Polské Karpaty: ráj pro milovníky přírody, tradic i sportu

Markéta Jargusová Markéta Jargusová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 11899x

Polské hory nabízí sportovní vyžití, nedotčenou přírodu i živé tradice.

Vyberte si z našich 5 zájezdů do PolskaZobrazit zájezdy

Jedním z nejmalebnějších regionů Polska je zajisté ten, kde se podél hranic se Slovenskem táhnou Karpaty. Jsou jako stvořené pro milovníky divoké přírody, která je z velké části nezasažená civilizací. Ať už vyhledáváte lesnaté kopce, zasněžené hory, turistiku nebo cyklistiku polské Karpaty si určitě užijete.

Karpaty jsou největším a nejrozsáhlejším horským systémem ve střední Evropě. Polskou část hor najdete podél jižní hranice se Slovenskem, která se táhne až k hranicím s Ukrajinou. Z celkového horského pásma Karpat leží v Polsku čtvrtina těchto hor.

Lákadla Karpat

Největším hřebenem Karpat s délkou 60 km a šířkou 15 km jsou pak Tatry. Nenatrefíte tady sice na ledovce, ale sníh tu objevíte po celý rok. Navštívit můžete Tatrzański Park Narodowy, který se pyšní rozlohou 212 km čtverečních. Nejvyšší horou polských Tater, tedy i polských Karpat, jsou Rysy. Rysy mají tři vrcholy, přičemž severozápadní vrchol je zároveň s 2 499 metry i nejvyšším bodem Polska.

Proč vyrazit do polských hor?

Jedním z důvodů, proč polské Karpaty „táhnou“, je fakt, že je to i dnes pořád jedna z nejvíce tradičních oblastí Polska. Malé vesničky, v nichž žijí „górale“ (doslova horáci, lidé žijící v horách) jsou jedním z mála polských krajů, kde můžete pozorovat staré lidové tradice ve všedním životě i dnes.

Máte-li rádi venkov, klid a přírodu, dřevěné domečky jako z pohádky se šindelovými střechami, kostelíky a nespočet kapliček u cest, bude se vám tato oblast jevit jako ráj.

Čtení: Zájezdy do Polska – srovnání a doporučení

Poutní místo podobné Jeruzalému

Najdete-li si trochu více času, určitě se zajeďte podívat do velmi populárních míst zvaných Kalwaria Zebrzydowska. Je to druhé nejvýznamnější polské poutní místo (po Čenstochové). Zdejší krajina kdysi krakovskému šlechtici připomínala okolí Jeruzaléma, a tak zde dnes najdete přes 40 kaplí. Asi nikoho nepřekvapí, že místo je zapsané na seznamu UNESCO.

Hlavní město zimních sportů

Největším městem regionu je Rzeszów, ale nejznámějším centrem je Zakopane v srdci Tater. Zakopane je vyhlášeným turistickým centrem a je považováno za nejlepší oblast v Polsku určenou pro zimní sporty a horské túry.

Každý Polák vám s úsměvem na rtech řekne, že v zimě je hlavní město právě Zakopane. Populární se stalo město díky uměleckému hnutí Mladé Polsko, protože se zde usadili mnozí umělci a tvořili tady. Typickou architekturu budov tady můžete obdivovat i dnes.

Zimní radovánky

Zimní radovánky si užijete v řadě lyžařských areálů, svahy můžete brázdit mírné i prudké na zhruba 50 lyžařských vlecích. Za nenáročnější lyžařské svahy celé oblasti se považuje Kasprowy Wierch. Podmínky jsou tady nejlepší a většinou se lyžuje až do května.

Na vrchol se svezte lanovkou, nebo využijte dva sedačkové výtahy v údolích Goryczkowa a Gąsienicowa po obou stranách hory. Skvělé lyžování nabízí také Butorowski Wierch, Nosal, hora Gubałowka a mnoho jiných.

Na dvou kolech

Zakopane je také ideálním místem pro cyklistiku, protože jsou tady méně příkré části hor. Avšak předem si zjistěte, kam na kole smíte. V Tatranském národním parku je vstup na kole povolen pouze do vyznačených částí, např. Dolina Chochołowska a Dolina Suchej Wody.

Křížem krážem po svých

Polské Tatry jsou ideální nejen pro zimní sporty, ale i pěší turistiku. Žádná jiná oblast v Polsku není tak protkaná turistickými stezkami. Projít se můžete po téměř 250 kilometrech turistických tras. Turisté si chválí zejména rozmanitost místní krajiny. Wysokie Tatry na východě jsou velmi odlišné od těch západních, v polštině Zachodnie Tatry.

Ty západní zdoláte s menší námahou, protože jsou nižší a mírnější. Pokud však chcete zažít více adrenalinu, zavítejte na opačnou stranu. Čeká tam na vás dramatičtější krajina, horská jezera u úpatí hor a náročnější výšlapy a zdolávání hor.

Velmi populární je výstup na horu Gierwont (1894 m), která je symbolem Zakopaneho a obrovský kříž vztyčený v roce 1901 z hory udělal poutní místo. Avšak výstup na horu je trochu fuška, bez větší tělesné zdatnosti se neobejdete.

Kultura v podhůří Karpat

V oblasti polských Karpat najdete mnoho menších měst, která jsou sama o sobě hezkou zastávkou a skvělou základnou pro turistické výpravy. Regionální města jako Przemyśl či Tarnów platí za unikátní památky.

Za festivaly se vydejte do Zakopaneho. Na konci srpna se zde koná Mezinárodní festival horského folkloru a v červenci se v muzeu Villa Atma koná série koncertů hudby Karola Szymanowskeho a dalších skladatelů.

Markéta Jargusová

Markéta JargusováExpert Radynacestu.cz

Když necestujete, nevíte, jaké to je. Baví mě objevovat a zkoušet všechno nepoznané.

Polsko

Za zážitky do sousedství

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Polska

Zájezdy do Polska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 5. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/karpaty-a-podhuri-karpat/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024