Hundertwasser ve Vídni: Barevné a hravé město

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 15. 3. 2018 • Přečteno 18228x

Kam jinam se vydat za díly slavného architekta Hundertwassera než do Vídně, kde se tento svérázný hravý umělec narodil? Pojďme se společně za jeho prací vypravit.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do VídněZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Hundertwasser si rád pozměňoval své jméno? Někdy se podepisoval pouze číslovkou 100.

Byl to tak trochu podivín a možná i proto tolik lidí přitahuje. Jeho stavby potěší zejména hravé duše se smyslem pro pestré barvy, rozmanitost a nekonvenčnost. Umělec Friedrichsreich Hundertwasser, někdy nazývaný „rakouský Gaudí“, ve Vídni pracoval zejména na slavném Hundertwasserhausu, nedaleké galerii Kunst Haus Wien a na spalovně odpadů a teplárně Spittelau. Podepsal se pod stovky dalších děl po celém světě a rozhodně vůbec nebyl přímočarý.

Slavný Hundertwassehaus ve třetím vídeňském obvodu je ztělesněním umělcových ideálů o kráse, architektuře i životních postojích. Je totiž pestrobarevný, nerovný a je propojen s přírodou – přímo z domu vyrůstají rostliny i větší keře.

Pohádkový domeček Hundertwassehaus

Hundertwasserhaus plný detailů Hundertwasserhaus plný detailů

Friedrichsreich Hundertwasser (1928 – 2000), jehož dědeček byl pan Stovoda z Moravy, byl svérázný architekt, malíř, grafik, vizionář a exhibicionista s hlubokým zájmem o environmentální otázky. Prohlašoval, že v přírodě rovná čára neexistuje, a proto ani na vídeňském Hundertwasserhausu žádnou rovnou linii nenajdete. Aby jeho dům splynul s přírodou, nechal do všech možných jeho skulinek vysázet zeleň.

Připomíná tak trochu pohádkový domeček, který se zcela vymyká z okolní zástavby. Jde o činžovní dům Vídně, který si u Hundertwassera a architekta Josefa Krawiny objednalo město a dokončen byl roku 1986. Běžným turistům bohužel není jeho interiér přístupný. Nájemníci, vesměs obdivovatelé Hundertwasserovy tvorby a životní filosofie, si uvnitř žijí v nesouměrných bytech s nerovnými liniemi, každé okno mají jiné, a dokonce si prý museli při nastěhování zvyknout i na to, že rovné nejsou dokonce ani podlahy.

Kam pro suvenýry i na svéráznou toaletu?

Suvenýry v Hundertwasser Village Suvenýry v Hundertwasser Village

Aby běžní návštěvníci přeci jenom neodešli jen tak, mohou navštívit interiér protilehlé budovy Hundertwasser Village. Ten byl navržen v souladu s Hundertwasserovými představami, aby si návštěvníci mohli mimo jiné vyzkoušet, jaké to je procházet se po nerovných schodech, popíjet kávu u baru, kolem kterého teče zurčivý potůček, anebo si dokonce odskočit na svérázné „Hundertwasserovy toalety“ v podzemí. Ke koupi je tu nepřeberné množství především tematických suvenýrů.

Mimochodem, toalety navržené Hundertwasserem mají i v novozélandském městečku Kawakawa – jedná se o umělcovo jediné osobité dílo na jižní polokouli.

V prvním patře je k vidění prodejní výstava Hundertwasserových obrazů. Návštěvníci si navíc mohou prohlédnout díla secesního umělce Gustava Klimta, jímž se Hundertwasser při své tvorbě inspiroval. Stimuly ke své práci údajně hledal i v italském Toskánsku, v Paříži či v Barceloně u Gaudího – ne nadarmo je někdy označován jako „rakouský“ či „vídeňský Guadí“. Vpravo za vstupem na výstavu visí Hundertwasserův usměvavý portrét.

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

Do Kunst Haus Wien, dozvědět se víc…

Kunst Haus Wien Kunst Haus Wien

Nedaleko pohádkového Hundertwasserhausu stojí další budova, pod kterou je slavný vídeňský rodák podepsán – Kunst Haus Wien. V černo-bílé nerovné šachovnicové budově sídlí galerie s bohatou sbírkou obrazů, grafik, tapiserií a dalších děl.

Součástí je také stálá expozice věnovaná Hundertwasserovu dílu i jeho osobě a životní filosofii. Kunst Haus Wien je ideální místo pro všechny, kteří se o Hundertwasserovi chtějí příjemnou a stylovou formou dozvědět víc.

Vídeňská teplárna jako umělecké dílo

Spalovna odpadů a teplárna Spittelau Spalovna odpadů a teplárna Spittelau

Řekli byste někdy, že ryze účelová stavba, jakou je spalovna odpadů, se může stát jedním z nejvyhledávanějších objektů rakouského hlavního města? Přesně tak je tomu v případě teplárny Spittelau, reprezentující fungující spojení techniky, umění i ekologie.

Hundertwasser renovaci jejího exteriéru dokončil v roce 1971, a to přesně v souladu se svým vlastním stylem: teplárna je hravá a barevná, zdobí ji mozaiky, kremnické sloupky a vysoká, z dálky viditelná věž, jejíž zlatá „kupole“ září nad Vídní na všechny strany.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Rakousko (Vídeň)

Nákupy? Poznání? Vídeň...

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Vídně

Zájezdy do Vídně

Nejbližší volný zájezd již 13. prosinceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/hundertwasser-ve-vidni/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024