Vídeňská Tiergarten: moderní nejstarší zoo na světě

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 15. 3. 2018 • Přečteno 12096x

Je nejstarší zoologickou zahradou na světě a také jednou z mála v Evropě, kde jsou pandy velké jako doma. Vídeňská zoo je oblíbeným výletním cílem dětí i dospělých.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do VídněZobrazit zájezdy

Tip pro vás: 

Poblíž dětského hřiště je možné pohladit si ve výběhu zakrslé kozy. Na jiná zvířata je sahání zakázáno.

Řekli byste někdy, že zoologická zahrada může na jednom místě nepřetržitě fungovat už od 18. století a přitom splňovat nejmodernější požadavky na chov zvířat a provoz? Vídeňská zoologická zahrada, umístěná v těsné blízkosti parku u zámku Schönbrunn, byla založena jako císařský zvěřinec roku 1752 a dnes je její velkou chloubou například to, že jako jedna z mála evropských zoologických zahrad chová pandy velké. Dohromady v ní žije na 8500 zvířat a strávit tu pár hodin nebo klidně i celý den je snadno splnitelným snem mnoha dětí i dospělých.

Po svém založení Františkem I. Štěpánem Lotrinským roku 1752 tehdejší císařský zvěřinec sloužil pouze pro panovnickou rodinu a jejich hosty. Už v roce 1778 ho ovšem Josef II. zdarma zpřístupnil veřejnosti. Od té doby zoologická zahrada dodnes funguje nepřetržitě a může se tak pyšnit titulem nejstarší zoologické zahrady na světě. Spolu s přilehlým palácem a parkem Schönbrunn je rovněž zapsaná na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Když má 8500 zvířat hlad…

Návštěvníci mohou přihlížet třeba krmení lachtanů Návštěvníci mohou přihlížet třeba krmení lachtanů

Datum založení nemá příliš co do činění s tím, jak zahrada aktuálně vypadá. Působí velmi moderně, ovšem komu by se zastesklo po troše nostalgické atmosféry, ten si rovněž přijde na své – některé starší části zahrady zůstaly účelně zachovány. Jiné, jako třeba skleník postavený ve stylu biedermeieru už za císaře Františka Josefa I., byly revitalizovány a přeměněny v moderní zařízení, pavilony, akvária, výběhy a další nezbytné zázemí.

Na ploše přibližně 17 ha tu žije na 8500 zvířat, včetně mnoha vzácných druhů. Například chovaný batagur bengálský je jedním ze tří vůbec nejohroženějších druhů želv na zemi. Žijí tu i strašilky, červené pandy, klokani, hroši, tygři či medvědi brýlatí – jediné medvědovité šelmy dovezené z Jižní Ameriky.

Denně je možné vidět krmení zvířat. Přesný rozpis se může měnit, veřejné krmení některých zvířat navíc neprobíhá všechny dny v týdnu, obvykle se ale v 10 hodin začíná krmením afrických slonů, orangutanů a divokých holubů, v 10.30 jsou krmeny žirafy, lachtani a obří želvy, v 11 hodin následují tučňáci a poté hmyz v insektáriu. V 11.30 probíhá krmení v obřím akváriu a v domu opic. V 11.45 dostávají svou potravu tučňáci Humboldtovci.

Ve 13 hodin se pozornost přesouvá do deštného pralesa, kde dostávají nažrat vydry a také papoušci keové. Od 13.30 jedí piraně v akváriu, ibisi skalní a nosálové. Ve 14 hodin se na potravu těší tygři sibiřští a lední medvědi, ve 14.30 orangutani, mravenečníci a zdejší chlouba – pandy velké. Od 15 hodin můžou návštěvníci opět vidět krmení afrických slonů nebo gepardů a dále lachtanů či od 16 hodin medvídků koala.

Panda velká je ve Vídni jako doma  

Vídeňská zoo jako jedna z mála v Evropě chová pandy velké Vídeňská zoo jako jedna z mála v Evropě chová pandy velké

Vídeňská zoologická zahrada je jednou z mála v Evropě, která chová pandy velké. V současné době je lze v Evropě mít pouze v zápůjčce z Číny, a to vždy na dobu určitou. Vídeňské zoo se tohoto privilegia dostalo už v roce 2003, kdy se do ní nastěhoval pár zvířat Yang Yang a Long Hui, kterým se od té doby již čtyřikrát narodila mláďata.

V chovu je úspěšná i zoologická zahrada v Madridu, kde aktuálně žije pand velkých nejvíce. Pyšní se jimi dále také v Edinburghu, v Berlíně i jinde. Mezi čekatele na umístění pandy velké patří mimo jiné Kodaň a Praha, kam by se pandy měly přestěhovat přibližně kolem roku 2020. Do té doby bude zoo ve Vídni pořád tou, kam to z většiny míst v České republice máme za pandami nejblíže.

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

Pár praktických rad se vždycky hodí

Žirafy ve vídeňské zoo Žirafy ve vídeňské zoo

V zoologické zahradě lze strávit takřka neomezeně dlouhou dobu. Kdo by byl unavený, může využít služby vláčku Der Schönbrunner, který návštěvníky vozí ke vchodům do zoologické zahrady. Ty jsou tři, z nichž nejvyužívanější je hlavní vchod přímo od stanice metra Hietzing a také vstup zvaný „Neptun“ přímo z parku Schönbrunn, pojmenovaný podle nedaleké Neptunovy fontány.

Samozřejmostí je, že se v areálu nachází zázemí v podobě restaurací či kaváren – jedna taková je například umístěna přímo do pavilonu s orangutany. Nejen na vídeňské vyhlášené kávě si v něm stoprocentně pochutnáte. Odejít z areálu zoologické zahrady a opět se vrátit se stejnou vstupenkou není problém, nezapomeňte si ji ale nechat před odchodem orazítkovat.

V zoologické zahradě lze příjemně strávit spoustu času a nelze s jistotou říct, kdy je ta nejvhodnější doba k návštěvě. Zahrada je otevřená celý den, ovšem pokud chcete zvířat vidět co nejvíc, doporučuje se přijít hned ráno. Mnoho zvířat se totiž probouzí velmi brzy a nejaktivnější jsou právě po probuzení a v dopoledních hodinách.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Rakousko (Vídeň)

Nákupy? Poznání? Vídeň...

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Vídně

Zájezdy do Vídně

Nejbližší volný zájezd již 13. prosinceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/videnska-tiergarten/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024