. Ceny jsou zde srovnatelné s Českou republikou, v porovnání s Krakovem je Štětín o trochu levnější.

V obchodech najdete vše potřebné a suvenýry s dominantou města či s nápisy Szczecin najdete také všude. Sice se přímo ve městě nevykoupete v moři, ale nemusíte jezdit příliš daleko, abyste to zvládli. Moře je chladnější než např. Jadran, ale ve vedrech je osvěžení příjemnější. Štětín a jeho okolí nabízí turistům prakticky všechno.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Polsko

Za zážitky do sousedství

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Polska

Zájezdy do Polska

Nejbližší volný zájezd již 5. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/stetin-malo-znama-perla-polska/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024