Hundertwasser ve Vídni: Barevné a hravé město

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 15. 3. 2018 • Přečteno 9746x

Kam jinam se vydat za díly slavného architekta Hundertwassera než do Vídně, kde se tento svérázný hravý umělec narodil? Pojďme se společně za jeho prací vypravit.

Vyberte si z našich zájezdů do VídněZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Hundertwasser si rád pozměňoval své jméno? Někdy se podepisoval pouze číslovkou 100.

Byl to tak trochu podivín a možná i proto tolik lidí přitahuje. Jeho stavby potěší zejména hravé duše se smyslem pro pestré barvy, rozmanitost a nekonvenčnost. Umělec Friedrichsreich Hundertwasser, někdy nazývaný „rakouský Gaudí“, ve Vídni pracoval zejména na slavném Hundertwasserhausu, nedaleké galerii Kunst Haus Wien a na spalovně odpadů a teplárně Spittelau. Podepsal se pod stovky dalších děl po celém světě a rozhodně vůbec nebyl přímočarý.

Slavný Hundertwassehaus ve třetím vídeňském obvodu je ztělesněním umělcových ideálů o kráse, architektuře i životních postojích. Je totiž pestrobarevný, nerovný a je propojen s přírodou – přímo z domu vyrůstají rostliny i větší keře.

Pohádkový domeček Hundertwassehaus

Hundertwasserhaus plný detailů Hundertwasserhaus plný detailů

Friedrichsreich Hundertwasser (1928 – 2000), jehož dědeček byl pan Stovoda z Moravy, byl svérázný architekt, malíř, grafik, vizionář a exhibicionista s hlubokým zájmem o environmentální otázky. Prohlašoval, že v přírodě rovná čára neexistuje, a proto ani na vídeňském Hundertwasserhausu žádnou rovnou linii nenajdete. Aby jeho dům splynul s přírodou, nechal do všech možných jeho skulinek vysázet zeleň.

Připomíná tak trochu pohádkový domeček, který se zcela vymyká z okolní zástavby. Jde o činžovní dům Vídně, který si u Hundertwassera a architekta Josefa Krawiny objednalo město a dokončen byl roku 1986. Běžným turistům bohužel není jeho interiér přístupný. Nájemníci, vesměs obdivovatelé Hundertwasserovy tvorby a životní filosofie, si uvnitř žijí v nesouměrných bytech s nerovnými liniemi, každé okno mají jiné, a dokonce si prý museli při nastěhování zvyknout i na to, že rovné nejsou dokonce ani podlahy.

Kam pro suvenýry i na svéráznou toaletu?

Suvenýry v Hundertwasser Village Suvenýry v Hundertwasser Village

Aby běžní návštěvníci přeci jenom neodešli jen tak, mohou navštívit interiér protilehlé budovy Hundertwasser Village. Ten byl navržen v souladu s Hundertwasserovými představami, aby si návštěvníci mohli mimo jiné vyzkoušet, jaké to je procházet se po nerovných schodech, popíjet kávu u baru, kolem kterého teče zurčivý potůček, anebo si dokonce odskočit na svérázné „Hundertwasserovy toalety“ v podzemí. Ke koupi je tu nepřeberné množství především tematických suvenýrů.

Mimochodem, toalety navržené Hundertwasserem mají i v novozélandském městečku Kawakawa – jedná se o umělcovo jediné osobité dílo na jižní polokouli.

V prvním patře je k vidění prodejní výstava Hundertwasserových obrazů. Návštěvníci si navíc mohou prohlédnout díla secesního umělce Gustava Klimta, jímž se Hundertwasser při své tvorbě inspiroval. Stimuly ke své práci údajně hledal i v italském Toskánsku, v Paříži či v Barceloně u Gaudího – ne nadarmo je někdy označován jako „rakouský“ či „vídeňský Guadí“. Vpravo za vstupem na výstavu visí Hundertwasserův usměvavý portrét.

Do Kunst Haus Wien, dozvědět se víc…

Kunst Haus Wien Kunst Haus Wien

Nedaleko pohádkového Hundertwasserhausu stojí další budova, pod kterou je slavný vídeňský rodák podepsán – Kunst Haus Wien. V černo-bílé nerovné šachovnicové budově sídlí galerie s bohatou sbírkou obrazů, grafik, tapiserií a dalších děl.

Součástí je také stálá expozice věnovaná Hundertwasserovu dílu i jeho osobě a životní filosofii. Kunst Haus Wien je ideální místo pro všechny, kteří se o Hundertwasserovi chtějí příjemnou a stylovou formou dozvědět víc.

Vídeňská teplárna jako umělecké dílo

Spalovna odpadů a teplárna Spittelau Spalovna odpadů a teplárna Spittelau

Řekli byste někdy, že ryze účelová stavba, jakou je spalovna odpadů, se může stát jedním z nejvyhledávanějších objektů rakouského hlavního města? Přesně tak je tomu v případě teplárny Spittelau, reprezentující fungující spojení techniky, umění i ekologie.

Hundertwasser renovaci jejího exteriéru dokončil v roce 1971, a to přesně v souladu se svým vlastním stylem: teplárna je hravá a barevná, zdobí ji mozaiky, kremnické sloupky a vysoká, z dálky viditelná věž, jejíž zlatá „kupole“ září nad Vídní na všechny strany.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Rakousko (Vídeň)

Nákupy? Poznání? Vídeň...

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Vídně

Zobrazit aktuální zájezdy do Vídně

Nejbližší volný zájezd již 17. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/hundertwasser-ve-vidni/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaPřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!