Osvětim: pomník nacistických hrůz

Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 27468x

Koncentrační tábor Osvětim patří mezi nejnavštěvovanější místa v Polsku.

Vyberte si z našich 11 zájezdů do PolskaZobrazit zájezdy

lkavné: Osvětim je jedním z turisticky nejnavštěvovanějších míst v Polsku. Během druhé světové války budil Auschwitz strach mezi obyvateli. Jako připomenutí hrůzných událostí tady dnes najdete Státní muzeum, které ve vás zanechá mnoho otázek.

Necelé tři kilometry odtud byl postaven další z bolestných pomníků doby, tzv. vyhlazovací tábor v obci Březinka – německý Auschwitz-Birkenau.

Mnoho škol i cestovních kanceláří organizuje jednodenní i vícedenní zájezdy do Polska, jejichž součástí je návštěva koncentračního tábora v Osvětimi. Vydáte-li se na vlastní pěst, tak to rozhodně není na škodu. Průměrný řidič dojede z Ostravy až na parkoviště před táborem za dvě hodiny. Cesta je velmi dobře značená. Otevírá se v 8 hodin v kteroukoliv roční dobu. Úplně uzavřené je muzeum pouze 1. ledna, 25. prosince a první svátek velikonoční. Vstup je zcela zdarma, focení a natáčení je zakázáno ve všech budovách.

Až 8 hodin s průvodcem

Hned u vstupu je umístěno několik prodejních stánků. Za pár zlotých tady zakoupíte také česky psaného průvodce. Nechybí nespočet různých pohlednic a dalších upomínkových předmětů a občerstvení. Pokud raději posloucháte vyprávění, tak není problém zajistit „živého“ průvodce. Lepší je si předem zavolat. Prohlídka s průvodcem trvá 3,5 hodiny nebo 6 hodin nebo také 8 hodin, záleží na programu, který si vyberete. Tato služba je již za poplatek.

Děsivá lež: Arbeit macht frei

Projdete vestibulem a již z dálky vidíte známou hlavní bránu pyšnící se nápisem Arbeit macht frei. Již před vstupem navodí nepříjemné pocity a lidé zde chodí jakoby po špičkách. Najednou jsou všichni nějakým zázrakem utišeni a nasávají různé pocity z tohoto místa. Ne všechny budovy v areálu jsou volně přístupné, ostatní však dostatečně vystihují události, které se na tomto místě odehrály. Budova 16 – československý dům, kde se promítá český film, jsou zde sepsána jména a příběhy některých českých a slovenských židů a také zde najdete vše v češtině či slovenštině. V dalších domech mají své expozice také jiné národy.

Čtení: Zájezdy do Polska – srovnání a doporučení

Vyhraďte si čas a síly 

Prohlídka je velmi poučná, ale náročná. Minimum stráveného času je 90 minut, v průběhu kterých ale nelze zhlédnout zdaleka vše. Většinou se lidé zdrží asi 4 hodiny a pokračují do Březinky, kde je areál velmi rozsáhlý, ale také poničený, takže je otevřena jen část. Už při vstupu vidíte nástupiště, kde byli lidé děleni na ty, kteří půjdou do plynu, a na ty, kteří zůstanou budovat tábor. Nejspíše zde budete trávit další dvě hodiny. Vzhledem k časové i psychické náročnosti výletu, není určitě vhodný pro malé děti.

Polsko

Za zážitky do sousedství

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do Polska

Zájezdy do Polska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 20. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/osvetim/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024