Albertina: galerie v centru Vídně s opravdovými skvosty

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 27. 2. 2017 • Přečteno 15089x

Můžeme zde obdivovat vrcholná díla francouzských impresionistů, jako byli Claude Monet, Paul Cézanne, Edgar Degas a mnoho dalších.

Vyberte si z našich zájezdů do VídněZobrazit zájezdy

Albertina (někdy nazývána jako Albertinum) je umělecká galerie ve Vídni. Založil ji vévoda Albert Sasko-Těšínský a jeho manželka, arcivévodkyně Marie Kristina, dcera císařovny Marie Terezie. Ve sbírkách se nachází více než 50 000 kreseb, akvarelů, leptů a rytin. Můžeme si zde prohlédnout díla takových velikánů, jako Raffael Santi, Rembrandt, Picasso, Leonardo da Vinci nebo Michelangelo.

Budova galerie

Stavba z poloviny 18. století sloužila původně jako rezidenční palác. Roku 1794 daroval císař budovu Albertu Sasko-Těšínskému, který zde založil galerii. Vzhledem k tomu, že se oženil s dcerou císařovny, byla budova až do konce mocnářství ve vlastnictví Habsburků. Ti ji průběžně přestavovali, čímž získala klasicistní ráz.

Po první světové válce byl veškerý majetek Habsburků vyvlastněn. Arcivévoda se uchýlil do exilu v Maďarsku, kde mu bylo povoleno ponechat si většinu vybavení paláce. Roku 1945 Albertinu, stejně jako další místa ve Vídni, zasáhlo bombardování.

Po válce došlo k odvezení velké části sbírek, ale na přelomu století proběhla velká rekonstrukce a od roku 2003 je galerie opět přístupná veřejnosti v téměř stejném rozsahu, jako měla v období jejího největšího rozkvětu.

Zajímavé sbírky

Uvnitř galerie na vás čekají opravdové unikátyUvnitř galerie na vás čekají opravdové unikáty

Tak jako ve většině galerií, i zde můžeme najít trvalé expozice i dočasné sbírky. Trvalá expozice obsahuje skutečné skvosty získané většinou ze soukromých sbírek. Významnou roli hráli manželé Rita a Herbert Batlinerovi, kteří obrazárně darovali velké množství uměleckých děl nevyčíslitelné hodnoty.

Můžeme zde obdivovat vrcholná díla francouzských impresionistů, jako byli Claude Monet, Paul Cézanne, Edgar Degas a mnoho dalších. Další významnou částí expozic je ukázka ruské avantgardy, z jejíchž významných představitelů zastoupených v Albertině jmenujme Nataliu Gončarovovou či Kazimira Maleviče, kteří nebyli za komunistického režimu příliš oslavováni.

Speciální sbírka je věnována dílům Pabla Picassa. Neukazuje přitom pouze jeho malířskou tvorbu, ale najdeme zde i jeho kresby, keramická díla či ilustrace. Podstatnou část galerie tvoří i díla autorů 20. století, jako jsou Gerhard Richter nebo Alex Katz.

Do Albertiny bylo také převezeno více než 6 000 děl z Esslova muzea. Toto muzeum současného umění provozovali manželé Esslovi, ale na přelomu 20. a 21. století je byli nuceni z finančních důvodů zavřít. Exponáty jsou umístěny ve speciální sbírce nazvané Essl.

Albertina nabízí i výstavy grafiky, fotografie a architektury. Všechny expozice jsou obrovské a projít je znamená strávit v muzeu několik hodin.

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

Co vše si zde můžete koupit nebo objednat?

Vzhledem k tomu, že návštěvníci muzeí a galerií mají poslední dobou vyšší požadavky než „pouhou“ prohlídku exponátů, i Albertina se přizpůsobuje novým potřebám. Samozřejmostí je možnost koupit si zde suvenýry, knihy, pohledy nebo fotografie. Je možné se i najíst v místní restauraci. Zajímavostí je, že si můžete v těchto krásných reprezentativních prostorách objednat společenské setkání, galavečeři, nebo dokonce svatbu.

Kudy do galerie

K hlavnímu vchodu se dostanete po schodech nebo výtahemK hlavnímu vchodu se dostanete po schodech nebo výtahem

Tak jako další muzea či galerie, i Albertina má své místo v samém srdci města. Nejlépe dostupná je metrem U1, U2 nebo U4. Jako výstupní stanici zvolte Karlsplatz. Je to velmi živé náměstí, na kterém se nachází mnoho památek, včetně proslulé vídeňské opery.

Je také možné využít některé z tramvajových či autobusových linek. Pokud pojedete vlastním autem, máte v okolí dostatek příležitostí k zaparkování. K hlavnímu vchodu se nejlépe dostanete eskalátory nebo výtahem. Pro návštěvu muzejního obchodu, restaurace nebo informací vstupenku nepotřebujete.

Otevírací doba a vstupné (2017)

Albertina je pro veřejnost otevřená každý den od 10 do 18 hod. Ve středu je otevírací doba prodloužena do 21 hod. V ranních hodinách je možná návštěva školních tříd.

Vstupenky lze zakoupit online nebo přímo v budově muzea. Cena pro dospělého bez jakékoli slevy je cca 12,90 eur, důchodci nad 65 let platí cca 9,90 eur a studenti s platnou studentskou kartou cca 8,50 eur. Výhodnější sazby mají držitelé vídeňské karty. Za příplatek se dá zapůjčit audioprůvodce.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Rakousko (Vídeň)

Nákupy? Poznání? Vídeň...

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Vídně

Zájezdy do Vídně

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 13. prosinceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/galerie-albertina/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024