Hofburg: komplex paláců ve Vídni, který sloužil jako zimní rezidence Habsburků

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 13. 3. 2017 • Přečteno 18297x

Palác se nachází v samém centru rakouské metropole. Nejlépe se k němu dostanete metrem.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do VídněZobrazit zájezdy

Hofburg (v překladu Dvorní hrad) je komplex vídeňských paláců, který dlouhou dobu sloužil jako zimní rezidence Habsburků. Slavnější Schönbrunn užívali jako letní rezidenci. Určitou dobu byl palác sídlem císařů Svaté říše římské.

V současné době se v tomto areálu nachází 16 křídel a 17 dvorů a od roku 1945 zde sídlí prezident Rakouské republiky. V Hofburgu se nachází také národní knihovna a různá muzea včetně Císařské klenotnice.

Trocha historie

První zmínka o pevnosti či gotickém hradu na tomto místě je z roku 1275. Hrad zřejmě založil český král Přemysl Otakar II. Krátce poté se ale pevnost stala sídlem Habsburků. V 16. století došlo k renesanční přestavbě, kterou nařídil Ferdinand I.

Pro budoucího císaře Maxmiliána II. zde bylo vybudováno náměstí pro rytířské turnaje. V témže i následujícím století došlo k přístavbám různých křídel již zcela renesančního paláce. Roku 1668 byl dostavěn Leopoldinský trakt, který se stal první světskou barokní stavbou ve Vídni. Habsburkové si zde nechávali stavět různá tajná schodiště a vchody, kterých se do současné doby našlo už 30.

Současný velmi reprezentativní vstup do paláce nechal postavit císař František Josef I. roku 1888, kdy bylo na tomto místě zbouráno divadlo. To současné sídlí na Ringstrasse. Celkově byl za vlády Františka Josefa I. Hofburg významně rozšířen.

Jeho představou bylo vybudovat zde velkolepé císařské fórum, kde dvě protilehlá křídla spojí palác s muzei na druhé straně areálu. Podařilo se však postavit pouze jedno novobarokní křídlo, ale až po smrti císaře. Jeho vize však z důvodu rozpadu Rakousko-Uherska nebyla naplněna.

Objekty paláce

Nalezneme zde i část, která sloužila říšskému kancléřstvíNalezneme zde i část, která sloužila říšskému kancléřství

V rozsáhlém komplexu najdete mnoho zajímavých objektů. Kromě výše uvedeného Leopoldinského křídla se zde nachází překrásný Švýcarský trakt či křídlo nazvané po Augustinovi. Nalezneme zde i část, která sloužila říšskému kancléřství či reprezentativní redutový sál. Za zmínku stojí i tzv. Nový zámek či největší z vnitřních nádvoří, nazvané náměstí Hrdinů.

V objektu se nachází hradní kaple z konce 13. století. I když byla později přestavěna, stále v ní můžeme obdivovat vzácné gotické sochy či výklenky s baldachýny. Vzácný je bronzový kříž na hlavním oltáři z roku 1720. V areálu se nachází i několik soch významných Rakušanů, například hudebního skladatele W. A. Mozarta nebo císaře Františka Josefa I.

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

Okouzlující zahrady

Tak jako u každého císařského či královského paláce, i v prostoru Hofburgu se nachází několik překrásných zahrad. Jednou z nich je tzv. Lidová zahrada. Ta byla otevřena roku 1823 a stala se prvním dvorním parkem ve Vídni. Uprostřed se nachází fontána připomínající zavraždění císařovny Alžběty, známé jako Sisi.

V jižní části areálu v prostorách Nového zámku se nachází zámecká zahrada. Ta byla po dlouhou dobu uzavřena pro veřejnost a sloužila pouze císařské rodině. Zajímavý je i secesní palmový skleník, neoficiálně nazývaný Motýlí dům, což je nejmladší budova v Hofburgu. Po rozpadu rakousko-uherského impéria byla zámecká zahrada roku 1920 otevřena veřejnosti.

Kde se Hofburg nachází?

Kde se Hofburg nachází?Kde se Hofburg nachází?

Palác se nachází v samém centru rakouské metropole. Nejlépe se k němu dostanete metrem – použijte linku U3 a vystupte na stanici Herrengasse. Odtud je to jen pár desítek metrů k Michalskému náměstí (Michaelerplatz), ze kterého se do areálu vchází okázalou branou.

Vychází se na náměstí Balihausplatz. Můžete jednoduše využít i tramvajové linky 1 nebo 2 a vystoupit na zastávce Burgring. Samozřejmě lze přijet i vlastním autem. Pokud pojedete po vnitřním okruhu, nazvaném Ring, pak jistě odbočku na Hofburg nepřehlédnete.

Otevírací doba a vstupné (2017)

Vlastní císařská rezidence, včetně Muzea Sisi a Císařské expozice stříbra, je otevřena každý den včetně státních svátků od 9 do 17.30. V prázdninových měsících se zavírá o 30 minut později. Pokladna se uzavírá hodinu před koncem otevírací doby.

Není povoleno mít s sebou žádná větší zavazadla, s tím, že zde není k dispozici úschovna. V areálu se nachází kavárna, která se otvírá v 10 hodin a zavírá v 18 hodin. V letních měsících je možné sedět venku a kochat se pohledem na nádherný reprezentativní palác.

Základní vstupné do všech třech prostor činí 13,90 eur. Studenti mají slevu a děti od 6 let platí cca 8,20 eur. Za příplatek je možné si objednat audio průvodce nebo výklad místního průvodce. Doporučujeme zakoupit si tzv. Sisi vstupenku, která zahrnuje vstup do Hofburgu, Schönbrunnu a Císařské expozice nábytku.

Tato vstupenka platí po dobu jednoho roku s možností jedné návštěvy každé z uvedených památek. Cena pro dospělého činí cca 30 eur a pro děti cca 18 eur.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Rakousko (Vídeň)

Nákupy? Poznání? Vídeň...

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Vídně

Zájezdy do Vídně

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 13. prosinceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/hofburg/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024