Sloviňský národní park: pohyblivé písečné duny i vzácný ekosystém

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 29915x

V parku je nespočet jezer, bažin, luk, lesů a písečných dun, což společně s vzácnou flórou tvoří unikátní biosférickou rezervaci.

Vyberte si z našich 3 zájezdů na Helskou kosuZobrazit zájezdy

V nejsevernějších krajích Polska, v Pomořanském vojvodství na pobřeží Baltského moře, byl u ústí řeky Leba založen Sloviňský národní park. Největší atrakcí tohoto 186 km2 velkého parku jsou pohyblivé písečné duny, kterým se přezdívá Lebská Sahara.

Nejvyšší duny, dosahující 30 až 40 metrů, se nacházejí mezi Baltským mořem a Lebským jezerem. Vede k nim příjemná procházka z města Leba, nedaleko kterého existuje muzeum, které mapuje okolí národního parku v době německé okupace. Za druhé světové války zde totiž byly testovány německé raketové zbraně. Národní park dostal název po původních slovanských obyvatelích, kterým se zde říkalo Sloviňci.

Jedinečná biosférická rezervace

V parku najdete bažiny, jezírka, duny a mnohé dalšíV parku najdete bažiny, jezírka, duny a mnohé další

Národní park je unikátní zejména svou polohou, díky níž mohou být četná místní jezera přirozeně zásobována mořskou vodou – zejména při silných bouřích. Toto mísení sladké a slané vody umožňuje život rostlinám, kterým se daří v mořské vodě.

V parku je nespočet jezer, bažin, luk, lesů a písečných dun, což společně s vzácnou flórou tvoří unikátní biosférickou rezervaci. Díky tomu byl v roce 1977 Sloviňský národní park zapsán na seznam UNESCO. Symbolem parku je bílý racek. Turistům je zde k dispozici 140 kilometrů turistických stezek, okolo jezer jsou postaveny vyhlídkové věže a v okolí je mnoho možností ubytování.

Písečné duny

Písečné dunyPísečné duny

Písek, který tvoří pohyblivé duny národního parku, je většinou pozůstatkem mořského dna, které postupně ustupuje pevnině. Písek se sem dostává i ze současného pobřeží, odkud je přinášen větrem. Dalším zdrojem písku je eroze způsobená kombinací větru, vody a rostlin.

Duny jsou pohyblivé, posunují se v průměru o 5 metrů za rok. Nejintenzivnější pohyb bývá zaznamenáván v průběhu zimního období, kdy je vítr nejsilnější a vlhkost vzduchu nejvyšší.
Největší pohyblivá duna celého Pomořanska se nazývá Wydma Lacka.

Má tvar srpu a je součástí dunové oblasti o rozloze 500 hektarů. Duna měří mezi 30 a 42 metry na výšku, je dlouhá 1 300 metrů a přibližně 500 metrů široká. Ročně se díky větru posune o 12 metrů na východ.

Čtení: Zájezdy do Polska – srovnání a doporučení

Další turistické atrakce

Sloviňský národní park je ročně navštěvován několika tisíci turistů. K procházkám po parku jsou určeny pouze značené turistické stezky. Je dobré vědět, že park je návštěvníkům otevřen od svítání do setmění a od května do září se za vstup vybírá poplatek.

Ve vesnici Kluki bylo v roce 1963 otevřeno Muzeum sloviňské vsi, skanzen pod širým nebem zaměřený na život a zvyky dřívějších obyvatel. Na konci 70. let 20. století zde etnografové rekonstruovali zbytky původní rybářské vesnice a dnes jsou zde k vidění nejen původní obydlí, jejich vybavení nebo typické místní oděvy, ale i zemědělské stroje, tisky a fotografie nebo moderní lidové umění.

Městečko Rabka leží asi 2,5 kilometru od města Leba. Tudy se do národního parku vchází a je zde i půjčovna kol. Tři kilometry od Rabky byly během 2. světové války testovány rakety Rheintöchter a balistické střely Rheinbote. Návštěvníci zde rovněž narazí na kryty a válečné bunkry, v jednom z nichž bylo založeno muzeum zaměřené právě na tuto dobu.

Částí Sloviňského národního parku je i rezervace Mierzeja Sarbska, která je zajímavá zejména pro botaniky. Daří se zde totiž acidofilní a nitrofilní vegetaci – rostlinám vyžadujícím kyselou půdu a dostatek dusíku.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Polsko (Helská kosa)

Seznamte se... Helská kosa

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů na Helskou kosu

Zájezdy na Helskou kosu

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 9. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/slovinsky-narodni-park/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024