Hel: vyhledávaný milovníky vojenských opevnění a rekreace

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 30459x

Hel byl založen již na konci 12. století a byl znám jako osada, která zbohatla díky obchodu se sledi.

Vyberte si z našich 3 zájezdů na Helskou kosuZobrazit zájezdy

Malebné město Hel se nachází na špičce Helské kosy, úzkého poloostrova, který nese jeho jméno. Leží 33 kilometrů od polské pevniny a geograficky náleží k severopolskému vojvodství Pomořansko.

Hel byl založen na konci 12. století a byl znám jako osada, která zbohatla díky obchodu se sledi. Jelikož je poloostrov Helská kosa tvořen převážně písečnými plážemi a dunami, je velmi náchylný k erozi. Z tohoto důvodu byl původní Hel v 15. století přestěhován na bezpečnější místo o 1,5 kilometru dál, kde stojí dodnes.

V současné době je Hel vyhledávaným turistickým cílem. Míří sem milovníci pláží s jemným bílým pískem a znalci vodních sportů, a v neposlední řadě fanoušci opevnění a vojenské historie.

Z rybářské osady nejnavštěvovanějším letoviskem v okolí

Odpočívadla na pláži v HeluOdpočívadla na pláži v Helu

V dnešním městě, které je oproti tomu původnímu o 1,5 km dále ve vnitrozemí, byl postaven kostel svatého Petra, patrona rybářů. Proč byl kostel zasvěcen právě jemu, je u významné rybářské osady soupeřící svým bohatstvím i s vedlejším Gdaňskem, nasnadě.

Na začátek 15. století byl Hel velmi dobře občansky vybaven. Ve městě bývala nemocnice, radnice, dvě tržiště a několik ubytovacích zařízení pro návštěvníky.

Poté, co byl v Helu vybudován velký rybářský přístav, zažilo město nejen rozkvět obchodu, ale i příliv turistů. Ti se sem plavili na jednodenní výlety lodí z Gdaňsku a Sopot a na konci 19. století už měl Hel renomé vyhledávaného přímořského letoviska.

Díky železničnímu spojení Hel–Wladyslawowo, vybudovanému v roce 1922, se z Helu stalo nejnavštěvovanější letovisko celého Pomořanska.

Čtení na podobné témaHelská kosa: písečné duny i bývalý vojenský prostorPřečíst

Hel jako sídlo polského válečného námořnictva

Hel byl zavedeným turistickým střediskem, když se stal zároveň jednou ze dvou hlavních námořních základen polské armády. Jelikož se ale turismus a vojenství příliš neslučovaly, byl v roce 1936 prohlášen Hel vojenským územím. Pohyb byl velmi omezen a celé okolí Helu bylo pokryto bateriemi, kryty a bunkry. Vojenská základna v Helu byla natolik dobře vybavena, že se dokázala celý měsíc bránit náporu německých okupantů.

Vojenskou základnou byl Hel až do roku 1989. Do té doby byl zahraničním turistům vstup na Helskou kosu zakázán. Většina polské armády se z Helu stáhla v roce 1996 a dnes už zde vojsko vlastní jen pár malých vojenských přístavů.

Čtení: Zájezdy do Polska – srovnání a doporučení

Turistické atrakce

Kemp v HeluKemp v Helu

Dnes v Helu sídlí tzv. Fokarium, mořská biologická laboratoř, která se zaměřuje na výzkum baltské fauny a péči o ni – zachraňuje například nalezené či zraněné tuleně. Součástí Fokaria je veřejné akvárium, v němž mohou návštěvníci zhlédnout představení s cvičenými tuleni.

Oblíbeným cílem turistů je přírodní rezervace Helské duny na úplné špičce poloostrova. Nejvyšší duna zde dosahuje výšky 23 metrů nad mořem. Pobřeží Helské kosy je posázeno majáky. Ten helský je červený, má 41,5 metru a jeho světlo je viditelné na vzdálenost až 36 kilometrů. V období od května do září je přístupný veřejnosti.

Nedaleko Helu se nachází unikátní Muzeum obrany pobřeží, které bylo otevřeno v roce 2006 v místech bývalé dělostřelecké baterie a které se pyšní největšími statickými děly na světě.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Polsko (Helská kosa)

Seznamte se... Helská kosa

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů na Helskou kosu

Zájezdy na Helskou kosu

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 9. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/hel/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024